13 neden uğursuzdur?

13 neden uğursuzluk olarak görülür ve insanların neden batıl inançları vardır?sizlerinde böyle inançları varmı?
bu konuyu buraya açmak doğru mu bilmiyorum ama yinede açtım işte görüşlerimizi paylaşalım.

Yok ve etrafimdakileride biktirip vazgecirmek icin tam terslerini yaparim.
13un tarihsel bir anlami vardi ama ne oldugunu tam hatirlamiyorum,sanirim bi ayin 13unde hristiyan bi milleti yenmistik ve bu yuzden onlar ugursuz,biz ugurlu olduguna inaniyoruz.

iki farklı versiyonunu duydum ben bu hikayenin:

biri işte ayın 13ünde istanbul fethedildi olduğunu anlatıyordu. diğeri ise tapınak şövalyeleri ile ilgili bir şeydi. ama her ikisi de hristiyan mitinde geçiyor.

13 fobisinin kaynağı olarak birçok olay gösteriliyor.

> Hz. İsa’nın bir cuma günü çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde toplam 13 kişi bulunuyordu; İsa ve 12 Havari. Sonraları 13 sayısını çağrıştıran bu sayının içinde geçtiği herşey lanetli, kötü, korkunç olarak nitelendirilmeye başlandı.

> İbraniler’e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13’üncü harfinin “mavet” (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan “m” olmasıydı. Hammurabi kanunları listesinde 13 sayısı atlanmıştı. İskandinav mitolojisinde, İskandinav tanrılarının en kötülerinden olan Loki, Valhalla’daki oniki kişilik bir şölene davetsiz olarak gitmişti. 13’üncü kişi olarak gittiğinde, gözyaşı tanrısı olarak da anılan, adının anlamı “Muzaffer” olan, yakışıklı ve adil Baldr’ın ölümüne yol açtığından, bu sayı uğursuz olarak anılmaktaydı. 13 Ekim 1307 Cuma günü, Fransa Kralı Philippe ile Papa Clemens’in işbirliği sonucu Tapınak Şövalyeleri’nin çoğu tutuklanıp idam edilmişti.

> Tarihte ünlü adlardan kimileri de bu fobiye sahipti. Henry Ford ayın 13’ünde çalışmazdı. Franklin Delano Roosevelt 13 kişilik bir grupla aynı masada yemek yemezdi. Napolyon, Mark Twain ve Richard Wagner de bu fobiye sahip öteki ünlü kişilerdir.

> Birçok otel müşterisi 13 numaralı odada kalmayı reddeder; bu nedenle kimi otellerde oda numaraları 12, 12A, 14 olarak devam eder. Yemek sırasında masada 13 kişinin olması büyük uğursuzluk olarak görülür. Ayın 13’üne rastlayan cuma gününde kişiler yolculuk yapmaktan, anlaşma imzalamaktan kaçınırlar. Kimi ülkelerde gökdelenlerin asansörleri 13’üncü katta durmaz. Agatha Christie’nin “Thirteen at Dinner” adlı romanında da sayı uğursuz olarak geçmektedir.

> Aslında 13 sayısı tüm toplumlarda uğursuz değil. Örneğin, Meksika’da, Keltik ve Germen toplumlarında bu sayı genelin tam tersine önemli, kutsal ve şans getiren bir sayı olarak düşünülüyordu.• (Pelin Hazar)

---ALINTIDIR---

• Konu Sahibi Konu Sahibi
benim duyduklarımda mesela 1453 istanbulun fethi rakamları toplayınca 13 olur.aynı şekilde hz.Muhammedin 571 doğum yılı da böyle.tabi bunlar tamamen kulaktan dolma şeyler.ama bazı kavimler eskiden yaşamış insanlar başlarına gelen belaların veya onlara göre lanetlerin bu güne veya bu sayıyla ilşkilendirip rastlaması onların 13 ü uğursuz kılmasına neden olmuştur.

duu_rock demiş ki:
benim duyduklarımda mesela 1453 istanbulun fethi rakamları toplayınca 13 olur.aynı şekilde hz.Muhammedin 571 doğum yılı da böyle.tabi bunlar tamamen kulaktan dolma şeyler.ama bazı kavimler eskiden yaşamış insanlar başlarına gelen belaların veya onlara göre lanetlerin bu güne veya bu sayıyla ilşkilendirip rastlaması onların 13 ü uğursuz kılmasına neden olmuştur.

