Ses Kartı mı Amfi mi

Merhabalar. Ben bu işlerde biraz acemiyim de elimde Line 6 Spider IV 15 watt amfi var. Ben bunu satıp orta kalite bir ses kartı alarak guitar rig vb programlar kullanmak istiyorum. İstediğim verimi alabilir miyim? Bir de kayıt vs işine de girmek istiyorum amatörce. Düşündüğüm ses kartı modeli de M-audio 2x2. Beni birisi bu konuda bilgilendirebilirse gerçekten çok sevinirim :)

Ses kartı amfinin yerini tutmaz. Kayıt amaçlıyorsanız; bu durumda da amfi ile kayıt yapmanız çok zor . Ses kartı ve VST ler ile daha iyi sonuç alırsınız. Yani ikisinin de yeri ayrı.

Ben M Audio 2x2 ve Guitar Rig kullanıyorum. Tech 21 GT2 ile birlikte iyi sonuç veriyor, elbette duyduğun ses iyi bir lambalı amfi gibi olmayacaktır. Ama amatör kayıt amaçlı tatmin edici olur.

Son düzenleme:
Kullandığınız amfi günümüz teknolojisinin sahip olduğu dijital modellemelerin çok daha ilkel haline sahip bir amfi. Bu yüzden Guitar Rig olmasa da ona benzer birçok VST ile çok daha iyi tonlar alabilirsiniz

AMA

bunu telefon kulaklığıyla, 50 tllik Pc hoparlörüyle yapamazsınız, referans monitörü, hadi olması Mackie Cr3 ya da Cr4 gibi kısmen referans olarak kullanılabilecek bir multimedia monitörüne ihtiyacınız var, aksi halde oldukça cılız kalacaktır alacağınız tonlar. Ses kartı olarak M-Audio da çok önereceğim bir model olmaz Focusrite 2i2, Presonus Audiobox, Steinberg Ur22, Mackie Onyx biraz daha kaliteli DI sağlayacaktır.

@Single_FACTOR Hocam dediğinize katılıyorum ama arkadaş 5150 yerine kullanacak değil ya, Spider'dan bahsediyoruz. :D

@Single_FACTOR Hocam dediğinize katılıyorum ama arkadaş 5150 yerine kullanacak değil ya, Spider'dan bahsediyoruz. :D

VST den iyi bir çıkış alabilmek için Ses kartının çıkışına kaliteli bir monitör kullanmak durumunda. Ref monitörü tavsiyesine katılmıyorum. 5" den amfi hissiyatı alınmaz.
Hadi neyse refmonitörü ve ses kartı maliyeti eder sana 2.000 tl. Bilgisayar ne kadar güçlü ? En kaliteli ses kartı ve monitörü alsan; geçikmeyi azaltmak üzere 256 samplesbuffer a düştüğünde neyin kalitesi kalacak ortada? verdiğiniz paraya yazık olur.

Kulaklıkla çaldığımda apogee 96 k ve jum up pro kullanıyorum. Hissiyatı kulaklıkla güzel. Amfi modellemeleri başarılı. iPhone da kullanıyorum. Amfinin yeri ayrı tabi. Lambalı amfimde var marshall ve engl ama evde ses açamıyorum. İkisininde bir watt modu olmasına rağmen ses yüksek kaçıyor. Evde birileri varsa ve gece kullanıyorum. Gerçekten başarılı ve tatmin edici. Kulaklık dışında denemedim. Kulaklık kullanmayacaksam çalmak için amfi kullanıyorum. Bir yerde çalacaksam da amfi. Bu alet ve ipad ile sahne yapanda var sanırım.Ama nasıl kullanılır sahnede tatmin eder mi bilmem. iPhone varsa değerlendirebilirsin.

Evde 4x12'de lambalardan tonu tam alacak kadar sesle çalabilen adam zaten gidip Line6 Spider 15 almaz değil mi? Bir ek bilgi daha, ev kullanımına yönelik tasarlanan Boss Katana'nın içinde referans monitörü segmentinde hoparlör bulunmakta. Etkili kabin simülasyonu kullandıktan sonra amfinin karşısına geçtiğinizde içinizi titreten şiddete maruz kalamazsınız ancak her türlü gitar tonunu alırsınız, yeter ki sinyal zinciriniz gerçek bir setupı 1e1 simüle edebilsin.

