Albüm kayıdında Sıfır gitar??

Bunu kulanmazsan salaklık olur :) sonradan keşke kullansaydım dersin.
Albüm kaydında sıfır gitarla çalınmaz olayının mantığı enstrumanı tanımamandır olsa olsa. Başka bir mantık kuramıyorum keşke o "sağlam yer" daha düzgün bilgi verseymiş :(

Açıkçası yok öyle birşey 0 gitarlada girersin kayıda 30 yaşında gitarlada. Ayarlarının yapılı tellerinin yeni takılı ve seninde kafanın o işe odaklandığından emin ol yeter.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yok hocam ya estagfurullah :) Sanırım adamın dediği, sıfır gitarda ağaç oturmamıştır kayıttada sorıun çıkartır. ama bu gitarda sorun çıkarmaz be :)

Ohom :D gitarda eşşşek gibiymiş :D

Valla bu gitar olabilir her türlü kayıt için.
Ama kirk hammet'in eski gitarlarıyla kayıt yaptığını biliyorum.En azından konsere bile 5-6 yıllık gitarlarıyla çıkıyor.

Bu birazda yaşını almış gitarın daha stabil olması ile alakalı. Yeni yapılmış ve haliyle daha aksamı ve üzerindeki yükü yeni bir gitar bu yüke karşı beklenmedik tepkiler verebilir. Ama böyle bir gitarda bu tür problemler pek bulunmaz. Bu kadar para verip sonra da akort felan kaçırırsa biz ne yapalım yani :D

yanlış bir bilgi.Direk fabrikadan alıpta girersin kayıda,ustanın elinde alıpta,10 yıl sonra depodan alıpta.Akord kaymasın ayarları yapılı olsun yeter ;)

"0 gitarla kayda girilmez" yeni şehir efsanelerinden birisi olmaya aday bence... Burada sanırım gitarın sıfır olması değil, yeni yapılmış olması işin esprisi; (eğer) yaş ağaç kullanılmışsa gitarın entonasyonu, genel olarak da tonu vb. zaman içinde değişecektir; yeni bir gitarın esas tonunu kazanması için 1-1.5 yıl gerektiği söylenir genelde ... ama sonuç olarak doğru bir çıkarım değil yukarıdaki; gitarın tonu oturmamış olsa bile sağlam bir ton çeker, kayda girersin, ağacı vb. bir yıl sonraki kayıtta düşünürsün :D

o efsane bence şundan geliyor. mesela denmiş kirk hammet eski gitarlarıyla çıkıyor sahneye. eh tabi elindeki yeni ve iyi olan gitarının muadilidir o eskiside. yani kötü gitar değildir. eğer seninde elinde biraz daha yaşlı bir gibson lp varsa onla çık.

o gitarların genelde enterrasyonel ve sap ayarı yapılmamış olabilir onu kastetmiş olabilirler...
lakin yada yeni teli değişmiş gitar içinde aynı şeyi söylerler aslında doru bişey
tek teli değişmek bile sap ayarını etkiler çoğu zaman tabi gitarın kalitesiylede ilişkili..

CyberCash demiş ki:
o gitarların genelde enterrasyonel ve sap ayarı yapılmamış olabilir onu kastetmiş olabilirler...
lakin yada yeni teli değişmiş gitar içinde aynı şeyi söylerler aslında doru bişey
tek teli değişmek bile sap ayarını etkiler çoğu zaman tabi gitarın kalitesiylede ilişkili..

Benim gitarlarımdada enterrasyonel ayarı yok acaba çok gerekli birşey mi?

Me_ThuS demiş ki:
CyberCash demiş ki:

her fretin kendi sesini verebilmesi açısından gerekli ;)

Me_ThuS demiş ki:
CyberCash demiş ki:

Tabiki ses lerin doğu frekansta gelmesini istiyorsan bu şart...
mesela si telinde mi ye basıyosun aynı telde mi nin bi oktav yukarısına çıktığın zaman ses doğru gelmeyebilir kulağına bunun nedeni odur...

Geri