Gitar Teli Tavsiyesi

Merhaba

İlk defa tel değiştireceğim o yüzden nasıl tel almalıyım bilmiyorum. Şu anki tellerden de tam emin değilim ama 0.9’du galiba. Sert bir parça çalarken Sol teli koptu, onu değiştirmek istiyorum alsında.

Hepsi birden mi değişmesi lazım yoksa tek tel yeterli olur mu? Bir de hangi model almalıyım tavsiye verebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler

Elektro gitar telinden bahsettigini varsayiyorum. Eger tellerin yeniyse tekini degistirmende problem olmaz. Eger bir kac aylik ise hepsini degistirmeni tavsiye ederim. Ozellikle tek tel degistirirsen ayni marka olmasinda yarar var. Ek olarak gitarin uzerinde ki tellerin boyutundan emin olup ona gore almani tavsiye ederim.

Ernie ball su anda en cok tutulan tel markasi. Ben bir zamanlar surekli bunu kullanirdim. Bircok kisi tarafindan tavsiye edilecektir muhtemelen. Ancak ben bu telin cok cabuk eskimesi ve kayganligini yitirmesinden dolayi baska tellere yonelmis bulunmaktayim artik. Alternatif olarak Fender'in telleri hosuma gitmisti baya uzun sure dayanmisti.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle yanıt için teşekkürler
7 aylık teller, sanırım değiştirsem iyi olabilir. Tellerin boyutunu nasıl öğrenebilirim?

7 aylik ise hepsini degistir bence. Gitarin uzerindeki teller fabrika cikisi teller ise, internetten belki bilgi bulabilirsin. Onun haricinde gitarla daha uzun sure vakit gecirmis birisini bulup gosterirsen, buyuk ihtimalle cok rahat bir sekilde sana soyler. Ya da tek bir tel alip karsilastirabilirsin :)

Gitarı hocamdan ikinci el almıştım. 0.9 diye aklımda kalmış ama sorsam daha sağlıklı olabilir galiba.

7 aylik ise hepsini degistir bence. Gitarin uzerindeki teller fabrika cikisi teller ise, internetten belki bilgi bulabilirsin. Onun haricinde gitarla daha uzun sure vakit gecirmis birisini bulup gosterirsen, buyuk ihtimalle cok rahat bir sekilde sana soyler. Ya da tek bir tel alip karsilastirabilirsin :)
Bir gitarcıya gidip tel değiştireceğim orada anlayabilirler o zaman (y)

Hiçbir tel çalsan da çalmasan da, pamuklara sarıp saklasan da 7 ay dayanmaz. Benim tercihim eğer daha sık değiştirmediysem bir sebepten, en kötü ihtimal soğuk sıcak geçiş dönemleri bitince değiştirmek yan senede 2 veya 4 ... kış bitince, aşırı sıcaklar başlayınca, sonbahar gibi ve kış modu... ya da evde çok hissedilmiyorsa belki sıcak ve soğuk mevsim diye 2 kere.
Elixir tavsiye ederim, beğenmeyeni çok ama eğer uzun aralıklarla değiştireceksen hem dayanıklı hem de asla okside olmaz, en azından değişmesen bile görsel olarak tertemiz durur gitarın :).

Hiçbir tel çalsan da çalmasan da, pamuklara sarıp saklasan da 7 ay dayanmaz. Benim tercihim eğer daha sık değiştirmediysem bir sebepten, en kötü ihtimal soğuk sıcak geçiş dönemleri bitince değiştirmek yan senede 2 veya 4 ... kış bitince, aşırı sıcaklar başlayınca, sonbahar gibi ve kış modu... ya da evde çok hissedilmiyorsa belki sıcak ve soğuk mevsim diye 2 kere.
Elixir tavsiye ederim, beğenmeyeni çok ama eğer uzun aralıklarla değiştireceksen hem dayanıklı hem de asla okside olmaz, en azından değişmesen bile görsel olarak tertemiz durur gitarın :).
Bundan böyle arada bir değiştiririm :D. Beğenmeyeni neden çok bilgi verebilir misiniz?

Tel takımı 30 40 lira altı üstü (elixirler 70 80 sanırım) al bir tane dene kullan sonra başka denemek istiyorsan bir dahakine başka alırsın bu kadar basit :)

Geri