Bir Türlü Elle Tutulur Bir Şey Yapamamak

Arkadaşlar merhaba. 2i4 ses kartım, nt1a mikrofonum, mackie mr3 5inç monitörlerim bir tane audio technica ath20 kulaklık ve bir tane de samson graphite 49 klavyem var. Uzunca bir süre önce almıştım, iyi de para harcamıştım ve tabii ki stüdyolara göre çok düşük seviye de olsa home studio için orta düzey bir şeyler var diye düşünüyorum lakin asla bu işi beceremiyorum.

Sorun her denemem de farklı oluyor ses kartının üzerindeki gaini kısıkta tutuyordum kendimi zor duyuyordum, ses çıktı aldıktan sonra çok az oluyordu bu sefer yeşil renk gördüğüm son raddeye kadar açtım ses kalitesi çok kötü oldu tabii onun sebebi bu mu ondan da emin değilim. yapmaya uğraştığım şey de sadece klasik gitar kaydı ve üstüne şarkı söylemek. bunu bile tatmin olacağım ölçüde bir türlü yapamadım. hem cubase 5 hem studio one'da deniyorum ama nedense ses hep çok yapay geliyor. reverble, eq ile elimden geldiğinde oynamaya çalışşsam da hep robotik hissediyorum sesleri. gitarı line çalıyorum inanılmaz itici bir plastik sesi mikrofonlayarak çalıyorum basslar da hep bir uğultu netlik yok yani millet öyle bir sound alıyor ki yanında gitar çalıyorlarmış gibi.. Dinlediğimiz profosyonel şarkıları zaten geçtim ama home stüdyosunda gitar çalıp söyleyen bir sürü insanın aldığı soundu ve kaliteyi de alamıyorum nerede yanlış yapıyorum hiçbir fikrim yok.. nasıl öğrenicez bu işleri...

buffer size'ı 280e denk getirdim bu arada onun üstü gecikme yapmaya başlıyor. şuan 16.3 ms ve rahatsız etmiyor.

benim sorunum kesinlikle gain, volume gibi ayarlarda diye düşünüyorum. eq ile oynamayı da beceremiyor olabilirim.

bu arada sahne yapıyorum ve soundcheck de mixer üzerinden kendi saoundumu güzel ayarladığımı düşünüyorum kulağımda bir sıkıntı yok ancak dediğim gibi stüdyo monitörleri, condancer mikrofon falan çok farklı soundlar onları tatlandırmak niye bu kadar zor ya da ben mi beceremiyorum? Youtube da 1 saatte şarkı yaptık! diye videolar var onlar bile gayet dinlenebilir soundla şarkılar yapıyorlar.. çıldıracağım en son.

Arkadaşlar merhaba. 2i4 ses kartım, nt1a mikrofonum, mackie mr3 5inç monitörlerim bir tane audio technica ath20 kulaklık ve bir tane de samson graphite 49 klavyem var. Uzunca bir süre önce almıştım, iyi de para harcamıştım ve tabii ki stüdyolara göre çok düşük seviye de olsa home studio için orta düzey bir şeyler var diye düşünüyorum lakin asla bu işi beceremiyorum.

Sorun her denemem de farklı oluyor ses kartının üzerindeki gaini kısıkta tutuyordum kendimi zor duyuyordum, ses çıktı aldıktan sonra çok az oluyordu bu sefer yeşil renk gördüğüm son raddeye kadar açtım ses kalitesi çok kötü oldu tabii onun sebebi bu mu ondan da emin değilim. yapmaya uğraştığım şey de sadece klasik gitar kaydı ve üstüne şarkı söylemek. bunu bile tatmin olacağım ölçüde bir türlü yapamadım. hem cubase 5 hem studio one'da deniyorum ama nedense ses hep çok yapay geliyor. reverble, eq ile elimden geldiğinde oynamaya çalışşsam da hep robotik hissediyorum sesleri. gitarı line çalıyorum inanılmaz itici bir plastik sesi mikrofonlayarak çalıyorum basslar da hep bir uğultu netlik yok yani millet öyle bir sound alıyor ki yanında gitar çalıyorlarmış gibi.. Dinlediğimiz profosyonel şarkıları zaten geçtim ama home stüdyosunda gitar çalıp söyleyen bir sürü insanın aldığı soundu ve kaliteyi de alamıyorum nerede yanlış yapıyorum hiçbir fikrim yok.. nasıl öğrenicez bu işleri...

