2 köprünün farkı hakkında bilgi verir misiniz ?

Merhaba,
2 köprünün farkı hakkında bilgi verebilir misiniz ?
Birinde manyetik çevresinde bir çerçeve var ve adını yanlış bilmiyorsam saddle tipleri farklı.
İngilizcem pek yetmedi yabancı forumlar için.

1. KÖPRÜ ------------------------------------------------------------------- 2.KÖPRÜ
rsz_brenner-guitar-products-piezo-one-telecaster-e1509115729864.jpg
----------
rsz_11titanium-hardtail-bridge.jpg

1. Köprü ''Telecaster piezo bridge'' olarak geçiyor ve manyetiğin yanında duran iki vidalı olan şey de piezo sanırım. 1. Köprü eski vintage köprüye biraz sadık kalarak tasarlanmış fakat saddle'lar farklı.
2. Köprü ''Telecaster hardtail bridge'' olarak benziyor. Daha modern bir şekilde tasarlanmış,vintage köprüden bariz farklı daha çok bazı stratocasterlarda bulunan köprüler gibi. Ses olarak ne farkları var derseniz hiçbir fikrim yok maalesef. Youtube'a Telecaster piezo bridge vs hardtail bridge comparison v.s şeyler yazarsanız belki karşılaştırma videoları bulabilirsiniz.

birincisi arkadaş açıklamış.

İkincisi klasik bir köprü aslında fixed bridge diye bilinir. ibanez ve fender bazı modellerinde kullanıyor ama görseldeki grafit malzemeli saddle gibi. Bu şekilde olanları da Yamaha'nın üst modellerinde kullanıyor. Akort tutarlığı için yapıldığını biliyorum.

Merhaba,
2 köprünün farkı hakkında bilgi verebilir misiniz ?
Birinde manyetik çevresinde bir çerçeve var ve adını yanlış bilmiyorsam saddle tipleri farklı.
İngilizcem pek yetmedi yabancı forumlar için.

1. KÖPRÜ ------------------------------------------------------------------- 2.KÖPRÜ
117372 eklentisini görüntüle ---------- 117373 eklentisini görüntüle

Verilen bilgilere ek olarak ben de şunu söyleyebilirim: 1. resimdeki klasik tele köprüleri, alışık olmayanlar için son derece rahatsız edici olabiliyor. Manyetik etrafındaki o çerçeve, köprüye elinizi yaslamayı oldukça güçleştiriyor. 2. resimdeki köprü bu sıkıntıyı ortadan kaldırıyor, benim gibi Strat veya super Strat tipi gitarlarla çalmaya alışkınsanız buna da kolaylıkla uyum sağlayabilirsiniz.

Tam olarak o kopru olmasa da ona yakin.
Schecter ve ltdnin tele modellerinde bulabilirsin sanirim o tarz kopruyu.

Sorumu güncelliyorum :)
Telecaster almak istiyorum ancak ilk köprü tipini hiç sevmiyorum.
2. tipte bildiğiniz tele modelleri var mı ? Veya değişime uygun mudur ?

İlk resimdeki Köprü bazı açılardan sıkıntılı @barrios un da belirttiği gibi çevresindeki metal çerçeve çalım esnasında sıkıntı yaratıyor. Diğer yandan Saddle lar sabit ve entonans ayarı yapamazsınız. İkinci resimde Fixed bridge kullanılmış. Çalım çok rahat ve entonans sorunu yaşatmaz. ancak köprü pozisyonunda o manyetik te klasik Tele karakterine uymaz. Benim tavsiyem Amerikan Standart tele lerde kullanılan köprü olur.

1664c.jpg

İlk resimdeki Köprü bazı açılardan sıkıntılı @barrios un da belirttiği gibi çevresindeki metal çerçeve çalım esnasında sıkıntı yaratıyor. Diğer yandan Saddle lar sabit ve entonans ayarı yapamazsınız. İkinci resimde Fixed bridge kullanılmış. Çalım çok rahat ve entonans sorunu yaşatmaz. ancak köprü pozisyonunda o manyetik te klasik Tele karakterine uymaz. Benim tavsiyem Amerikan Standart tele lerde kullanılan köprü olur.

