AynıŞeyleri Mi Görüyoruz?

aynı şeyleri mi görüyoruz?
bence,evet. (Ama yine de şüphelerim var)
çünkü;
renklerin ifade ettiği duygular var..mesela kırmızı: sıcak,acı.. mavi:soğuk,üzüntü ..
sizce bunlar göreceli olabilir mi?

Acayip güldüm yazılanlara
kral.gif
tabii ki aynı şeyleri görüyoruz yoksa hiçbir şeyin adını koyamazdık , sen benim masa dediğime nasıl çikolata dersin
giggle.gif
bahsettiğiniz algılama ise farklı birşey mesela bir konunun uzmanı değilsen o konu ile ilgili yazıyı okuduktan sonra okuduğumuz cümle de anlatılanı sen başka ben başka anlayabilirim ama anlatan kişi tek bir doğruyu yazmıştır aslında sen sadece bilmediğin için yorum katmışsındır o kadar :D

başlık yanlış bence. Evet aynı şeyleri görüyoruz ama aynı renkleri görmüyor olabiliriz; çünkü o masa,çikolata falan filanı betimleyebiliriz ama renkleri nasıl betimleyebiliriz ki? Bütün mesele burada.

renkleri betimleyebilmemiz için aynı şeyleri gördüğümüzü kabul etmemiz lazım.. renk körleri yeşili kırmızı görüyolar, e haliyle yeşile kırmızı deseler hiçbi problem olmaz. çünkü yeşil gördüklerinde durmaları gerektiğini bilirler, sadece kırmızıda durdum derler..

eskiden benim de kafama takılırdı bu tür şeyler. ya benim düz _________ gördüğümü başkası zigzaglı /\/\/\/\ görüyorsa diye bayağı kendimi yediğimi bilirim :D tabi tüm bunlar mantık sınırlarının dışına çıkmadıkça saçma geliyor insana. sonra güzelliğin de aslında o kadar göreceli bir kavram olmadığını anlıyorsun. daldan dala oldu ama öyle :) ancak işin içine duygu girerse o zaman her şey değişir...

Evet aynı şeyleri görüyoruz. Optik fiziğini ele alırsak burası kesin. Işığın dalga boyu farklılıkları ve ışığın vurduğu maddenin bu farklı dalgaboylarını soğurabilmesiyle ilgilidir.
...
Ha gözünüz bozuk olur, o zaman aynı şeyleri farklı görürüz. Bunu gene de ışıkla ya da ışığın düştüğü maddeyle ilgisi yoktur, gözdeki sorunla ilgilidir.
...
Felsefe açısından, eğer resim sanatı söz konusuysa, sanatçı gördüğünü, kendi benliğinin yansımasıyla yorumlar, dönüştürür. Görmek veya göstermek istediğini aktarır tuvaline. Sergiye gidip sanatçının eserlerini yorumlayan gözün gördükleri ise tamamen estetik algıyla ilintilidir.

db demiş ki:
Acayip güldüm yazılanlara
kral.gif
tabii ki aynı şeyleri görüyoruz yoksa hiçbir şeyin adını koyamazdık , sen benim masa dediğime nasıl çikolata dersin
giggle.gif
bahsettiğiniz algılama ise farklı birşey mesela bir konunun uzmanı değilsen o konu ile ilgili yazıyı okuduktan sonra okuduğumuz cümle de anlatılanı sen başka ben başka anlayabilirim ama anlatan kişi tek bir doğruyu yazmıştır aslında sen sadece bilmediğin için yorum katmışsındır o kadar :D

Neden? Örneğin öğretmenin sana diyorki bu kırmızıdır. Ancak sen onu mavi olarak görüyorsun. Peki sen bunun adının mavi olduğunu bilmiyorsan o artık senin için olacak kırmızı :) Tabi bunlar varsayım şahsen bende herkesin kırmızıyı kırmızı olarak gördüğünü düşünüyorum oda ayrı bir konu :) Ama varsayımlar paradoxlar her zaman olur. Bide tek bir doğruya inanmıyorum en basidinden Newton'un kültçekim kuramı Einsten tarafından çürütüldü ve Genel Görelilik kuramı var oldu. Demek ki doğru her zaman bir doğru adayı.

