Bir gitar casede beklerse ne olur ?

Yağ gerektiren bir ağaçtan yapılma ise fretboard'ı ve 3 yıl boyunca bakım yapılmamışsa, yer yer çatlama imkanı olabilir tabi ki odadaki nem durumu da önemli, fretboard'da cila var mı yok mu bu da önemli. Abanoz filan kurtarıyor da rosewood sanırım daha lifli bir yapısından olsa gerek, daha çabuk yıpranıyor bakım yapılmazsa.

Aynen tuşe önemli bu arada abanoz nem değişiminden daha çok etkilenip çatlayan bir ağaçtır size rosewood denk gelmiş çatlayan ama abanoz çatlağı daha meşhur aslında :)
Yağ gerektiren bir ağaçtan yapılma ise fretboard'ı ve 3 yıl boyunca bakım yapılmamışsa, yer yer çatlama imkanı olabilir tabi ki odadaki nem durumu da önemli, fretboard'da cila var mı yok mu bu da önemli. Abanoz filan kurtarıyor da rosewood sanırım daha lifli bir yapısından olsa gerek, daha çabuk yıpranıyor bakım yapılmazsa.

Hiç elime almadığım 2 3 sene casesinde duran 2 3 gitarım var.O kadar kolay deforme olmuyor. Mağazadan sıfır aldığını çoğu gitar zaten siz alana kadar en az 1 2 sene xasesinde yatıyor.Sıfır ise hiçbirşey olmazı.

Ben aslında abanoz'un kendinden daha yağlı bir yapıda olduğunu biliyorum bu yüzden daha az bakım gerektiyor diye biliyorum, öte taraftan nem konusunda hangisi dayanıklı, bu konuna da akıl yürttüm doğrusu abanozlar genelde daha yoğun ve sert dokulu ağaçlar rosewood'lara göre bu yüzden neme karşı daha dayınıklıdır herhalde diye tahmin ettim. Elime geçen abanozlu gitarlar gerçekten iyi ağaçlar kullanılmıştı, elimdeki rosewood'lu gitarlar da quartersawn kesim, bu da dayanıklılığını arttırıyor bildiğim kadarıyla. Yani, fretboard ağacına ben dikkat ediyorum alırken gerçekten yıpranma konusuna etki ediyor. Gitarda fretboard dahil her yerde cila varsa, dış ortamdan etkilenmeyeceği için ağaç parçalarına bir şey olmaz, nemli bir bölgede otuyorsanız metal parçalarda oksitlenme olabilir.

Geri