Cubase SX, Sonar 3 ya da Protools ? Hangisi daha üstün?

kazma,

Bilgiler icin tesekkur ederim. Sanirim o efekti oylesine farkli yapan sey, echo'nun uzerine uygulamis olman. Bir sonraki ucuk-kacik calismamda mutlaka deneyecegim boyle birsey (bu aralar pek o tur seyler yapamiyorum, son birkac haftadir orkestral yonelimler icerisindeyim).

Sonar 2 ile birlikte gelen efektler gercekten "temel" nitelikteydi, oyle farkli renkler aramani kolaylastiracak siradisi pek birsey yoktu. 3 ile birlikte Sonitus efektlerini de vermeye basladilar, ki bunlar gercekten cok kaliteli, ama onun disinda yeni efektler var mi, cesitlilik artti mi bilmiyorum.

Preview suresinin Sonar'da kisa olmasi konusunda haklisin, benim de sinirimi bozan bir durumdu. Cubase veya Nuendo'da bu yoktur, Preview sen durdurana kadar devam eder.

Boylece Cubase-Sonar karsilastirmasi yaparak konumuza da donmus olduk ;)

öncelikle bana Şarkı yaptıgınız için teşekkürler. Evet ben biraz sinirliyim birazda fevri ama inanın bende sizi kaybetme niyetinde degilim aksine kazanmaya çalışıyorum.

Parcanızı 5 dakika içinde öylesine yapmış olmanız sanki benimde o mesajı düşünmeden 5 dakikada yazmış oldugumu söylüyor . lütfen alınganlık olarak almayın bu söylemi.

Bazen böyle fevri olsamda aslında mantıklıyımdır..

Sizi kırarak bu beste oluştuysa yani bu parça bana bir tepkiyse , Kusuruma bakmayın . İnsanları kırmak isteyecegim son şeydir..

GaRGoYLe demiş ki:
Hala gelişiyor, o kayıt Ocak ayına ait, şu an bazı şeyler, biraz daha farklı yerlerde. Daha zaman var, çok yürümek lazım. Hayal ettiğimiz birşeyler var, orayı önce kendimizde bulmamız lazım. :)

Farklı olma konusunda hemfikirim. Aşma konusunda sizinle yollarımız ayrılıyor ne yazık ki. :) Siz bunu layık görmüşsünüz, ne güzel; çok teşekkür ederiz. Ama kendimizi aşmak bizim derdimiz. Henüz başardık mı belirsiz... :) (Ne çok devrik cümle kurdum yahu? Ama içimden böyle geldi. Kalsın. ;))

Grubun vokali benim. Negatif eleştiri iyidir.

Şarkıda kusurlar var, pek çoğu da farkında olup "tamam bu böyle kalsın." dediğimiz şeyler... Çeşitli nedenlerden, bestelerin kaydının alınması gerekti. Bu kayıt sırasında, pek ince eleyip sık dokuduğumuzu söyleyemeyeceğim. Çünkü amaç, besteleri bir biçimde kaydetmekti. Maddi koşullar da çok uygun değildi, stüdyo ortamında "time is money..." ... :) Dinlediğiniz kayıtta 2 tekrardan fazla kaydedilmiş pek birşey yok. Biz bu kayıtları eleştiri alıp, o eleştirileri oturup tartışıp, müziği daha ileri taşıyabilmek amacıyla yaptık. Bu yüzden, sözleriniz çok değerli.

Sevgili GaRGoYLe.

Önce mesajınıza çek sevindiğimi belirtmeliyim. İlk defa, bir eleştiri karşısında, böyle kompleksi olmayan bir cevap aldım Türkiye' den. Türkiye' de, hem hard rock yapıp hem de üst tabaka bir kalitede ve alçak gönüllü olmak mümkünmüş. Çok mutlu oldum.

Yolunuz çok açık. Buna % 100 inanıyorum. Çünkü, kendisini eleştiren, başarır. Zaten, kayıt şartlarını da anlatmışsınız. Dediklerinize aynen katılıyorum. O stüdyo baskısını çok iyi bilirim. Size hak vermemek mümkün değil. Ama, tüm olumsuz şartlara rağmen, ben sonucu sevdim. Şartlar iyi olursa, kim bilir neler olur.