Boss Katana'ya 1600 tl verip sadece Boss'un sunduğu dijital modelleme + amfi kutusuna konmuş tek referans monitörü almaktansa 800e Cr4, 400e Audiobox alıp envai çeşit VST ve IR pack ile bir "Amfi"nin sunduğundan çok daha fazlasını çok daha özgürce kullanmak boşa masraf yapmak olmaz bence. İsteyene 25Gblık OwnHammer IR Pack torrent dosyasını yollarım, bir daha ömrü boyunca kabin derdi kalmaz. Ayrıca bu bahsettiğim sistemi 2012de alınmış 4gb ddr3 ram, i5 işlemciye sahip laptopta kasmadan kullanabiliyorsam 512 bufferdayken, bence yeni bir bilgisayara, çok üst düzey donanıma para da harcamaya gerek yok.

15.000 Tllik 100 watt amfilere bi ufak amfi kafası kadar attenuator bağlayıp 1 watta düşürülmüş muhteşem sounda yaklaşamaz bahsettiğim sistem ama ne yapalım :confused:

@blackfriday666 Üzerinde yorum yaptığın Line6 Spider da bir dijital similatör, PC de kullandığınız VST de Dijital prossesör. İkisi aynı şey. Kalite meselesi; tabi ki ikisinin de birbirine göre avantaj ve dez avantajları mevcut.
Evde amfi kullanmak istiyorsanız ve elinizde line6 spider bir amfi varsa, aynı sonuca ulaşmak için neden monitör ve ses kartı masrafı yapılmalı ? bana anlamlı gelmiyor.

EBir ek bilgi daha, ev kullanımına yönelik tasarlanan Boss Katana'nın içinde referans monitörü segmentinde hoparlör bulunmakta. Etkili kabin simülasyonu kullandıktan sonra amfinin karşısına geçtiğinizde içinizi titreten şiddete maruz kalamazsınız ancak her türlü gitar tonunu alırsınız, yeter ki sinyal zinciriniz gerçek bir setupı 1e1 simüle edebilsin.

Bir speaker eğer full range FR ise elbette referans monitörünün segmentindedir. Ve dijital işlemciler ile zaten FrFR çıkış kullanmalıdır. Ancak 12" ile, 5" arasında ciddi duyum farkı olur. 65 Deluxe reverb amfinin yanına 5" stüdyo monitörü koyacağız ve aynı şeyi duyacağız öyle mi ? :)

Bu arada, Bahsedilen 65 Deluxe reverb ü mikrofonlayıp kayıt alırsanız; ya da yerine iyi Bir VST kullanırsanız; dinlediğiniz kayıt sonucu aynı olabilir. benim bahsettiğim bu değil.

Son düzenleme:
Ses kartı amfinin yerini tutmaz. Kayıt amaçlıyorsanız; bu durumda da amfi ile kayıt yapmanız çok zor . Ses kartı ve VST ler ile daha iyi sonuç alırsınız. Yani ikisinin de yeri ayrı.
Hocam şöyle diyim. Ben öğrenciyim ve kiradayım amfiyi çok kullanamıyorum. Elimde baya yüksek bir paraya aldığım kaliteli bir stüdyo kulaklığı var. M track 2x2 alarak hem kayıt hem de guitar rig kullanmayı düşünüyordum. Seneye de vokal kayıt işine vs girebilirim. O şekilde planlarım var. Sizce mantıklı mıdır peki ses kartı almam ?

Hocam şöyle diyim. Ben öğrenciyim ve kiradayım amfiyi çok kullanamıyorum. Elimde baya yüksek bir paraya aldığım kaliteli bir stüdyo kulaklığı var. M track 2x2 alarak hem kayıt hem de guitar rig kullanmayı düşünüyordum. Seneye de vokal kayıt işine vs girebilirim. O şekilde planlarım var. Sizce mantıklı mıdır peki ses kartı almam ?
Evet bu şekilde mantıklı :) M-Audio yerine steinberg ürünlerine bakmanızı tavsiye ederim. İşleme kalitesi, gecikme süreleri ve programlar ile sorunsuz çalışması açısından daha iyidir.

