Gitar Çalarken Sakatlanan Var Mı ?

Merhaba, ilk gitarım sx di elektro gitar üzerinde ilerleyince fender strat aldım fender kullanırken çok fazla sakatlıklar yaşıyorum dikkatsizliğimden mi yoksa gitarın tellerinden mi bilmiyorum sağ elimi çok fazla sakatlıyorum sweep pick yaparken sakatlanıyorum sürekli parmaklarımda yaralar açılıyor gitarımı değiştirsem bu sorun düzelir mi ?

Solak olmadığınızı varsayarak yazıyorum. Sağ elde yaşanabilecek başlıca sorun, bileği ısıtmadan yapılacak ani yüklenmelerdir. Kullanılan telleri iki numara bir den yükseltmek (0.9'dan 0.11'e geçmek gibi) bileği yine zorlayabilir.

Solak iseniz, tel kalınlığına dikkat ediniz. Yeni gitarınızın sap yapısı farklı ise eli zorlama ihtimali yine yüksektir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Solak olmadığınızı varsayarak yazıyorum. Sağ elde yaşanabilecek başlıca sorun, bileği ısıtmadan yapılacak ani yüklenmelerdir. Kullanılan telleri iki numara bir den yükseltmek (0.9'dan 0.11'e geçmek gibi) bileği yine zorlayabilir.

Solak iseniz, tel kalınlığına dikkat ediniz. Yeni gitarınızın sap yapısı farklı ise eli zorlama ihtimali yine yüksektir.
Solağım ama sağ gitarı kullanıyorum bu yüzden çok sıkıntı yaşıyorum sağ elimle sakatlanıp duruyorum sürekli elim duraksıyor veya dengesi bozuluyor sağ elin

Solağım ama sağ gitarı kullanıyorum bu yüzden çok sıkıntı yaşıyorum sağ elimle sakatlanıp duruyorum sürekli elim duraksıyor veya dengesi bozuluyor sağ elin
"Sakatlanmak" çok genel bir ifade. Ne demek istediğiniz ve ne sıkıntı çektiğiniz anlaşılmıyor. "Parmaklarımda yara açılıyor" demişsiniz, ama sakatlık kas-iskelet sistemi sorunu anlamına gelir. "Elim duraksıyor, dengesi bozuluyor" demişsiniz, bu sakatlık değil, koordinasyon problemi gibi duruyor ? Gitar değil de sizin çalış pratiğiniz veya eksiklerinizle ilgili gibi duruyor yani ?

Ayrıca, "yara" ile kastınız ne bilmiyorum, ama bu gitardan bağımsız ve ciddi bir sorun da olabilir.

Pena tutan el, ritmik kontrolü sağlayan eldir. Bu nedenle baskın olan el bu amaçla kullanılır. Siz şu anda tam tersi şekilde çaldığınız için, baskın olmayan yani zayıf elinizi kuvvetlendirmek zorundasınız gibi geliyor. Sağ elinizle yazı yazmak nasıl zor ve kontrolsüz geliyorsa bu da aynı şey.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
"Sakatlanmak" çok genel bir ifade. Ne demek istediğiniz ve ne sıkıntı çektiğiniz anlaşılmıyor. "Parmaklarımda yara açılıyor" demişsiniz, ama sakatlık kas-iskelet sistemi sorunu anlamına gelir. "Elim duraksıyor, dengesi bozuluyor" demişsiniz, bu sakatlık değil, koordinasyon problemi gibi duruyor ? Gitar değil de sizin çalış pratiğiniz veya eksiklerinizle ilgili gibi duruyor yani ?

Ayrıca, "yara" ile kastınız ne bilmiyorum, ama bu gitardan bağımsız ve ciddi bir sorun da olabilir.

Pena tutan el, ritmik kontrolü sağlayan eldir. Bu nedenle baskın olan el bu amaçla kullanılır. Siz şu anda tam tersi şekilde çaldığınız için, baskın olmayan yani zayıf elinizi kuvvetlendirmek zorundasınız gibi geliyor. Sağ elinizle yazı yazmak nasıl zor ve kontrolsüz geliyorsa bu da aynı şey.
Hem sakatlanıyorum hem de parmaklarımda yaralar açılıyor yaralar açılıyor dediğim tırnağımın olduğu bölge kanıyor sürekli gitar çalalı çok uzun süre oldu ama sağ elimi bir türlü alıştıramadım hep bir sorun çıkıyor belki de çalışma saatimin fazlalığından da olabilir bilemiyorum

Hem sakatlanıyorum hem de parmaklarımda yaralar açılıyor yaralar açılıyor dediğim tırnağımın olduğu bölge kanıyor sürekli gitar çalalı çok uzun süre oldu ama sağ elimi bir türlü alıştıramadım hep bir sorun çıkıyor belki de çalışma saatimin fazlalığından da olabilir bilemiyorum
Sol el parmak uçlarınızda yara olsa anlarım, ama sağ elde yaraların gitarla ilgili hiç bir açıklamasını bulamıyorum. Gitara ara verip yaralar iyileşiyor mu diye bakın bence, geçmiyorsa doktora gözükmek daha iyi olur.