Size ve arkadaşlarınıza sonsuz başarılar diliyorum. Aman, kuzu postuna bürünmüş dost geçinen kurtlara çok dikkat! Taş uzaktan değil, yakından gelir. Türkiye' miz maalesef böyle. Meyve veren ağaç taşlanır.

Mesajımın sonuna geldim.

Doğum günün kutlu olsun Sevgili GaRGoYLe. Nice yıllara...

Sevgiler, saygılar.

CrazyLead demiş ki:
Sizi kırarak bu beste oluştuysa yani bu parça bana bir tepkiyse , Kusuruma bakmayın . İnsanları kırmak isteyecegim son şeydir..

Bu mesajınız çok samimi ve içten sayın Crazylead. Ben de, kimseyi kıramam.

Ortak bir noktada buluştuğumuza çok sevindim. Bir tartışmanın böyle noktalanması harika bir olay.

Saygılar.

CrazyLead demiş ki:
merhaba Kazma

Senin parçana hafif eklentiler yaptım umarım begenirsin..

www.suimk.org/esref/ss.zip

Beğenmek ne kelime sayın crazylead.

Yaratıcılığınıza, çalış tekniğinize, tuşenize ve gitarınızdan çıkan sounda hayran kaldım. Yaptığınız katkı 12' den vurmuş.

Ayrıca, çok önemli bir nokta daha var: Bulduğunuz gitar melodisi, vokalle mükemmel bir düet oluşturmuş.. Biribirileri ile konuşuyorlar sanki..Heavy metal bir yaklaşım, bu tür bir besteye gitmezdi çünkü.

Parçayı, özellikle nakarat bölümünde, uçurmuşsunuz. Yine morallendim. Demek ki bu iş evde ve yetenekli ellerde olurmuş.

Ses kartımda ki latency 554 ms olduğu için, metronom bile kullanamıyorum. Bu yüzden çalarken ya çekiyorum ya koşuyorum.

Temposu sallanan bu parçada, böyle bir gitar senkronizasyonunu nasıl tutturdunuz, hayret ettim.

Hazır sizi bulmuşken sayın crazylead, size külfet olmazsa, bazı sorularım olacak. Bak, soruyorum diye kızmaca yok haaa....Sonra yine beste yaparım...:)

- Gitar kaydında hangi programı kullandınız? Line 6 pod diye bir olay var. Onu kullandınız mı? Kayıt, mikrofonla mı yoksa başka bir sistemle mi oldu?

- Gitar ne marka? Soundunu çok sevdim, bende soruyorum...ne yapiiim... merak işte..:)

- Miksajı nasıl yaptınız? Ve, bilemediğim için soramadığım bazı sorular???

Not: Cevaplar için detay vermeseniz de olur. Siz bana evi gösterin, ben yolu bulurum. Başlangıçta sizi fazla soruyla korkutmak istemem...:)

Sarfettiğiniz emek için çok teşekkür ederim.

Sevgiler, saygılar.

Selamlar

1. Gitar kaydında Kullandıgım program Kristal 1.0
Kaydı digitech rp50 yi bilgisayara direkt line in den baglayarak aldım . Sinyal yoluna low pass filter koydum bu cızırtıları hiss türü gürültüleri kesti.

2.Gitarım Washburn marka Mg130 Dİmarzio manyetikelr var üstünde

3. iki kanal gitar kaydettim birisi harmonikler digeri sololar harmonikleri sola %25 soloları saga %25 panladım kanallara biraz eq ayarı yaptım 3khz 4khz arasını 1 db arttırdım ...

Senkronu saglamak baya zor oldu baya bir dinledim parçayı..

Sevgiler

CrazyLead demiş ki:
1. Gitar kaydında Kullandıgım program Kristal 1.0
Kaydı digitech rp50 yi bilgisayara direkt line in den baglayarak aldım . Sinyal yoluna low pass filter koydum bu cızırtıları hiss türü gürültüleri kesti.

Merhaba crazylead. Sen de kabul edersen, resmiyeti bırakıp biribirimize sen diye hitap edelim.

