Düşük Bütçeli Kayıt Mikrofon Önerisi

Selamlar, prosesör -> power amp -> 1x12 kabin kullanıyorum. Kayıtlarımı bu düzlem üzerinde kabini mikrofonlayıp almak istiyorum. Ayrıca yine aynı mikrofonla akustik gitar ve vokal kaydı yapmayı da düşünüyorum.

200-350 TL bandında ikinci el ve ya sıfır olarak hangi modeller mevcut, hangilerini önerirsiniz? Zaten kayıtlardan aşırı profesyonel bir beklentim yok, bütçe kısıtlı. Ses kartı: M-Audio M-Track

Amazondan mxl770 almıştım galiba 500 lira civarına ardından 350 ye zor satmıştım ama amfinin önüne koyunca kayıt alınca gayet hoştu.
Ama bu dediğim condenser mikrofon genelde kayıt için galiba dinamik kullanıyorlar, onun içinde shure sm57 çok öneriliyor.

Son düzenleme:
Hiç düşünmeden Prodipe TT-1 Pro Lanen diyorum. Şimdilerde tekrardan Sm-57'yi satıp ona döndüm, rahatça kıyaslayabilirim;
-evet biraz daha sağır, harmonikleri daha az duyuyor, üst frekans başarısı Sm-57 gibi değil.
-çok hafif olmak kaydıyla biraz daha kirli, yani biraz daha sıkıştırarak alıyor gibi sesleri. Alt frekanslarda da bir sıkışma var, yani en alt frekansları da çok iyi duyduğunu düşünmüyorum.

Bunların dışında fiyatına göre kesinlikle tavsiye edebileceğim bir mikrofon. Son videomda da onu kullandım esasen ama ton ayarlamak için çok uğraşmadım yine de paylaşayım;

Bu da aşağı yukarı 3 sene önce yaptığım bir kayıt, forumda da paylaşmıştım, burada da TT-1 kullanmıştım;

Artık evde mikrofonlamak yerine son yıllarda oldukça fazla tercih edilen sistem Amfi + Loadbox + Kabin Simülasyonu (IR vs)... Ya da prosesor + IR...

Bu şekilde gürültüsüz ve kaliteli kayıt imkanı oluyor.

Geri