Uykusuz

Mizah dünyasının merakla beklediği dergi 5 Eylül'de piyasada.

Birkaç hafta önce kendi yollarından gitmeye karar veren yazar-çizerlerin temelini oluşturduğu dergide Penguen'den tanıdığımız Umut Sarıkaya, Yiğit Özgür, Ersin Karabulut, Memo Tembelçizer, Oky, Uğur Gürsoy ve Yılmaz Aslantürk'ün dışında Deniz Ensari, Fırat Budacı, Ender Yıldızhan, Yavuz Öztürk ve Barış Uygur gibi isimler de bulunuyor. Bu genç çizerlerin yanı sıra dergi kadrosunda dikkatimi en çok çeken iki isimden ilki eski tüfek, yılların çizeri Vedat Özdemiroğlu; ikincisi ise son yıllarda popüler kültürün parlayan yıldızı Engin Günaydın.

Geçtiğimiz günlerde NTV'de bir programa katılan Yiğit Özgür, günümüz koşullarının getirisi sonucu yeni derginin Penguen'den çok daha muhalif bir üslupta olacağını altını çizerek belirtti. Tabi bu sevindirici bir gelişme çünkü 90'lı yılların ortalarında mizah alemini silip süpüren Dinazor ve LeMan dergilerine karakteristik özellik katan şey, bu muhaliflikti. Fakat gerek Penguen, gerekse de kadrosunu yarı yarıya kaybeden LeMan eskisi gibi olamadı.

İşte bu sebeplerden ben Uykusuz'dan umutluyum. Sadece gülmeyi ve güldürmeyi değil, düşünmeyi ve gerektiğinde çok sert tepki göstertmeyi de hedef almalı dergi. Bir Uykusuz kitlesi oluşturmalı. Hayırlı uğurlu olsun...

dergiye dün tesadüfen bir büfede rastladım... her çarşambaları çıkacak normalde ama ilk sayı olduğundan erken çıkarmayı uygun gördüler herhalde. www.uykusuzdergi.com, derginin resmi sitesi -henüz hiçbir içeriği yok. şöyle de bir kapağı var (evet üşenmedim, fotoğrafını çektim :D arka plandaki para, kolye falan gibi şeyler dikkatinizi dağıtmasın efendim.):

uykusuzxb3zp7.jpg

dergi gayet güzel ama gündem karikatürlerini biraz yetersiz buldum. zamanla oturturlar herhalde onun da düzenini şeklini şemalini.
- engin günaydın'dan da iyi bir komedi oyuncusu olabilir bence ama mizahçı olmaz. beğenmedim bu haftaki köşesini. çekmedi beni.
artık haftada iki dergi alabileceğime seviniyorum.

ben dergiyi açıkcası çok beğenmedim (ama yiğit özgürle ersin her zamnki gibi süper) engin günaydının yazısını doğru düzgün okumadım bile okuyamadım baydı

dergiyi genel olarak çok başarılı buldum,okurken sıkılmadım,şimdilik penguen tadında bir dergi olmuş ama böyle de devam etse ikisini de almakta hiç bir sakınca görmem kendi kendime mutlu olurum hatta! vedat özdemiroğlu'nu görmek de iyi oldu kendi adıma!derginin adını ilk duyduğumda çok ısınamamıştım ama logosuyla beraber şirin olmuş:)(yiğit karakteri olmasının da etkisiyle)
engin günaydını şimdilik yarım bıraktım ama bişeyler söyleyebilmek için alışmak gerek sanırım..
Bence uykusuz da uzun ömürlü bir dergi olacağa benzer,yaşasın:)

Ersin Karabulut, Yiğit Özgür :!: Benim için önemli olan bu iki kişi.
Onlar ayrıldığndan beri Penguen almıyorum. Bulduğum yerde 'uykusuz'dan bitane edinirim artık.

2 sayısına da aldım ve beğendim diyebilirim. Pek bir yenilik ya da farklılık yok Penguen'den ama olacak da demiyorlardı zaten. Kadro gayet kaliteli, oraya bir de Serkan Altuniğne gelse iyice süper olur. Yiğit Özgür'ün yeni köşesi yarılmaca ayrıca.. :LOL:

Yiğit Özgür , Yiğit Özgür !