Hatta 1453 yani rakamlar toplami + o gunun Cuma gunu olmasi diye duymustum ben...
(13. Cuma muhabbeti)

Benim sanli sayimdir 13, hicbi kotulugunu gormedim :)

Ben 13 yaşımdayken hatta söyle diyim 13.doğumgünüme 13 gün kala(şaka yapmıyorum) çok pis bir kaza geçirmiştim, yokuş aşağı giderken bisikletle önüme bir kamyonun çıkmasıyla kamyona bodoslama girerek ve 500 m'lik tüm yokuşu sürtünerek inerek bacaklarımın kemiğe kadar soyulmasına kafatasımın nerdeyse çatlamasına neden olacak kadar sert şekilde kafa travması geçirmeme neden oldum, diğer birsürü yara bere cabası... Bilmiyorum o gün cumamıydı ama öyle diye hatırlıyorum.(eğer öyleydiyse daha da ilginç)
Dolayısıyla bu olaydan sonra girdiğim birkaç operasyonu da dahil edersek, çok kötüydü valla...
Şimdi bu çocuk 13'ü şanssız bir sayı olarak düşünse hiç şaşırmam diyosunuz ama ben yine de hiç alakası bile olmadığını düşünüyorum, bana göre tam bir tesadüf... :) (Eğer öylese biraz garip ve ürkütücü bir tesadüf... :D)

13 benimde uğurlu rakamım bu tip inanışlar çok boş gibi geliyo bana ve bunun gibi forum başlıklarıda.herşeye bir şey bulacaksak kırık ayna var aman tanrım,merdivenin altından geçme,kara kedi gördün saçını çek deve gördün k.çını kaşı milyon tane üretilebilir.Açıkçası saçmalık ya

onurgs1905 demiş ki:
13 fobisinin kaynağı olarak birçok olay gösteriliyor.

> Hz. İsa’nın bir cuma günü çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde toplam 13 kişi bulunuyordu; İsa ve 12 Havari. Sonraları 13 sayısını çağrıştıran bu sayının içinde geçtiği herşey lanetli, kötü, korkunç olarak nitelendirilmeye başlandı.

> İbraniler’e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13’üncü harfinin “mavet” (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan “m” olmasıydı. Hammurabi kanunları listesinde 13 sayısı atlanmıştı. İskandinav mitolojisinde, İskandinav tanrılarının en kötülerinden olan Loki, Valhalla’daki oniki kişilik bir şölene davetsiz olarak gitmişti. 13’üncü kişi olarak gittiğinde, gözyaşı tanrısı olarak da anılan, adının anlamı “Muzaffer” olan, yakışıklı ve adil Baldr’ın ölümüne yol açtığından, bu sayı uğursuz olarak anılmaktaydı. 13 Ekim 1307 Cuma günü, Fransa Kralı Philippe ile Papa Clemens’in işbirliği sonucu Tapınak Şövalyeleri’nin çoğu tutuklanıp idam edilmişti.

> Tarihte ünlü adlardan kimileri de bu fobiye sahipti. Henry Ford ayın 13’ünde çalışmazdı. Franklin Delano Roosevelt 13 kişilik bir grupla aynı masada yemek yemezdi. Napolyon, Mark Twain ve Richard Wagner de bu fobiye sahip öteki ünlü kişilerdir.

> Birçok otel müşterisi 13 numaralı odada kalmayı reddeder; bu nedenle kimi otellerde oda numaraları 12, 12A, 14 olarak devam eder. Yemek sırasında masada 13 kişinin olması büyük uğursuzluk olarak görülür. Ayın 13’üne rastlayan cuma gününde kişiler yolculuk yapmaktan, anlaşma imzalamaktan kaçınırlar. Kimi ülkelerde gökdelenlerin asansörleri 13’üncü katta durmaz. Agatha Christie’nin “Thirteen at Dinner” adlı romanında da sayı uğursuz olarak geçmektedir.

> Aslında 13 sayısı tüm toplumlarda uğursuz değil. Örneğin, Meksika’da, Keltik ve Germen toplumlarında bu sayı genelin tam tersine önemli, kutsal ve şans getiren bir sayı olarak düşünülüyordu.• (Pelin Hazar)

---ALINTIDIR---
Hollandada yasiyorum ve burdada bazi insanlar 13 rekam ugursuz olarak goruluyor hala .Bazilar ucaga bile binmiyorlar 13 cuma gunu olunca. :?
Bu yazdiklarin dogru, 13 ugursuz rekam olmasi bundan kaynaklaniyor.12 tane aposteller vardi 13 uncu Yudas di
12 kutsal sayi Hristiyanlarda .Bide diyorlar 13 bolunmuyor diye korkutucu bir rekam oldugunu dusunuyorlardi...13 yariya bolunmuyor,3 e bolunmuyor,4 e de bolunmuyor ....
Benim batil inancim yok...1 sefer 13 cuma gunu Turkiyeye gittik ucakla...batil inancim yok ama herkes burda sakalar yapti ucagimiz dusecek diye...ama dusmedi :LOL:

soulwalker demiş ki:
aysu_ demiş ki:
Batıl inançları "bilim - felsefe" bölümüne yazmak bile saçma. :)

çok haklısın aysu. saçma demeyelimde çelişkili diyelim. ;) daha bilimsel olur :)
O zaman bu tür başlıkları açacağımız bölümler açın sizde oraya yazalım.Bence forumda daha böyle birsürü anlamsız başlık açılıyor.Ozan kise bu gibi işlerle ilgilenen bununlada ilgilensin madem....

evet mesela gündemde de "üç tane miniminnacık kedicik isteyen var mı?" gibi bir başlık var. tepkimi orada da dile getirdim. sadece buraya değil. din ve büyü kilitlendi mesela burada, bence kaldırılmasıda gerekir. daha da vardır bu tarz başlıklar herhalde dediğin gibi.

Geri