Birim 731

Bu birim Japonya tarafından 1931 yıllarında Shiro ishii başkanlığında kurulmuştur. Birimin anafikri bilimsel çalışmalarda guinea pigler yerine canlı insanları kulanmaktır. Bu birimde canlı insanlar tamamen canlıyken diseksiyona tabi tutulmuş organları incelenmiş, bu insanlara hususi hastalık bulaştırılarak mikropların üretimi sağlanmış vb... İşin ilginç yanı bu yıllardaki dünyanın dörtbir yanından saygın birçok bilim adamı bu çalışmalara konuk olarak katılmıştır. Hatta bu çalışmalardan elde edilen bilgilerin Japonya tarafından diğer ülkelere satıldığı söylentisi vardır.

Peki sizce bu çalışmalar etik mi olmuştur veya tıbbın gelişimine ne derece katkıda bulunmuştur?

tıbbın gelişiyor olması güzel birşey , ama tıp insanları yaşatmak için kullanılmalı,öldürmek için değil.
para kazanmak uğruna daha neler göreceğiz.

fendersquar159 demiş ki:
tamam etik olmadığı belli fakat şu an tıbbın bu denli gelişmesine bu çalışmaların katkısı gözardı edilemez
bu doğru...hitler'in doktorları yahudiler üzerinde canlı canlı çalışmalar yaptılar bunun hayvanlık olduğunu kabul ediyorum ancak tıbbın ilerlemesinde o doktorların hayvani katkıları da göz ardı edilmemeli...

Kra demiş ki:
tıbbın gelişiyor olması güzel birşey , ama tıp insanları yaşatmak için kullanılmalı,öldürmek için değil.

bilgi uğruna öldürdüğün 10 kişi ilerde 100 kişinin canını kurtarıcaksa bence burda bir barbarlık yok. tabi şuda bi soru işareti; bu öldürdüğün 10 kişiyi neye göre seçiyorsun?

ama genel olarak insan yaşamının herhangi bir canlının yaşamından üstün tutulmasına karşıyım. inanın deneylerde kullanılan farelerden daha gereksiz milyonlarca insan var..

O gereksizliğe karar verebilecek kişiler bizler değiliz.Kimse değil.Gereksiz gördüğün birisi senin hayatını kurtarabilir.Gereksiz görülen özelliklerini geri plana atıp çok sayıda insana istihdam yaratabilir.Olay budur ki kimse karşı zarar görmeden kimsenin canına, sağlıklı yaşamasına engel olamaz.Yapan insan olmaz.Senin mantığın buysa o zaman gereksiz(!) insanlar seçilip gerekli(!) insanlara organ nakli yapılsın.Bu sayede duruma göre 7-8 kişinin hayatı düzelsin.

pirtikcan demiş ki:
Kra demiş ki:

bilgi uğruna öldürdüğün 10 kişi ilerde 100 kişinin canını kurtarıcaksa bence burda bir barbarlık yok. tabi şuda bi soru işareti; bu öldürdüğün 10 kişiyi neye göre seçiyorsun?

ama genel olarak insan yaşamının herhangi bir canlının yaşamından üstün tutulmasına karşıyım. inanın deneylerde kullanılan farelerden daha gereksiz milyonlarca insan var..
Duygusal olarak yaklaşma olaya...Biz bugün ağaçta kalan bir kedi için seferber oluyorsak ve bütün bunlar bir hayvan içinse ,insanlar bu kadar kolay katledilmemeli,sebeb her ne olursa olsun,bu benim düşüncem tarısma yaratmak ıcın yazmıyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tıp şu anki durumuyla heryıl milyonlarca insanı hastalıktan kurtarıyor. Ama birde ilerlememiş olduğunu düşünün gelişmemiş bir tıp düşünün ?

tıp geliştikçe yeni yeni hastalıklar çıkacak. ilaçlarıda bulundukça başka yeni hastalıklar çıkacak. doğanın kanunumu desem yoksa bazılarının cebine para indirmek için uğraşımı desem tam bilemiyorum ama bence bazıları ceplerine para indirmek için sürekli bişeyler çıkartacaktır. b.ktan işler ve bence öyle seçilip bi insanın öldürülmeside mantıksız. neye göre seçiliyorlar onuda tam bilmiyorum ama neolursa olsun bi insanın yaşama hakkı elinden alınmamalıdır (kişinin rızasıylaysa eğer olabilir)

gorona demiş ki:
tıp geliştikçe yeni yeni hastalıklar çıkacak. ilaçlarıda bulundukça başka yeni hastalıklar çıkacak. doğanın kanunumu desem yoksa bazılarının cebine para indirmek için uğraşımı desem tam bilemiyorum ama bence bazıları ceplerine para indirmek için sürekli bişeyler çıkartacaktır. b.ktan işler ve bence öyle seçilip bi insanın öldürülmeside mantıksız. neye göre seçiliyorlar onuda tam bilmiyorum ama neolursa olsun bi insanın yaşama hakkı elinden alınmamalıdır (kişinin rızasıylaysa eğer olabilir)
örnek; aids...

ka demiş ki:
o araştırmalar ilaç şirketlerine para kazandırmak için yapılıyor, bunu unutmayın..insanlık için değil...
bu da doğru...ilaç şirketinde çalışan bir aile dostumuz vardı yıllar önce...adam istifa etmiş mis gibi işinden...sebep ne peki...bazı hastalıkları kökünden kurutacak ilaçların formüllerini şirletin elinde olması...ve bunu piyasaya sürmemeleri...
her türlü testleri de yapılmış olmasına rağmen...

Ya aslında 100 kişi için 10 kişi feda edilebilir deniyor ama ben bunu çok da mantıklı bulmuyorum. Bence milyonlarcası için bile 1 kişiyi feda etmek canice olur.
Bu yüzden doğru değil bence.

Ayrıca ticari amaçlar da güdülüyorsa tamamen saçma.

Geri