sanırım kendini keşfetmeye zihni gelişmeye başlayan insanın kafasına takılan ilk konu budur....
bunun bilimsel olarak kanıtlandığını sanıyorum... tabi herkesin aynı rengi gördüğünü söyleyebilmek için herkes üzerinde aynı bilimsel araştırmaların yapılmış olması gerek....

aynı şeyleri görmüyoruz! bunu kanıtlamak için öyle felsfe yapmaya,kafa patlatmaya da gerek yo.

1-)ben ve sen aynı açıdan bakmıyoruz(hem gerçel hem mecazi açıdan).

2-)ben ve sen aynı algılayışa sahip değiliz.yani zihinlerimiz,kafa yapılarımız farklı.gördüklerimiz dışarıda değil aslında hepsi zihnimizde.

mesela somut bir örnek verelim.ben ve sen varız.sen çoğu insan gibi kırmızıyı kırmızı olarak görüp ona kırmızı diyorsun,çünkü sana onun kırmızı olduğu söylendi.bense kırmızıyı yeşil olarak görüp ona kırmızı diyorum çünkü o banada kırmızı olarak öğretilti.şimdi düşünün bi etrafımızdaki nesneler,canlılar,gezegenler yada duyularımız,hislerimiz . . . insan hepsinden şüphe ediyor.bende önceleri çok şüphe duydum dış dünyanın gerşekliği hakkında.ister inanın ister inanmayın bana gerçeklik hakkında en sağlam bilgiyi matematik verdi.

ErenimooO demiş ki:
aynı şeyleri görmüyoruz! bunu kanıtlamak için öyle felsfe yapmaya,kafa patlatmaya da gerek yo.

1-)ben ve sen aynı açıdan bakmıyoruz(hem gerçel hem mecazi açıdan).

2-)ben ve sen aynı algılayışa sahip değiliz.yani zihinlerimiz,kafa yapılarımız farklı.gördüklerimiz dışarıda değil aslında hepsi zihnimizde.

mesela somut bir örnek verelim.ben ve sen varız.sen çoğu insan gibi kırmızıyı kırmızı olarak görüp ona kırmızı diyorsun,çünkü sana onun kırmızı olduğu söylendi.bense kırmızıyı yeşil olarak görüp ona kırmızı diyorum çünkü o banada kırmızı olarak öğretilti.şimdi düşünün bi etrafımızdaki nesneler,canlılar,gezegenler yada duyularımız,hislerimiz . . . insan hepsinden şüphe ediyor.bende önceleri çok şüphe duydum dış dünyanın gerşekliği hakkında.ister inanın ister inanmayın bana gerçeklik hakkında en sağlam bilgiyi matematik verdi.
Bu yazdıkların renkleri aynı gördüğümüzün düşünülerek kanıtlanamayacağına dair şeyler. Aynı şeyleri görmüyoruz tanısını nasıl yaptığını anlayamadım şahsen.
--------------------------------------------------------------------

Konuya gelirsek, tüm renkler için her insanın gözünden beyne iletilen sinyaller aynıdır. Gözümüzde 3 farklı sensör var, biri kırmzıya biri yeşile diğeri de maviye duyarlı. (Renk dediğimiz şeyin ışığın frekansı olduğunu düşünürsek her biri bant geçiren filtre oluyor aslında, yani kırmızıya duyarlı olan kırmızı ışığın bulunduğu frekansı alıyor demek.) Örneğin turuncu olarak gördüğümüz bir renk için beynimize (10 üzerinden) kırmızı=9, yeşil=5, mavi=1 verisi gidiyorsa, bu herkes için böyledir. Ama renkleri aynı şekilde görmemiz için beyinlerin bu sinyali yorumlayışının da aynı olması lazım..
vision6.gif

ev arkadaşım renk körüydü. kendisine en çok yöneltilen soru da, kırmızıyı ne renk gördüğü idi.
aslında o farklı bir renk olarak görüyordu ama ona gördüğü renk kırmızı olarak öğretilmişti. O farklı görüyordu..ama aynı yorumlamayı yapıyordu.

