Gibson bend

Merhaba almak istediğim bir Gibson les paul studio var. Joe banamassa signature. Gitarı almaya ankaraya gidicem fakat sahibi çok sert bend yaptığında akort kaçırabiliyor bu Gibson ların belli modellerine kadar oluyor dedi. Hatta bazı standartlarda bile görülüyormuş. Biraz araştırdım fakat bununla ilgili bir yazı goremedim. Acaba kronik bişey midir bu durum yoksa başka bişey mi?

Gibson hiç kullanmadım ama çoğu studio kullanıcısından akord ve entonasyondan sorun yaşadığını duydum. Çok da mühim değil bence. Çok akord kaçıran bir gitarım vardı alışıyorsun bir süre sonra parca içerisinde düzeltmeye.

Gibson hiç kullanmadım ama çoğu studio kullanıcısından akord ve entonasyondan sorun yaşadığını duydum. Çok da mühim değil bence. Çok akord kaçıran bir gitarım vardı alışıyorsun bir süre sonra parca içerisinde düzeltmeye.

Mühim aslında ama bir sürü güzelliğin yanında, gülü seven dikenine katlanır durumu oluyor biraz. Hassasiyeti yüksek tuner ile modifiye etmeme rağmen, pesleştiğini anladığım teli sıktığım zaman, fazla kaçabiliyor, o çok sinir bozucu işte. Her türlü iyileştirmeyi yapmaya rağmen, biraz da kuvvetli çalan biriyseniz akordun kaçmaması çok zor gerçekten.

Her şeye rağmen hastasıyız Les Paul'ün.

Bu arada başlık gerçekten çok açıklayıcı, güzel bir seçim olmuş :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkür ederim hocam yorumlarınız için :) şimdi usa lonestar deluxe stratocaster hss ile bu gitar arasında kaldım bu sebepten ötürü... Çok fazla bend yaparım ve sert yaparım açıkçası :)

Bu arada acaba burgular dan dolayı mı yoksa başka bi sebepten mi bu sorun? Yani bi şekilde önüne geçilemez kilitli burgu falan

Teşekkür ederim hocam yorumlarınız için :) şimdi usa lonestar deluxe stratocaster hss ile bu gitar arasında kaldım bu sebepten ötürü... Çok fazla bend yaparım ve sert yaparım açıkçası :)
Hahahaha. Ya sizin kafanız çok karışmış. Elinizde ec1000 var metale yatkın bir gitar, lp veya strat kovalıyorsunuz şimdi :) Bende gitar değiştirmeyi severim, fetiş sonuçta hepsini denemek istiyor insan ama çok pişman olduğum oldu. Bu konuşmayı bir kere daha yapmayacağım sizle ama ec1000 verdiğime en pişman olduğum gitarımdı :) Neyse sanırım fiyat performansı en ideal gitarı arıyorsunuz ama hss olsa bile o gitardan sonra fenderin o köprüsünde ki cilizlik sizi uzer. Tabi aradığınız ton oysa başka. Siz bence duygularınızı, isteklerinizi ve tarzınızı dökün ona gelecek tavsiyelere yakın bir gitar tercihi yapın. Takaslayarak alışveriş yapacağınız için seçeneğiniz kısıtlı farkındayım ama belki alıp pişman olacağınız gitar yerine daha doğru bir şey almanıza forumdakilerin yardımı dokunur. O ec1000i verdiğime çok pişmanım :(

Hocam kesinlikle haklısınız sonuna kadar. Şu stratlardaki cılız sap ve ton muhabbeti var. Kısa bir süre güzel bi sx stratım oldu hoşuma gitmedi değil ama pek alışamamıştım. Sanırım gibsonun o etli klavyesi dolgun ve tok tonu bana daha yakın geliyor :)

Kulakçıkları ve üst eşiği değiştirdiğinizde genellikle ortadan kalkıyor bı sorun. Hatta ben şöyle bir çözüm geliştirmiştim. Üst eşiğin oluklarını uçlu kalemle çiziyordum. Yani bir nevi grafit bulaştırıyordum diyelim, kayganlığı artsın diye. Bir de akort yaparken her akortladığım tele bend yapıp tekrar sıkıyordum. Bu sayede sorunu herhangi bir parça değişikliği yapmadan büyük ölçüde çözmüştüm. Yani kısacası gibsonlardaki akort kaçırma problemi, bend yaptığınızda tellerin gevşemesi şeklinde.

Sol telinde benimde yapıyor telleri değiştirdiğimde ilk bir kaç gün. Sonra düzeliyor. Kronik bir sorun gerçekten. Ama devamlı yapmıyor. Strat hiç bir şekilde akort kaçırmıyor. Telleri değiştir akort et bir daha kaçırma yok. Tremolo kolu ile istediğin kadar oyna yine kaçırmıyor. Tabi onda kilitli burgu var. Deluxe olduğu için. Bendeki stratta deluxe h s s. Hambuckerı shawbucker. Sert tonları da oldukça güzel. Düşül drive da single gibi tepki veriyor. Çok güzel bir manyetik.

Gibson LP standard gitarım var. 15nci perde de bend yaptığım da nota ölüyor. (her hangi bir telde)
Yani mute yapmışım gibi ses kesiliyor birden.
Sebebi hakkında bilgisi olan var mı?

15'ten sonrasında da oluyordur muhtemelen. Yüzde 90 köprüyü yükseltince düzelir, sap açısına da bir bakın yine de. Çok yüksek olursa da çalım rahatsızlaşır -hatta tondan da kayıp olabilir- bunun için sap da en ideal ayarda olmalı. Düze yakın bir açı lazım, internetten araştırabilirsiniz fikriniz yoksa. Köprüden yükseltirken telleri gevşetin ne olur ne olmaz, sonra tekrar akortlarsınız kontrol ederken.

Yalnız bu başlık akort üzerine açılmış :D

SAp ayarı hiç yapmadım. Önce bir köprüden geçelim olmazsa luthier'e götürürüm. Bir keresinde ibanez'in tremolosunu kurcalamıştım işin içinden çıkamamıştım.

Tel yüksekliği çok alçaksa fret out olabilir. Yükseltmeyi denediniz mi?
15'ten sonrasında da oluyordur muhtemelen. Yüzde 90 köprüyü yükseltince düzelir, sap açısına da bir bakın yine de. Çok yüksek olursa da çalım rahatsızlaşır -hatta tondan da kayıp olabilir- bunun için sap da en ideal ayarda olmalı. Düze yakın bir açı lazım, internetten araştırabilirsiniz fikriniz yoksa. Köprüden yükseltirken telleri gevşetin ne olur ne olmaz, sonra tekrar akortlarsınız kontrol ederken.

Yalnız bu başlık akort üzerine açılmış :D
Muhtemelen tel yükselttiğinizde sorununuz çözülecektir.

Yazmayı unuttum. Sorunu tavsiyeleriniz üzerine çözdüm.Teşekkürler

Geri