Elixir'den Sonra Hangi Tel Tercihedilebilir?

Elixir'den aslında çok memnunum ama fiyatı sebebiyle vazgeçtim 3 ayda bir değiştiriyordum ama ona rağmen fiyatı çok gözüme çarpmaya başladı. 5-6 yıldır elixirden başkta tel kullanmadım hiç. Şimdi diğer teller hakkında pek bir fikrim yok. Benim gibi elixiri bırakıp başka tele geçen var mı? Elixir gibi uzun ömürlü teller var mı acaba başka? Benim ismini duyduğum arkadaşlarımın kullandığı bir kaç tel var ama kullanma fırsatı yakalayamadım hiç bugün kesinlikle tel almam lazım. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Ernia Ball 37 Tl
Dean Markley Helix Pure Nickel 42 Tl
D'Addario EXL125 31 Tl

Ben ellerim sebebiyle diğer tellerle hiç anlaşamadım, 3 ay gidecek başka bir tel yok benim için. 3'lü alınca fiyat daha uyguna geliyordu en son.
Yalnız bugün tekrar emin oldum ki şu daha yeni çıkan seri, Optiweb, bence Nanoweb kadar uzun ömürlü değil. Ha yine de 3 ay boyunca bir şekilde idare ediyor.

Elixir'e ödenen miktar gerçekten çok fazla ama uzun vadede buna değiyor be. Terleme sebebiyle telleri mahvetmiyorsanız hepsini deneyebilirsiniz, yine uzun süre gidebilir. Başkasında uzun süre neredeyse aynı kalabilen Ernie Ball teller, bende 2 hafta sonra çalınamaz hale geliyordu mesela. Ona göre karar verin yani.

Hocam Ernie ball teller guzel geliyordu bana ancak surekli calan biriysen kesinlikle uzak dur derim. Ancak problem degil dersen ya da telleri duzenli olarak silersen belki omrunu uzatabilirsin. Kayganligini cok cabuk yitirmesi ve hemen kararmasi nedeniyle ben artik vazgectim ancak bunun disinda guzel bir tel. Fender'in telleri hosuma gitmisti, Ernie Ball'a gore daha uzun sure dayanmisti bana. Ancak tini olarak bana sanki zayif gelmisti biraz. Son olarak DR tel taktim ve simdilik memnunum. Ayni zamanda ara ara Dunlop tel de kullaniyorum o da fena sayilmaz.

Hocam Ernie ball teller guzel geliyordu bana ancak surekli calan biriysen kesinlikle uzak dur derim. Ancak problem degil dersen ya da telleri duzenli olarak silersen belki omrunu uzatabilirsin. Kayganligini cok cabuk yitirmesi ve hemen kararmasi nedeniyle ben artik vazgectim ancak bunun disinda guzel bir tel. Fender'in telleri hosuma gitmisti, Ernie Ball'a gore daha uzun sure dayanmisti bana. Ancak tini olarak bana sanki zayif gelmisti biraz. Son olarak DR tel taktim ve simdilik memnunum. Ayni zamanda ara ara Dunlop tel de kullaniyorum o da fena sayilmaz.
Ben şuan ernie ball kullanıyorum da jim dunlop 09 ile dr 09 arasında kararsız kaldım ömür ve ton olarak hangisi daha iyi cevaplarsanız sevinirim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben ellerim sebebiyle diğer tellerle hiç anlaşamadım, 3 ay gidecek başka bir tel yok benim için. 3'lü alınca fiyat daha uyguna geliyordu en son.
Yalnız bugün tekrar emin oldum ki şu daha yeni çıkan seri, Optiweb, bence Nanoweb kadar uzun ömürlü değil. Ha yine de 3 ay boyunca bir şekilde idare ediyor.
Elixir'e ödenen miktar gerçekten çok fazla ama uzun vadede buna değiyor be. Terleme sebebiyle telleri mahvetmiyorsanız hepsini deneyebilirsiniz, yine uzun süre gidebilir. Başkasında uzun süre neredeyse aynı kalabilen Ernie Ball teller, bende 2 hafta sonra çalınamaz hale geliyordu mesela. Ona göre karar verin yani.

Ernie Ball alıp 2 hafta sonra değiştirmem gerekecekse elixir almam çok daha mantıklı olur. Ellerim terlemiyor o yüzden ben de başka markalara yöneleyim diyorum ama gönül rahatlığıyla bırakamıyorum elixiri. Yılların hatrı kalıyor. :) 3lü set kampanyasını bitirdiler sanırım. Artık 3lü olarak sadece internet sitesinde bulabiliyorum.

Elixir fretlere zarar veriyor diye biliyorum. Daha doğrusu hepsi aşındırıyor fretleri fakat elixir tellerde bu oran daha yüksek. O yüzden ben Ernie Ball kullanıyorum.

Dediğin gibi hepsi aşındırıyor çok büyük bir oranda aşındıracağını düşünmüyorum açıkçası. Test edip denemek laızm.

Bu yorumlardan sonra Ernie Ball almamaya karar verdim. DR teli ne zaman taktın acaba?

