Grunge için en iyi set

'Elektro Gitarlar' forumunda Fenderfan tarafından 13 Eylül 2007 tarihinde açılan konu

1. Merhaba arkadaşlar , ben henüz gitar olayında yeniyim , iyi bir set kurmak istiyorum , elimde 1500 ytl kadar bir para var , grunge-blues-hardrock gibi türlerde çalıcam , metal asla düşünmüyorum , ana hatlarla grunge olucak yaptığım müzik , analog set+gitar+amfi+gitar modifiyesi(manyetik vs.) herşeyiyle baştan sona nasıl bir set kurmamı önerirsiniz..pedal olarak sadece başlıca önemli pedalları almak istiyorum , sonra diğerlerinide tamamlıycam , neler önerirsiniz..bilgilerinizi bekliyorum arkadaşlar , saygılar , teşekkürler..

2. bence reverblü bi amfi, boost için bi ts-9 ve wah iyi gelir gitar olarak da single manyetikli bişeyler olabilir, bu tarz müzikle uğraşan arkadaşlar daha ayrıntılı cevap verebilirler

3. bir ibanez rg1570 gitar, bir marshall mg15 ya da o fiyat aralığında alınabilecek başka bir amfi (bulabilirsen marshall vs30) alıp bir de boss sd-1 distortion almakla başlanır bence. ben yeni başlayacak olsam kafamdaki ideal 3lü bu olurdu şimdi. boss sd-1 yerine sansamp gt-2 daha iyi olur ama. 2. el alınırsa o da 200 ytl ye gelir. rg1570 1000ytl, mg15cdr 230 ytl sıfır fiyatları. sd-1 de 80 ytl falan.

edit: sd-1 overdrive yaw :p

4. Grunge derken Nirvana gibi punka daha yatkın olanlar gibi bi ses mi istiyosun, öncülerden Mudhoney, metale yatkın olan Alice In Chains ya da alternatife benzeyen Pearl Jam gibi mi?

Grunge grupları arasında ekipmansal açıdan uçurumlar var ama hepsinin birleştiği nokta minimalizm.

5. Nirvana-duman tarzı çalmak istiyorum..teşekkürler..

6. bence dist pedalı alma footswicht li iyi bir fender amfi al drive i amdiden al single manyetikli gitar alabilirsin fender tabiki daha iyi olur

7. fender standart stratocaster(mexico) reverbli bir amfi

8. Nirvana tarzını anladım, Duman tarzını da bir yere kadar anladım. Peki Nirvana-Duman tarzı ne oluyor?

9. iyi bir fender amfi+mexico strat

10. ya playlist imin çoğunu bu iki grup oluşturuyo o yüzden :?
    Teşekkürler , farklı alternatifler bekliyorum , saolun..

11. "genel grunge" ekipmanı için tavsiyelerim:

-isteğe göre strat /les paul

-amfiye karışmıyorum çok önemli bir konu.

-pedallar: dunlop wah, boss sd1/ibanez ts9 , proco rat2, boss chorus, mxr p90

yani biraz fazla pedal gibi göründü bir grunge gitaristi için ama kurt, mike, jerry ve kim'in setupını harmanlarsak ortalama böyle birşey çıkarırdım ben..

12. Anladım..bana pedal olarak şöyle bir set önerdiler sizce nasıldır:

Bad monkey/boss sd1/digitech grunge pedal/digitech screamin blues

Chorus: Boss ch1
    Delay: Digidelay,boss dd3
    Boss Pw-10 wah-dunlop wah

13. Baştan ayağa uydurma bi setup olmuş yazdığın. Özellikle Black'tan başka hangi grunge şarkısında delay kullanıldığını çıkaramadım ben, o dist pedallarından birini aldıktan sonra bi de PW-10 niye alıyosun orası da ayrı bi konu...

"al_capone"un yazdığı setup tam olarak grunge gitaristinin ihtiyacı olan setup bence, zaten detaylı incelemelerimiz sonucunda bu karışımı ortaya çıkarmıştık. :mrgreen: Amfi konusunda 1500 YTL limitinin dışında olarak şunu söyliyim, 30/50 watt civarı bi tane tüplü amfi gerek.

14. kardeş bir de isme aldanıp digitech grunge alma (tabi aklındaysa böyle birşey) hayvan bi distortion dur ağır kaçar ;)

15. Hayatımda hiç grunge çalmadım, ama grunge çalacak olsam bir crybaby bir boss ge7 bir sansamp tri-ac bir adet te small clone alırdım...

Gitarım da kesinlikle les paul olurdu... single coil sux

Lütfen yamuluyorsam düzeltin, feci şekilde yanlış şeyler söylüyor olabilirim :mrgreen:

16. Ben olsam Flaeros'un önerdiği setup ve les paul yerine Tele alırdım. Ben şahsen Bir tele ve Laney amfi ile hiç efekt kullanmadan grunge yapabiliyorum.

17. Grungedan kastın Nirvana'ysa DS-2'yi bağla bi amfiye, Aria elektron olsa bile öyle bi ses gelir ama bi Alice In chains - Down In A Hole ya da Pearl Jam - Alive çalcam diyosan ve sade amfinin tonu bana yeter diyosan, işimiz var demektir... Ben iki yıldır sadece Grunge çalıyorum, elektro gitar ve amfiden başka alet olmasa elimde yaptığım işten tatmin olmazdım açıkçası. Bu arada hiç bi grunge gitaristinin setupında equalizer görmedim şu ana kadar, bunu da not düşiyim. =)

18. dedim ya daha önce çalmadım grunge :)

açıkçası ben ekolayzırı bir setup'ın olmazsa olmazı olarak görürüm... siz bana grindcore setup'ı yap deseniz de, grunge set up'ı yap deseniz de ben ilk olarak "şimdi ekolayzır şart" diye başlayacaktım :)

neyse ben de takip ediyorum bu başlığı, açıkçası kendimi bildim bileli "bodoz metal" çalıyorum... muff'tır, rat'tır bu tip şeyler hakkında hiçbir fikrim yok, merak ediyorum bu kadar kullanıyo millet nedir olayı, bi yumuşak drive alma düşüncem var, bakalım kader kısmet... :mrgreen:

kolay gelsin herkese...

19. arkadaşlar , yanılıyorsam düzeltin , bana yine aynı dükkandaki satış elemanı ekolayzır a ilk etapta gerek yok , gerekli ayarlamaları amfinin ekolayzırından yaparsın demişti..haklı mıdır?ve squier thinline tele-squier obey graphic tele-squier jagmaster falan düşüneyim mi sizce ?yoksa direk mexican standart tele iyi midir?ton olarak çok bi fark varmıdır aralarında?malum 400 ytl kadar bi fark varda değer mi yani?

Bu Sayfayı Paylaş