Bilgiler için teşekkür ederim. Kristal 1.0' u şu anda indiriyorum bile.

Diğer ekipmanları da inceledim.

Şu noktada kafam karıştı.

Forumda birçok kişi "sadece line in bağlantısı ile gitar kaydı olmaz" diye görüş bildirmişti. Amfi üzerinden mikrofon + line in şart" gibi fikirler ileri sürmüştü.

Ama, senin kaydın bal gibi olmuş. Profesyonel stüdyo kaydı gibi.

Buna bir açıklama getirebilir misin?

Bir de tek mi çalışıyorsun ya da grubun mu var?

Kendine ait bir demo gibi çalışman varsa, adres verir misin?

Çalışmalarında başarılar dilerim.

Kolay gelsin.

Ya aslında makul olan o şekil bir kayıt ama o türlü bir kayıtı alabilmek için iyi bir anfiye cok güzel mikrofonlara her aşamada dinleyiciyi rahatsiz etmeyecek kadar düşük s/n oranına sahip olmalı .bunlar benim elimde yok ..

Ben Şöyle bir yöntem kullanıyorum.. Şemayla Anlatayım..

untitled.gif

Burada Lowpass filter ile parametric eq hem tonal ihtiyaçları hemde hoparlör simulasyonlarını yapıyor reverb vs sesi renklendirmek için...

2. Tek çalıyorum mizikal işlerin hepsi bende Bir adet Vokalistim var .. Ritim delisi bir adamım ritim kaçtımı ifrit olurum onun için kimse benimle 2. çalışmaya kadar dayanamıyor..

3. Demo çalışmalarımı buraya asıyorsamda ilk halleridir sana ,adres verirsen bir adet kopya yollaya bilirim...

Teşekkürler

CrazyLead demiş ki:
Ya aslında makul olan o şekil bir kayıt ama o türlü bir kayıtı alabilmek için iyi bir anfiye cok güzel mikrofonlara her aşamada dinleyiciyi rahatsiz etmeyecek kadar düşük s/n oranına sahip olmalı .bunlar benim elimde yok ..

Ben Şöyle bir yöntem kullanıyorum.. Şemayla Anlatayım..

untitled.gif

Harika bir bilgi ve anlatım şekli. Şema olayı daha basit anlamamı sağladı.

Belki çok kazma bir soru olacak, ama, sormak zorundayım.

Lowpass filter, parametric eq, dynamic proc. ve reverb ayrı ayrı ekipmanlarmıdır? Yoksa, digitech' in içinden ayarladığın parametreler midir? Ekipmansa markaları nedir? Gitarist olmadığım için çok Fransız' ın bu konuda. Bilgi verirsen sevinirim.

Anlaşılan, perfeksiyonistsin. Ben de öyleyim. Ama, baktım ki pek kafa dengi adam yok, olayı basite indirgemeye başladım. Şu an için, partisyonları ben yazıyorum. Ancak, bu seferde tek kişi tehlikesi başlıyor. Değişik fikirler ve katkılar olmayınca, beste tek düze olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Bu yüzden eleman konusunda, seni çok iyi anlıyorum crazylead. Adamı çıldırtır bu vurdum duymaz tipler. Senin gibi yaratıcılar zaten çok az. Çok az olan bazı süper adamlar ise, bir süre sonra piyasanın etkisinden kurtulamayıp, yozlaşıyorlar.

Kendine iyi bak.

Not: Şu anda bir site adresi veremiyorum. Ama, çalışmalrını da çok merak ediyorum.

Lowpass filtre ve EQ aynı yerde olabilir. Zaten EQ ayarlarında çan eğrisi, lowpass, highpass, lowshelf,highshelf ögeleri mevcuttur. Bunlar software de veya hardware de de olabilir. tabi arkadaşın kendi sistemi ile ilgili sorduysan ancak o cevap verebilir.

Bunlar Sb live in emu10k1 işlemcisinin içindeki efektler low pass dışarda ayrı ekipman olarak var
Marka sorarsan Custom Build ben kendim yapıyorum..

Adresten kastım Kişisel posta adresin cd yallarım diye....