buffer size'ı 280e denk getirdim bu arada onun üstü gecikme yapmaya başlıyor. şuan 16.3 ms ve rahatsız etmiyor.

benim sorunum kesinlikle gain, volume gibi ayarlarda diye düşünüyorum. eq ile oynamayı da beceremiyor olabilirim.

bu arada sahne yapıyorum ve soundcheck de mixer üzerinden kendi saoundumu güzel ayarladığımı düşünüyorum kulağımda bir sıkıntı yok ancak dediğim gibi stüdyo monitörleri, condancer mikrofon falan çok farklı soundlar onları tatlandırmak niye bu kadar zor ya da ben mi beceremiyorum? Youtube da 1 saatte şarkı yaptık! diye videolar var onlar bile gayet dinlenebilir soundla şarkılar yapıyorlar.. çıldıracağım en son.
Sorunlu kayıtlarınızdan bir örnek koyun buraya bence. Bu şekilde çok daha somut öneriler gelir.

Malesef ekipmanınız söylediğiniz gibi bir ev stüdyosu için ortalama düzey değil aslında.
- Mackie mr3 referans monitörü değil; Tanıtımı "Studio monitör" olarak geçiyor, bir kelime oyunu yapmışlar esasen full-Range bir sistem. Yani hi-fi multimedia speaker.
- Focusrite scarlett, işleme kalitesi, gecikme süresi, noise ve ses kaybı özellikleri karşılaştırıldığında piyasadaki en vasat ses kartıdır.
- nt1a başlangıç seviyesi bir condanser mic.

280 buffer size ve altını kullanıyorsanız, sesleri telefonik duymanız gayet normal.
- Gecikmeyi azalttığınız oranda ses kaliteniz düşer, 64 buffer zaten telefon kalitesidir.
- Kaliteli ve kayıpsız işleme için kayıtlarınızı en kötü 1024-2048 aralığında yapmanızı tavsiye ederim.
- Direct monitoring kullanırsanız ;kayıt anındaki gecikme meselesi sizi etkilemez.

Bununla birlikte sizin asıl sıkıntınız; yeterli bilgi-tecrübeye sahip olmadan işe girişme cesaretinizden kaynaklanıyor. Yukardaki küçük sıkıntıyı çözsseniz dahi, projeniz ilerlediğinde yeni bir sürü çözemeyeceğiniz sorun ile karşılaşacaksınız.
- Kayıt yapabilmek ekipmana sahip olmak ile ilgili değildir. İyi bir hardwire ve DAW bilgisi gerektirir.
- O videolarda gördüğünüz insanlar aslında iki tuşa basmaktan çok daha fazlasına sahipler.
- Bu konuda eğitim almanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
@Single_FACTOR e katılıyorum hem ekipman yetersizliği var hem de bu işler bu kadar basit değil ne yazık ki çok zaman ve para harcayarak geliyor tecrübesi...

focusrite 2i4 bence bu iş için yeterli sayılabilir ama onun da max verimine ulaşmak için mikrofon kalitesi, mikrofonlama tekniği, oda akustiği gibi kısımlarda çok iyi olmak gerekir...
mix bilgisi yokken ya da kaba taslak presetlerle daw içinden reverb delay vererek kaydı iyice dağıtıyor olabilir misiniz merak ettim...

Okuduğumdan temel mix bilgisi yok gibi geldi varsa şimdiden özür...

Bol bol deneme kaydı almaktan sıkılmamak lazım bu işte en temeli sabır bana kalırsa...güvendiğin acımadan eleştirecek kişilere sürekli dinletmek şart...

Ekipmanın başlangıç için gayet yeterli aslında, millet çöplük ekipmanlarla ne işler yapıyor. Bilgisayarının özellikleri düşük kalıyor olabilir mi? Her helükarda ana sorun büyük oranda DAW bilgisizliği gibi duruyor.