Yiğit özgürden kırk defa daha güzel çizen arkadaşım var. Ama bir türlü piyasa olamadı gitti.
Bir çok kişiye gösterdim. Herkes Yiğit'den daha güzel çizdiğini söylüyor. OF OF ! Kahpe dünya .. :D

Uykusuz'un en parlağı Yiğit Özgür'ün "Orada Olabilirdim"i olmuş, sanırım popülerlikte bir Sandık İçi'ne ulaşacak noktaya geldi şu iki sayıda..
Uğur Gürsoy, Ersin Karabulut ve tabi ki Umut Sarıkaya yine eskisi gibi kopartıcı...
Engin Günaydın'ı pek anlayamadım açıkçası, buram buram Alpay Erdem eksikliği hissediliyor; ama hemen de Penguen'le kıyaslamamak lazım...
Yine de baya iyi, Çarşambaları alınacaklar listesinde ilk numara

Penguen'de Gani Müjde ne ise Uykusuz'da da Engin Günaydın o yapılmaya çalışılmış sanki ama ilk iki sayı itibariyle pek başarılı olduğunu düşünmüyorum ben de. Fırat Budacı'nın üslubunda ise biraz Altay Öktem'lik seziyor gibiyim ben. Hoşuma gidiyor o adamın yazıları.

Yiğit Özgür'ün "Orada Olabilirdim" köşesi mükemmel bence, hele ilk sayıda Mustafa Kemal'in yerinde olsa söyleyecekleri. :D Fakat bu köşenin de uzun ömürlü olmayacağı kanısındayım. Ne kadar sürebilir ki tarihsel sözleri kullanması.

Uykusuz benim için Penguen'in önüne geçti diyebilirim. Umut Sarıkaya tek başına yeter zaten de diğerleri de cabası. Hastasıyız arkadaşların..

yiğit özgür gayet güzel çizmiş - yazmış yine , okurken çok eğlendiğimi söyleyebilirim :) ersin karabulut hakkında diyecek birkaç sözüm var , artık hakkaten de bazı şeyleri abarttığını düşünüyorum , insan özelini bu kadar anlatmamalı , hadi onu geçtim erkekleri küçük düşüren şeyler anlatıyor , onları genele vuruyor beni en çok rahatsız eden bu. bilgisi olmadığı şeylere burnunu sokuyor , zaten belli başlı okuyucu kitlesini biliyoruz onun. benim yaklaşımım bu şekilde , dobra falan değil artık saçmalıyor.

deerrudolf demiş ki:
Penguen'de Gani Müjde ne ise Uykusuz'da da Engin Günaydın o yapılmaya çalışılmış sanki ama ilk iki sayı itibariyle pek başarılı olduğunu düşünmüyorum ben de. Fırat Budacı'nın üslubunda ise biraz Altay Öktem'lik seziyor gibiyim ben. Hoşuma gidiyor o adamın yazıları.

Yiğit Özgür'ün "Orada Olabilirdim" köşesi mükemmel bence, hele ilk sayıda Mustafa Kemal'in yerinde olsa söyleyecekleri. :D Fakat bu köşenin de uzun ömürlü olmayacağı kanısındayım. Ne kadar sürebilir ki tarihsel sözleri kullanması.

Uykusuz benim için Penguen'in önüne geçti diyebilirim. Umut Sarıkaya tek başına yeter zaten de diğerleri de cabası. Hastasıyız arkadaşların..
bu şekilde yazarları çizerleri karşılaştırmak doğru değil bence.orda olabilirim köşesinin kaynağı bu şekil bi kitap gibi sanki.ben uğur gürsoy hastasıyım

Aslında yazarların hangisinin daha iyi olduğu yönünde bir karşılaştırma yapmamıştım ben. Dikkat edilirse temellendirdiğim nokta üsluptur ve mizah dergiciliğinde köşe yazılarının dağılımında da bu tip üsluplar etkilidir. Kimisi popülerliğinin de etkisiyle güncel meseleleri daha soğuk bir çerçeveden ve daha soğuk espri yoluyla ele alır, kimisi ise günlük yaşantılardan örneklerle güncel konuları konu eder kendisine. Bu tip üslup benzerlikleri Limon'da da, Leman'da da, Penguen'de de vardı; Uykusuz'da da var..

her anlamıyla rakiplerini ezecek dergi. samimi görünmek için kendilerini yırtmıyolar. oldukları gibiler. hepsi alanının en iyileri bana göre.
ersin tektir zaten alan tanımaz:)