headstock eğimi önemli mi ?

selam arkadaşlar head stock eğimi bazı gitarlarda 17 derece bazılarında 10-11 derece fender stratlarda daha da düşük kullanılıyor ... eğimin derecesinin ne önemi var ??? fikri olan arkadaşlarımız yanıtlarsa memnun olurum....

bildiğim kadarıyla headstock eğiminin akort stabilitesi ve entonasyon üzerinde bir etkisi var. Mesela gibsonların headstock yapısının problemli olduğunu okumuştum.

Headstock açısı arttıkça üst eşik ve truss rod oyuğu bölgesindeki basınç da artar. Truss rod oyuğu derinse, o bölgede artan açı ile headstockun kırılma riski de artar.

Volute neck ve TR kısmı yeterince sağlam ve kalın yapılmış LP'ler, SG'ler hariç.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
uzun zamandır bakmamıştım foruma cevaplayan arkadaşlara çok teşekkür ederim ... red bone arkadaşımızın açıklaması neticesinde derecesi düşük headstocklar olumlu ... mustafa arkadaşımızda gibsonların head stock larının sorunlu olduğunu okumuş ... bende lespaullerde 17 derecelik headstocklarda kullanıldığını duydum ... mesela izlediğim fender strat ve telecaster yapımlarında head stocklar aynı sap üzerinde seviye düşürülerek yapılıyor ... ayrıca redbone arkadaşımızdan son satırırını biraz daha açıklamasını rica edeceğim ... volute neck nasıl bir sap veya TR nedir gibi ... tekrar teşekkürler arkadaşlar...

uzun zamandır bakmamıştım foruma cevaplayan arkadaşlara çok teşekkür ederim ... red bone arkadaşımızın açıklaması neticesinde derecesi düşük headstocklar olumlu ... mustafa arkadaşımızda gibsonların head stock larının sorunlu olduğunu okumuş ... bende lespaullerde 17 derecelik headstocklarda kullanıldığını duydum ... mesela izlediğim fender strat ve telecaster yapımlarında head stocklar aynı sap üzerinde seviye düşürülerek yapılıyor ... ayrıca redbone arkadaşımızdan son satırırını biraz daha açıklamasını rica edeceğim ... volute neck nasıl bir sap veya TR nedir gibi ... tekrar teşekkürler arkadaşlar...
TR galiba truss rod kelimesinin kısaltılmış hali ve volute neck kısmıda sapın eğim kısmı galiba

template-1.jpg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
sağolun arkadaşlar ... o halde PRS ler de yaygın kullanıldığını okuduğumuz 10-11 derecelik headstock lar yapımda bizi fazla zorlamayacak ... TR çok derin monte edilmezse de headstock zarar görme riski aza inecek ... ben PRS ye benzetmeye çalıştığım sapta 10-11 derecelik açıyı tek parça sapta kullanmaya çalışıyorum ... yekpare sap sizce riskli mi ?

Geri