280 buffer size ve altını kullanıyorsanız, sesleri telefonik duymanız gayet normal.
- Gecikmeyi azalttığınız oranda ses kaliteniz düşer, 64 buffer zaten telefon kalitesidir.
- Kaliteli ve kayıpsız işleme için kayıtlarınızı en kötü 1024-2048 aralığında yapmanızı tavsiye ederim.
- Direct monitoring kullanırsanız ;kayıt anındaki gecikme meselesi sizi etkilemez.

Bu konuda emin misin, kayıt anında buffer size ın ses kalitesini etkileme konusunda? Şüphe edip google ladım senin söylediğini destekleyecek bir şey bulamadımda.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Malesef ekipmanınız söylediğiniz gibi bir ev stüdyosu için ortalama düzey değil aslında.
- Mackie mr3 referans monitörü değil; Tanıtımı "Studio monitör" olarak geçiyor, bir kelime oyunu yapmışlar esasen full-Range bir sistem. Yani hi-fi multimedia speaker.
- Focusrite scarlett, işleme kalitesi, gecikme süresi, noise ve ses kaybı özellikleri karşılaştırıldığında piyasadaki en vasat ses kartıdır.
- nt1a başlangıç seviyesi bir condanser mic.

Bununla birlikte sizin asıl sıkıntınız; yeterli bilgi-tecrübeye sahip olmadan işe girişme cesaretinizden kaynaklanıyor. Yukardaki küçük sıkıntıyı çözsseniz dahi, projeniz ilerlediğinde yeni bir sürü çözemeyeceğiniz sorun ile karşılaşacaksınız.
- Kayıt yapabilmek ekipmana sahip olmak ile ilgili değildir. İyi bir hardwire ve DAW bilgisi gerektirir.
- O videolarda gördüğünüz insanlar aslında iki tuşa basmaktan çok daha fazlasına sahipler.
- Bu konuda eğitim almanızı tavsiye ederim.

Cevap için teşekkürler lakin siz sanırım baya üst sistemlerde çalıştığınız için benim demek istediğimi de anlamadınız.

Focustrite vasat olabilir nt1a başlangıç olabilir mackieler tam referans monitörü olmayabilir belki dediğiniz gibi ancak nt1a dediğimiz mikrofon şu an 1500 tl ses kartı 1000tl olmuş. bakın çok demiyorum sizin seviyenize göre belki çok ucuz ancak demek istediğim millet 300 liralık mikrofonla, dandirik bir referans monitör kulaklığıyla benden çok daha tatmin edici şeyler yapıyor acaba ben nerede yanlış yapıyorum diyorum. Benim buffer sizeımda sesleri telefonik duymam gayet normalse benim ses kartımdan daha kötü kartı olan arkadaşım nasıl en azından benden daha güzel soundlar yakalayabiliyor. Ben işin burasındayım. Hani bir ayarı mı yapmıyorum, çok büyük saçma bir hata mı yapıyorum diye düşünüyorum ama tabii böyle yazıyla anlatınca siz de öyle bir şey varsa bile nasıl bulacaksınız ki onu da bilemiyorum.

Ve son cümlenize tabii ki katılıyorum bilgim ve tecrübem çok az hani çabalamaya çalışırken de artık en son benim bir ayarlarımda falan problem mi var diye düşünmeye başladım bir türlü tatmin olamayınca. Sanırım bu işlerden biraz anlayan bir abim var onunla iletişime geçsem daha iyi olacak.

Anlatiminiza gore ses karti ve bilgisayar bağlantısı arasında bir sıkıntı var gibi görünüyor. Eq, volume vs sonraki isler Bilgisayardaki usb ayarlarinizi bir kontrol edin driver vs. Mumkunse usb ye bağlı diger cihazlarını cikarip deneyin. Mikrofonda da sıkıntı olabilir onu da bir yerden odunc farkli bir mikrofon deneyin. Yanlız vokalin muzikle mixlenmesi cok ayri bir teknik pek de kolay değil yani muzigin ustune eski radyodan geliyor gibi hissedebilirsiniz ama youtube da videolar mevcut

Geri