1664c.jpg
Hocam tavsiye konusuna yazdım ancak pek cevap gelmedi bu alttaki gitar hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Fiyatı eğer doğruysa indirimli hali ile baya uygun gözüküyor ve köprüde gözüme hoş geldi.
Ancak bu fiyata 2.elde daha iyi bir şeyler alınır mı bilmiyorum.

@kadir6185 Link verdiğiniz gitar telecaster değil. Başlığı tele üzerinden açmışsınız ancak bu gitar ile alacağınız ton konunun yakınından bile geçmez. Çünkü ne gövde ne de dizayn örtüşüyor.
Yönlendirme yapmak isterim ancak ne istediğiniz belirsiz olduğu için kafa karıştırmayayım.

@kadir6185 Link verdiğiniz gitar telecaster değil. Başlığı tele üzerinden açmışsınız ancak bu gitar ile alacağınız ton konunun yakınından bile geçmez. Çünkü ne gövde ne de dizayn örtüşüyor.
Yönlendirme yapmak isterim ancak ne istediğiniz belirsiz olduğu için kafa karıştırmayayım.
Ne istediğim konusunda dakikada 2 den sonra ki kısımları alabilmek istiyorum aklıma ilk gelen şarkılar bunlar oldu.
Tabii ki her şey gitar değil amfi prosesör pedal tuşe çok etken var ama gitarı alırken birazcık pahalı bir şey alıp - tr piyasasına göre- uzun yıllar kullanmak istiyorum.
Biraz görüntüye öneem veren bir insanım, en basitinden mexica strat düşünce ancak gövde üstünde ki jack girişi beni deli ediyor.
Tavsiyeniz varsa çok mutlu oluurm.

Tonlar arasında dünya kadar fark var.
Andy timmons, Stratın twang özelliğini dibine kadar kullanan bir gitarist. Pilli bebek için aynı şeyi söyleyemem. Çoğu şarkıda aşırı gain ve kompress var. Muhtemelen gitarın ergonomisi beğenilmiş. Özellikli bir Les Paul tercihinden ve tınısından söz edebilmek mümkün değil.

Yine ben sizin ne istediğinizi anlayabilmiş değilim. Bir tarafta oldukça özgün karakteristik bir örnek vermişsiniz, diğeri ise her gitarla ve her ekipmandan çıkabilecek Drive lı gitar soundu.
Eğer drive içeren bir ton istiyorsanız; sizin Tele vb... karakteristik gitarlara ihtiyacınız yok.
Ergonomisi size uygun her hangi bir Humbuckerli bir model alın.

Tonlar arasında dünya kadar fark var.
Andy timmons, Stratın twang özelliğini dibine kadar kullanan bir gitarist. Pilli bebek için aynı şeyi söyleyemem. Çoğu şarkıda aşırı gain ve kompress var. Muhtemelen gitarın ergonomisi beğenilmiş. Özellikli bir Les Paul tercihinden ve tınısından söz edebilmek mümkün değil.

Yine ben sizin ne istediğinizi anlayabilmiş değilim. Bir tarafta oldukça özgün karakteristik bir örnek vermişsiniz, diğeri ise her gitarla ve her ekipmandan çıkabilecek Drive lı gitar soundu.
Eğer drive içeren bir ton istiyorsanız; sizin Tele vb... karakteristik gitarlara ihtiyacınız yok.
Ergonomisi size uygun her hangi bir Humbuckerli bir model alın.
Öncelikle yanıtlarınız için teşekkür ederim. Bu parçaları da baz alırsanız ne istediğimi belki anlayabilirsiniz.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim çevremde anlayan yok tek sorularıma cevap alabileceğim yer internet.

Özellikle bu alttaki parçada 11.saniyeden 30.saniyeye olan kısım tarzında tizlere çıkabilmek aynı zamanda pilli bebeğin attığım sololarına ulaşmak için H-H gitar yeterli mi ?

@kadir6185
Verdiğiniz örneklere yapacağım yorum bir önceki ile aynı.
Ergonomisini beğendiğiniz herhangi bir gitar alın. Sizin karakterli gitar ile işiniz yok.
Tamamdır teşekkür ederim. Peki attığım gitar hakkında görüşünüz nedir ?
Kalite vb bakımından yoksa direk h-h dizilimli mi bakayım ?

Geri