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. 11 yıldır gitar çalıyorum progresif metal heavy metal tarzi yeri geldi John Petruccinin parmak çürüten kısmi felçlik geçirten solo ve riffleri çalıştım ve hiç öyle bir sorunum olmadığı gibi,, böyle bir şey ilk kez okudum. Gitar çalış şekliniz veya başka sebeplerden olabilir. Buradan yazarak sonuç alamayabilir, hatta bu durumu normal bir şeymiş gibi geçiştirerek doğal yaşantınızı sürdürüp, akabinde daha kötü bir duruma getirebilirsiniz.
Benim naçizane görüşüm, ilk başta bir profesyonel gitar hocasından yardım almanız ve çalış stilinizi göstermelisiniz tabi gercek bir gitar eğitmeni olmalı, ondan sonra da doktora görünmelisiniz. Yani bu durum ilerde başınıza bela olabilir. Sizin iyiliğiniz için yazıyorum. Aynı durumda olan insanlar için de bu geçerlidir. Fakat bende böyle bir şey hiç olmadı yeri geldi saatlerce cortx2 gibi kaba bir sap gitarla sweep picking çalıştık yeri geldi başka gitarla ile ama dediğim gibi ne bir kanama oldu ne de başka bir sorun çıkmadı çok şükür. Bence siz de bu durumu hafife almayın araştırın iyice görüşmeler yapın yüz yüze çünkü sosyal medyada her kafadan insanlar çıkabilir hatta sizin yeteneğiniz varsa da buna engel olmak için her şeyi söyleyebilir. Dürüst bir gitar hocası olmadı doktor tavsiyemdir. Umarım ciddi birşey değildir. Sağlıcakla kalın kendinize iyi bakın...Müzik dolu günler dilerim...

sol el parmakları aşınır nasır bağlar da. sağ eli ilk defa duyuyorum sağ gitar çalan ve pena kullanan birisinden. Sağ elin kontrolsüz olması sebebiyle bileği farketmeden çok büküp kan dolaşımının zayıfladığını düşünüyorum. Bu bilek meselesi yüzünden kıkırdağını kaybetmiş arkadaş tanıyorum. sağ bileği kütür kütür ses çıkartıyor oynatırken.

Mustafa bey arkadaş solak olduğun belirtmiş zaten ve muhtemelen sol eli ile pena tutup sağ eli ile tuşeliyor. Tabi pena kullanıp kullanmadığını da bilmiyoruz. Onu da belirtseymiş keşke...Ama önce iyi bir gitar hocasına çalış şeklini göstermesi gerekiyor. Yani normal şartlarda parmağın kanaması imkansız görünüyor. Ama kadınsa bilemeyiz belki vücudu çok hassas olabilir yine de en mantıklısı gitar hocası sonrasında doktora görünmesidir. İyi günler dilerim.

Mustafa bey arkadaş solak olduğun belirtmiş zaten ve muhtemelen sol eli ile pena tutup sağ eli ile tuşeliyor. Tabi pena kullanıp kullanmadığını da bilmiyoruz. Onu da belirtseymiş keşke...Ama önce iyi bir gitar hocasına çalış şeklini göstermesi gerekiyor. Yani normal şartlarda parmağın kanaması imkansız görünüyor. Ama kadınsa bilemeyiz belki vücudu çok hassas olabilir yine de en mantıklısı gitar hocası sonrasında doktora görünmesidir. İyi günler dilerim.
Solağım sağ Fender strat kullanıyorum Elektro gitar olduğu için doğal olarak pena ile çalıyorum 8 yaşımdan beri gitar ile ilgileniyorum klasik gitar ile fingerstyle çalardım elektroya geçeli 4-5 sene oldu Bu 4 5 yıl içinde sweep picking yaparken hep sorunlar yaşadım Lise öğrencisiyim insanlar başka bir şey sanıyor artık illa kesiliyor elim çaldığım zamanlar sol gitara başlasam diyorum şimdi de 0 dan başlamam gerekecek 9 sene boşuna gidecek bu yüzden

Solağım sağ Fender strat kullanıyorum Elektro gitar olduğu için doğal olarak pena ile çalıyorum 8 yaşımdan beri gitar ile ilgileniyorum klasik gitar ile fingerstyle çalardım elektroya geçeli 4-5 sene oldu Bu 4 5 yıl içinde sweep picking yaparken hep sorunlar yaşadım Lise öğrencisiyim insanlar başka bir şey sanıyor artık illa kesiliyor elim çaldığım zamanlar sol gitara başlasam diyorum şimdi de 0 dan başlamam gerekecek 9 sene boşuna gidecek bu yüzden
Foto istesek? Hem elinizin, hem de gitarınız...

Bize video veya resim gönderebilirseniz daha iyi yardımcı oluruz.

Geri