seththeking demiş ki:
ev arkadaşım renk körüydü. kendisine en çok yöneltilen soru da, kırmızıyı ne renk gördüğü idi.
aslında o farklı bir renk olarak görüyordu ama ona gördüğü renk kırmızı olarak öğretilmişti. O farklı görüyordu..ama aynı yorumlamayı yapıyordu.

evet işte tam olarak benim söylediğimi destekleyen birşey bu.

seththeking demiş ki:

dostum o anlattığın spektrum olaylarını falan söylemiyorum ben mesele teknik bi mesele değil ki.hadi işi teknik açıdan ele aldık diyelim felsefeyi bir kenara bırakıp,böyle olunca da aynı şeyleri görmek imkansız mesela ikimiz bir elektro gitara bakıyor olalım gördüğümüz gitaralr aynı mı olacaktır,biz aynı anda farklı açılardan bakabilicez gitara çünkü aynı anda aynı yerde olamayız,hadi diyelim aynı yerde farklı zamanlarda bakıyoruz gitara bu sefer gitar değişmiş olacaktır çünkü zaman değişmiştir.

gelgelelim biz burada felsefi açıdan ele alıyoruz meseleyi.

dediğin gibi aynı gördüğümüzü felsefi açıdan kanıtlayamayız (bilimsel olarak kanıtlanabilir) ama kesinlikle farklı görüyoruz da diyemeyiz. farklı görüyor olabiliriz.

psionic_ demiş ki:
dediğin gibi aynı gördüğümüzü felsefi açıdan kanıtlayamayız (bilimsel olarak kanıtlanabilir) ama kesinlikle farklı görüyoruz da diyemeyiz. farklı görüyor olabiliriz.

görmek ne demek önce onu bi açıklığa kavuşturalım bence. sanırım görmekten anladığımız şeyin farklılından dolayı bu konuda ayrı düşüyoruz.

bana göre görmek şöyle birşey;şimdi diyelim ben bir nesneye bakıyorum ve ordan gözüme bir ışık huzmesi geliyor meslea o huzmenin içinden x ışını benim gözlerimden çeşitli almaçlar yoluyla alınıyor sonra sinirler yolu ile beyne geliyor şimdi buraya kadar bile aynı şeyleri görüyor olsak ki genelde böylekabul edilir buradan sonra beyinlreimizin yapacağı algılayış farklı olacağından biz farklı nesneyi görüyoruzdur aslında dışarda bir nesne yoktur herşey kafanın içindedir.
bir nazım hikmet şiirinde şöyle yazardı;
iki kafa arasındaki mesafedir en uzak mesafe
yada onun gibi birşey unuttum şimdi :D

meseleyi nesnelerle sınırlandıramayız,yeni bir boyut kazandırıp fakrlı bir örnek vericem şidmi diyelim ki bir olay var ortada mesela;adamın biri sokakta tükürdü ve ikimizde aynı olayı gördük sen bu olayı görüp algıalyıp şöyle bir tepki vermiş ol;"ulan ayıya bak!midemi kaldırdı" bense şöyle bir tepki vereyim;"amma da okkalı attırdı maşallah".gördüğün gibi aynı olaya karşı verdğimiz tepki bizim farklı insanlar olduğumuzdan ve farklı aldılayışa sahip olmamızdan dolayı değişecektir yani kısacası biz aynı şeyi görmeyiz.

yada bir tablo incelerkende bu böyledir yada müzik dinlerkende.

seththeking demiş ki:
senin dediğin daha çok heraklit'in aynı nehirde iki kez yıkanılmaz paradoksuna gidiyor. Ki zaten paradoks olduğundan dolayı bir çözüme gidemezsin.

hayır dostum ben herakltosun diayelktiğinden söz etmiyorum.sen nasıl bağdaştırdın bilmem ama anlatmaya çalıştığım o değil tam olarak.belkide aynı şeyin farklı iki yorumudur kim bilir?

Geri