Evde referans monitörleri ile çalışmak bana daha mantıklı geliyor...amfinin yerini tutmaz ama evde de adam gibi keyif alınacak şekilde amfiyle çalınmaz sürekli olarak...burada amfi hissiyatından ödün verip çeşide yönelmek de daha avantajlı...o yüzden ses kartı bana evde hep daha tatmin edici gelmiştir...instagrama youtube a attığınız videolarda amfi var mı yok mu diye pek kimse bakmıyordur herhalde...bu dediklerime ek olarak düzenli olarak stüdyoya gidilebilecek bir ekip varsa herşey daha da yerli yerinde olur...

Referans monitörü ile gitar çalınmayacağı önermesine katılmıyorum. Doğrudur, belki 120 watt tube amp önünde çalmanın hissiyatını vermez, ama zaten evde referans monitörü ile çalmanın da rakibi o değildir, küçük, başlangıç seviyesi kombo amfilerdir, arkadaşın Line 6'i gibi. Değil referans monitörü, sıradan bilgisayar hoparlöründen bile tonal olarak daha iyi verim alınabildiğine şahidim, ki referans monitörü ile çok çok daha iyi sonuçlar alınacaktır. Dediğim gibi rakibi zaten, @blackfriday666'nın da dediği gibi, 5150'ler Mesa'lar, Deluxe Reverb'ler değil.
Bir de şu gerçek var ki çalışan kendini geliştiren bir gitarist için bir başlangıç amfisi çok kısa sürede tatmin etmemeye başlayacak ve çöp olacaktır, ses kartı referans monitörü ise asla işlevini kaybetmeyecek ürünler bir gitarist için. İşin maddi boyutu da var yani.

Eğer monitör kullanacaksanız, 5"-8" multimedia monitör tercih edin boşa masraf yapmayın. 20khz-20hz ihtiyacınız olan fakir frekansların tamamını zaten yansıtır.
Albüm seviyesinde kayıtlar yapıp, Dijital standardı olan i tunes, spotfy gibi kanallarda yayınlamayacaksanız, kayıt için bile referans monitörü Lüks bir masraftır. Flat eq ya ihtiyacınız olmadığı gibi, referans monitörünün bu özellikle gitara sağladığı bir avantaj olmaz.

Eğer monitör kullanacaksanız, 5"-8" multimedia monitör tercih edin boşa masraf yapmayın. 20khz-20hz ihtiyacınız olan fakir frekansların tamamını zaten yansıtır.
Albüm seviyesinde kayıtlar yapıp, Dijital standardı olan i tunes, spotfy gibi kanallarda yayınlamayacaksanız, kayıt için bile referans monitörü Lüks bir masraftır. Flat eq ya ihtiyacınız olmadığı gibi, referans monitörünün bu özellikle gitara sağladığı bir avantaj olmaz.
Kabin impulse ları için referans monitörü daha sağlıklı olur düşüncesindeyim...multimedya ile kıyaslama şansım olmadı ama sonuçta mesela amplitube un içindeki eq ya bile verdiği tepki farklı oluyor referans monitörlerin...

Artık bilgisayar arayüzlü ev amfileri var. Sadece gitar çalan biri için ve çok ciddi kayıtlar almayacak birisi için bunlar daha doğru tercih. Üzerinde 5" den büyük speaker yok belki ama bu speakerlar sesi doğrudan iletmek için değil gitar için tasarlanmış aletler. En azından sistemi kendisi öyle. Yani ses kartı özelliği olan amfi diyorum ben. Başka uygulamalar kullanmak isteyen olursa o konuda da üzmüyor.

Kabin impulse ları için referans monitörü daha sağlıklı olur düşüncesindeyim...multimedya ile kıyaslama şansım olmadı ama sonuçta mesela amplitube un içindeki eq ya bile verdiği tepki farklı oluyor referans monitörlerin...
Daha sağlıklı olmaz, çünkü Rmomötörleri gitar için üretilmiş nir ekipman değildir, gitarı sağlıklı duyurmak gibi bir amacı yoktur.(Hangisinin kullanma klavuzunda yazıyor? biri paylaşsın artık gına geldi:) ) İkinci olarak IR ler de referans monitörü ile gitar çalın diye üretilen yazılımlar değillerdir. Mikrofonlanmış bir amfiyi kayıtta duyurma amacı taşırlar. :) Piyasadaki herhangi bir 20khz-20hz multimedia monitör, frekans olarak da hız olarak da, bir gitar amfisindeki speaker IR sini fazlasıyla karşılayabilir. Elinizdeki monitör Flat EQ ise ne olacak? hiç mi EQ açmıyorsunuz ?

Geri