Sevgiler

selamlar arkadaşlar bu başlık altındaki neden emagic logic audio platinum 6.4.2 yok onu anlayamadım.Neden bu programa hiç değinilmiyor,yani benim bildiğim kadarıyla çok iyi bir program olmasına karşın forumda neredeyse hiç yok anlam veremedim sorayım dedim sizlere. Yani gerek internet gerek tüm dünyanın ciddi stüdyoları logic audio 6 kullanmakta iken hiç bahsi geçmemesi şaşırtıcı bunu yazmamın sebebi bir başlık atılmış, Cubase SX, Sonar 3 ya da Protools ? Hangisi daha üstün? deniyor ve logic yok yani kusurabakmayın ama gerçekten inanılmaz ilginç bir soru ve de logic audio içerisinde yok falan pes doğrusu beyler. Bence bu sorunun cevabı en iyi diye bişey yoktur kim ne isterse kullanır fakat eğer ciddi bir soru ise logic audio platunum 6 çok iyi bir şekilde hakkı verilmelidir bence. yada şöyle sorayım bi insan logic audio platinum 6 .4 .2 kullanırken neden sonar veya cubase sx se geçmek ister yada geçmek durumunda kalır cevaplarsanız sevinirim . eğer geçerli bi cevaı yoksa yada çok barizbirsebebi yoksa bence sürekli sonar ve cubase tarzı programları ön plana çıkarmak doğru değim bence sevgiler

Muhtemelen burada mac kullanıcısı cok az oldugundan ona değinmedi kimse. :D Logic gercekten güzel bir platform yoksa(duydugum ve biraz da gördüğüm kadarıyla), bilmeyen oldugunu sanmıyorum.

Dedektif,

Logic 6'nın farkındayız, yalnız burada atladığın bir husus var: Bu foruma glenlerin neredeyse tamamı PC kullanıyor, Logic ise son Apple tarafından alındığından beri sadece MacOS destekli çalışıyor ve bir-iki yıldır PC piyasasından tamamen silindi. PC'de çalışan versiyonları da -açık söylemek gerekirse- bugün PC piyasasında olan standartların gerisinde. Dolayısı ile eğer eskiden beri kullanagelen biri değilse PC ortamında Logic kullanan kimse bulamazsın.

PC'lere nazaran Mac'ların maliyetinin yüksekliğini de gözönüne alırsan bu ortamda Logic kullanan insan bulma ihtimalini de sen hesapla.

(Bu arada bu sene başında Istanbul'da iki tanıdığıma Logic Platinum seti getirmiştim, yani kullanmayan yok değil ;) ).

Sevgiler.

Doğru, fakat bu adamlar pc versyonunu yaparlarmı ilerde diye hep merak ediyorum.Çünki mac çok ani kararlar veriyor,hatta bir sonraki mac'te logic programını içersine koyacaklarmış,tamam güzelde kalkıp g5 alıyosun mesela 3 ay içinde cpu ları gelişiyor ve diğer cpu lar elinde kalıyor update edemiyosun,daha g5 çıkalı kaç ay oldu ilk çıktığında dfual 2 ghz idi şu an dual 2,5,3 ay içinde dual 3 olacak sonu yok bunun emagic neden pc terketti bilmiyoruz tabi, yani bu platforma ayak uydurmak için acayip paran olması lazım bide buna yasal yazılım mecburiyetini eklersen olay iyice çıkmaza giriyor. Aslında belki doğru bir yol ama bu yolu maddi açıdan takip edecek kişi sayısı az olsa gerek.

bunun emagic neden pc terketti bilmiyoruz tabi...

Sebebi basit: Logic'i üreten Emagic firması Mac'ları üreten Apple firması tarafından satın alındı, dolayısı ile doğal olarak da piyasada Apple'ın rakibi olan Windows platformunu desteklemeyi bıraktılar. Apple açısından bakınca bundan daha normal bir ticari karar daha göremiyorum, her ne kadar bazı kullanıcılar açısından oldukça kötü neticeler doğursa da.

fakat bu adamlar pc versyonunu yaparlarmı ilerde diye hep merak ediyorum.
Hayallerini boşa harcamamanı tavsiye ederim. Emagic apple'dan Microsoft'a geçerse belki :LOL:

Geri