Açık Hava Sahnelerindeki Sorunlar

Öncelikle herkese merhaba, yaşadığım bir sorun hakkında sizden bilgi almak istedim arkadaşlar. Haftanın en az 3 günü Antalya’da sahne alıyorum genellikle bar sahneleri. Gittiğim heryere analog setup ve amfimi götürürüm ( Fender Blues Jr, Vox AC15, Fender Blues Deluxe Reissue 40 Watt) üşenmem. Fakat açık hava sahnelerinden hiçbir şekilde bu amfilerden ton alamıyorum. Antalya’nın neminden mi neden bilmiyorum size danışmak istedim. Acaba elektriksel bir sorun mu var yada atladığım birşey mi var acaba ? Fender Reissue gibi güçlü bir amfiden bile neredeyse patlak amfi sesi alıyorum aşırı bass yada tizz geliyor. Aynı setup akşam bar a gidiyorum herşey normal. Gerçekten bununla alakalı bir fikri olam varsa yardımcı olsun. Çok teşekkür ederim...

Selamlar,

Açıkhava ve iç mekan akustiği arasında ciddi farklar var. Bunlardan bir tanesi "room gain". Bu yüzden açık havada baslarda hissedilir kayıp yaşanır. Çözüm amfinin mikrofonlanıp açıkhava için uygun (daha büyük hoparlör çapı) bir sistemden duyurulması olacaktır.

Bir diğer anahtar kelime de "time-alignment". Tiz frekanslar kütle tarafından daha fazla soğurulduğu için kaynaktan uzaklaştıkça yalnızca "bas"ların sağ kaldığını gözlemlemişsinizdir. Bunun engellenmesi için çeşitli sinyal işleme cihazları vardır, tweeter'lara ve subwoofer'lara sinyalin hangi kısmının ne kadar genlikte ve ne kadar gecikmeyle gideceği mekana göre ayarlanır. Gitar amfilerine malesef böyle bir seçenek yok. Aklıma gelen çözümler yine mikrofonlama ve işin ehli bir tonmaister veya teknisyen ya da doğrudan PA'e prosesör ile bağlanmak olacaktır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Selamlar,

Açıkhava ve iç mekan akustiği arasında ciddi farklar var. Bunlardan bir tanesi "room gain". Bu yüzden açık havada baslarda hissedilir kayıp yaşanır. Çözüm amfinin mikrofonlanıp açıkhava için uygun (daha büyük hoparlör çapı) bir sistemden duyurulması olacaktır.

Bir diğer anahtar kelime de "time-alignment". Tiz frekanslar kütle tarafından daha fazla soğurulduğu için kaynaktan uzaklaştıkça yalnızca "bas"ların sağ kaldığını gözlemlemişsinizdir. Bunun engellenmesi için çeşitli sinyal işleme cihazları vardır, tweeter'lara ve subwoofer'lara sinyalin hangi kısmının ne kadar genlikte ve ne kadar gecikmeyle gideceği mekana göre ayarlanır. Gitar amfilerine malesef böyle bir seçenek yok. Aklıma gelen çözümler yine mikrofonlama ve işin ehli bir tonmaister veya teknisyen ya da doğrudan PA'e prosesör ile bağlanmak olacaktır.

Bahsettiğim şey dışarısı için değil. Genel anlamda amfilerimden patlak gibi bir ses geliyor.

Selam @ugureryasar . Bahsettiğin durum muhtemelen jeneratör kaynaklı. Jeneratörden çıkan akımın fazla dalgalanması ya da frekansının amfinin istediği değerlerden uzak olması tonu etkiliyor. Eğer jeneratör yoksa, sahneye elektrik şebekeden geliyorsa, bu sefer de voltajın sağlıklı gelmemesi amfinin tam performans çalışmasını engelleyecektir. Diğer bir sorun da voltajla alakalı olmayıp, gelen elektriğe şehir gürültüsünün karışması olabilir. Bu durumu çözmek içinse birkaç yöntem var. Öncelikle bir regülatör almayı deneyebilirsin. Akımı 230V'ta sabitleyerek amfiye net voltaj gönderip sorunu çözersin. Aklıma gelen diğer çözüm, amfinin watt'ını kaldırabilcek bir online UPS almak (APC Schneider vs.). Bu cihazlarlar amfini kendi aküsünden besleyeceği için akımı regüle de ediyorlar; frekansı sabit tutuyorlar. APC Schneider UPS'lerde noise filter özelliği de var. Elektriği şebeke gürültüsünden temizliyor. Ancak, kesilen noise'un müzikal olup olmadığını tam bilemiyorum. Sonuçta müzik ekipmanları için üretilmemiş bir UPS. Müzik ekipmanları için üretilen bir filtre var, deneyebilirsin: Furman Power Conditioner . Ya da şu kablo: Evidence Audio - The Source . Bu ürünler bütçeni aşabilir dövize bağlı oldukları için. Ancak, bir regülatör ya da dediğim gibi bir UPS, seni bu sorundan kurtaracaktır. İyi çalışmalar.

Selamlar,

arkadaşın bahsettiği çok doğru . Çözüm için ya açık hava sahnesi için bir amfi sistemi yada ; Bunu başka yerlerde duyman zordur . :) kayıt alır gibi konser alanındaki amfinden büyük bir kolon case içinde mikrofonlama yapman . case içine amfini koyuyorsun tonunu ayarlayıp mikrofonlamayı yapıyorsun kapağını kapadınmı işlem tamam ben bu sayede 20-30 wattlık amfilerle büyük açık hava konserlerinde tam performanslı sound elde ediyorum

Geri