Gitarımın fretboard u saptan ayrılıyor

Öncelikle, gitarı görmeden kesin bir şey söylemek zor. Bunu açıkça belirteyim.

Kırılan headstocklarda maliyet yüksek olmuyor ama söz konusu fretboard olunca işin rengi değişebilir. Öncelikle bu sadece boya - cila çatlağı mı yoksa fretboard gerçekten ayrılıyor mu onu iyi tespit etmek gerek. Kötü veya özensiz bir binding işçiliği sonucunda da bu görüntü oluşmuş olabilir.

Bazı gitarlarda zamanla binding ile cila arasında çatlaklar oluşabiliyor. Dikkatli bir zımpara ve cila işlemi ile bunu gidermek mümkün. Gitarı yakından görmeden daha kesin konuşmak zor.

Güncel luthier tarifelerini bilmiyorum. Tahminim, sorun cila ise en fazla 300 civarına iş çözülür. Ama fretboard ayrılıyor ise o iş 1000 liraya kadar belki de daha fazla maliyet çıkarır.

Öncelikle, gitarı görmeden kesin bir şey söylemek zor. Bunu açıkça belirteyim.

Kırılan headstocklarda maliyet yüksek olmuyor ama söz konusu fretboard olunca işin rengi değişebilir. Öncelikle bu sadece boya - cila çatlağı mı yoksa fretboard gerçekten ayrılıyor mu onu iyi tespit etmek gerek. Kötü veya özensiz bir binding işçiliği sonucunda da bu görüntü oluşmuş olabilir.

Bazı gitarlarda zamanla binding ile cila arasında çatlaklar oluşabiliyor. Dikkatli bir zımpara ve cila işlemi ile bunu gidermek mümkün. Gitarı yakından görmeden daha kesin konuşmak zor.

Güncel luthier tarifelerini bilmiyorum. Tahminim, sorun cila ise en fazla 300 civarına iş çözülür. Ama fretboard ayrılıyor ise o iş 1000 liraya kadar belki de daha fazla maliyet çıkarır.
Sanırım ayrıldığına eminim

Çatlama olsa her iki tarafta da iz olmazdı muhtemelen ayrılma durumu var. Geçmiş olsun. Bu arada ayrılan tuşe için 1000₺ ücret çok gibi geldi o kadar tutmasam gerek.🤔

Sanırım ayrıldığına eminim
Yaşadığınız yerde bir luthier varsa görüşün, danışın.

Çatlama olsa her iki tarafta da iz olmazdı muhtemelen ayrılma durumu var. Geçmiş olsun. Bu arada ayrılan tuşe için 1000₺ ücret çok gibi geldi o kadar tutmasam gerek.🤔
Yukarıda yazdığım gibi güncel fiyatlardan haberim yok. Ama fretboard ayrılıyorsa, onu yapıştırmak kolay olmayabiliyor. Boardı söküp yeni bir board takmak gerekirse, bu durumda luthier yeni bir fretboard yapıp perde çakmak zorunda kalabiliyor. Bu da maliyeti yukarıya çeker. Tahmin bizden, kesin teşhiş ve tarife luthierden.

Ben de 1000 tl tutacağını zannetmiyorum luthier'lerin işini küçümsemek gibi olmasın ama önce fretboard ısıtılıp saptan ayrılacak ve güzelce geri yapıştırılacak ardından boya ve vernik işi gibi düşünüyorum bilmiyorum ama çok yüksek maliyeti olmasa gerek...

Ben de 1000 tl tutacağını zannetmiyorum luthier'lerin işini küçümsemek gibi olmasın ama önce fretboard ısıtılıp saptan ayrılacak ve güzelce geri yapıştırılacak ardından boya ve vernik işi gibi düşünüyorum bilmiyorum ama çok yüksek maliyeti olmasa gerek...
Aynı fretboard takılamayabilir. Isı uygulansa da fb çıkarılırken yamulabiliyor, deforme olabiliyor. Bu yüzden; yani yeni fb yapmak gerekirse maliyet yükselir.

Tuşe değişimi 700 TL civarında tutar, ama senin tuşe değişmeyecek zaten sadece biraz işçilik var, bir lutiyeye götür hallediversin yapacak başka bir şey yok.

30 yaşında bir gitar aldım yeni. Benzer bir problem vardı. İnce bir çelik metre ile araya tutkal sürdüm. Sıkıca sardım. 24 saat sonra sapa sağlam olmuştu. Tekrar eder mi bilmiyorum. Pek sanmıyorum ama.

Her Epiphone'un başına gelen sorunlardan biri. Benim ilk Epiphone'umda da aynı sorun olmuştu yıllar önce, basit bi tutkal işi var. Ucuz işçilik işte, görünmeyen yer diye tutkaldan çalmışlar.