Amazon'dan Pedal Siparişi

Bu ülkede yılda 2500 piyano ve 40k keman satılsa Fazıl Say gibi adamlar ancak part-time kurye filan diye iş bulabilir.
1:1000 dehaya denk gelsek 3 piyano, 40 keman virtüözü yetişiyor her sene bu bereketli topraklardan da bizim niye haberimiz yok.
Rakamlar uçmuş ama mesaj net, dediğin doğru... Dore sana bana sattığı Schecter ile para kazanmıyor.
Şöyle düşünün. (bilmiyorum belki de yanlış düşünüyorumdur. Yanlışsam lütfen düzelt)
Ülkemizde her yıl bizim net olarak göremediğimiz ve bilmediğim bir takım oluşumlar Mevcut. Ben hemen örneklemesini yapayım.

Bir dönem İstanbul Bakırköy'de bulunan hatta son günlerde de tahliye haberleri ile gündeme gelen BASAD denen yerde abimin oğlu tiyatro eğitimi alıyordu.
Hafta sonları yeğenimi ben götürüp getirirdim onunla vakit geçirmek için. Gittiğim süre boyunca inanılmaz manzaralar ile karşılaştım. Hatta bir gün hiç üşenmedim sabah 10'da gittim akşam 21'e kadar orada takıldım. Neden mi ?
Yani özellikle hafta sonları deli gibi bir sirkülasyonu vardı.
Bodrum katında 3 oda vardı. 2 odada Bale dans v.s. 1 oda da Bateri dersi
Giriş katı 2 odada resim eğitimi
1. katta yanılmıyorsam 8 oda vardı 2 oda da piyano 2 odada gitar 2 odada keman 2 oda da saz ve bağlama dersleri
2. kat yani çatı katında da kocaman bir salon da tiyatro, drama ve koro dersleri
Bu derslerin TAMAMI grup dersleriydi. Özellikle saz bağlama keman ve gitarda odalara 10 kişi giriyor 50 dakika sonra bitiyor ardından bir 10 bir 10 falan şeklinde diye diye akşama kadar belki de 200 300 kişi girip çıktığına bizzat şahit olmuştum. Bale, tiyatro, koro, drama ve resim dersine katılanları sayamıyorsun bile. Hafta içi de açık ve eğitim veren bir yerdi.
Düşünün bu sadece İstanbul'da bir semtte ki tek sanat eğitim yerinde ki potansiyel. Siz bunu Ülkeye yayın. Korkunç sayılar çıkar.

İşi özü şu sanırım. Bu kadar insanın arasında aslında profesyonel olarak yol almak isteyen 10 kişi çıkıyor bu 10 kişi arasından da 1 2 kişi sıyrılıp popülerlik kazanabiliyor.
Doğal olarak da bizlerde bazı sayılar karşısında şaşırıp kalıyoruz.
İşte Do Re'nin de satış rakamlarının o boyutlarda olması pek şaşırtıcı olmuyor bu defa.

Düşünün bu sadece İstanbul'da bir semtte ki tek sanat eğitim yerinde
Tamam da çok düz mantık .... Çin'e ayakkabı satıyorum, her biri tek bir çift alsa 1 milyar satış garanti gibi olmuş.
Bakırköy demişsin. Bakırköy zaten hep bölgesine kıyasla kültür sanat merkezi olmuştur. Çevresindeki Ataköy, Yeşilköy, Zeytinburnu, Bahçelievler, Merter civarına kadar uzanan bölgede zaten toplasan dediğin gibi 10 merkez daha zor çıkar.
Herneyse yahu, başlık Amazon'dan pedal, Dore'nin kazancı da bizim derdimiz değil, nereden geldik buraya :)

Geri