Daddarıo'nun ucuz tellerini kullanan yok mu? Klasik gitarım için takmıştım çok memnun kalmıştım. O yüzden aklımda iyi olarak yer edindi. Elektro gitar için alsam pişman olur muyum?
Dean Markley Helix için de uzun ömürlü demişler ama hiç güvenemiyorum.

www.senkop.com.tr sitesinden alış veriş yapan oldu mu hiç?

Ernie Ball alıp 2 hafta sonra değiştirmem gerekecekse elixir almam çok daha mantıklı olur. Ellerim terlemiyor o yüzden ben de başka markalara yöneleyim diyorum ama gönül rahatlığıyla bırakamıyorum elixiri. Yılların hatrı kalıyor. :) 3lü set kampanyasını bitirdiler sanırım. Artık 3lü olarak sadece internet sitesinde bulabiliyorum.

Dediğin gibi hepsi aşındırıyor çok büyük bir oranda aşındıracağını düşünmüyorum açıkçası. Test edip denemek laızm.

Bu yorumlardan sonra Ernie Ball almamaya karar verdim. DR teli ne zaman taktın acaba?

Daddarıo'nun ucuz tellerini kullanan yok mu? Klasik gitarım için takmıştım çok memnun kalmıştım. O yüzden aklımda iyi olarak yer edindi. Elektro gitar için alsam pişman olur muyum?
Dean Markley Helix için de uzun ömürlü demişler ama hiç güvenemiyorum.

www.senkop.com.tr sitesinden alış veriş yapan oldu mu hiç?

LİNK

1 SET 5 lira bence gideri var.

Elixir 35 lira vermek yerine 7 tane set alınabilir. Tabi denemek lazım bilemiyorum :D

Cevap yazan herkese teşekkürler yorumların çok yardımı oldu. Tekrar Elixir aldım :D
Pahalı ama yapacak pek bir şey yok. Diğer tellerde 40 tl zaten. Param 1 ay içinde çöpe gideceğine Elixir kullanmak çok daha avantajlı olacaktır. En azından bildiğim ve güvendiğim bir marka.

10-12 senedir elixir kullanıyorum, 1 yıl kadar sapasağlam duruyor fretlerimde sağlam :D
Andak euro kurundan ötürü kendim tel sarmaya başlayacağım anlaşılan =)

Bu vidyoda anlatılandan da öte Elixir teller gitarın tonunu öldürdüğü için ben akustik gitarlarımda daha az ömürlü ama canavar gibi ses aldığım D'Addario telleri kullanıyorum. Elektroda bunu ne kadar fark edebilirsiniz bilmiyorum -hiç denemedim Elixir- ama akustikte sesi belirleyen gitar, tel ve pena üçlüsünden zayıf olan halka gitarın tonuna çok büyük etki ediyor. Bu yüzden Elixir çoğu yabancı forumda lanetli markadır. Malum tona karşı rahatlığı tercih etmek gitarın felsefesine ters.

Üstünde 10-59 Daddario tel olan 7 telli bir gitar aldım. Uzun süredir Elixir kullanıyorum, buna da aynı ölçüde Elixir taktım ama aralarında gece ile gündüz kadar fark var. Gitar akord düzeni.. Vs her şey aynı ama Daddario nun çalımı çok daha rahattı. Elixir aynı akord düzeninde çok gergin geldi bana. Farklı gitar pek çalmadığım için uzun süredir hiç buna dikkat etmemiştim. Benim de ellerim çok terliyor, bu nedenle hep Elixir kullandım ama artık daha az gerginliği olan ama Elixir gibi uzun ömürlü tel arayışındayım. Tavsiyelere açığım..

Daddario XT serisi çıktı, akustik ve elektro için birer takım aldım ama daha takmadım. Exp faciasından sonra bakalım bu sefer ne yapmışlar? Gerçi 7 tellisi şu an piyasada yok sanırım. Onun dışında elixir fiyat/performans olarak bir numara hala. Diğer kaplamasız teller bende 1 haftada kömür gibi oluyor sarımsız olanları.

Bence elixirin fiyatı ömrü ile karşılaştırınca çok uygun. 1 sene oldu gitara başlayalı bundan önce sadece dadario exl120 kullanıyodum. Taktığım gün 2-3. saatten itibaren kararmaya başlıyodu. İnsan rahat rahat çalamıyoda aha karardı kararıcak diye. İlk elixiri 40 gün önce taktım hergün de çalıyorum 2 saat falan daha kararma yok. Dadarioyu 1 ay kullanıyodum ama ilk günden kararmış şekilde. Bunu tahminen 2-3 ay kullanırım henüz bilmiyorum ne kadar süre götürecek ama en azından performansını korur şekilde. Fretlere zarar vermesine değer bence. En azından kararmasın diye çektiğim çileyi azalttı. Her çaldıktan sonra kurula temizle sonra string conditioner sür falan bunda sadece kuruluyup kenara koyuyorum. Zaten 3 lü paket 200 lira. Tahminen 9-12 ay götürür gibi.

Geri