Sizce Felsefenin En Önemli Sorusu Nedir?

Varlık, Hiçlik ve Boşluk'u içeren her tür soru diyebilirim; çünkü günlük hayatta aklımıza gelmesi en olası sorulardan - ben kimim, ile birlikte.

Felsefenin en büyük sorusu Albert Camus' ya göre ve çoğu kimseye göre hayatın yaşamaya değer olup olmadığıdır. Bu soru hayatın ne olduğu sorusu gibi bir çok soruyuda barındırır zaten.

Hayatımız boyunca "Ben kimim" in cevabını arama sürecindeyken; veya bu sorunun cevabına "ol" duğumuzda, yani tam olarak emin olduğumuzda (herhalde vicdanımızın da bundan emin olması gerekir değil mi arkadaşlar?); bu fani dünyada var olma sebebimizi kendimize sormaya, bu dünyaya niçin geldiğimizi idrak etmeye çalışmalıyız naçizane. (Söyleyene bak diyorum kendime de.. :oops: )

Aslında benim gibi adamın Yunus Emre gibi gönül adamlarını ağzına alması ne kadar doğrudur (neredeyse her gün kendimden, yaptıklarımdan, isteklerimden, kısacası nefsimden utanıyorum) bilmiyorum ama ben yine de yazacağım, affınıza sığınarak, herkes biliyordur ama olsun, yine de yazayım ben, egomuz tatmin olsun:

"İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendine bilmezsen, ya nice okumaktır"

Açık konuşuyorum, ben bu yaşımda hala kendimi tanıma sürecindeyim..

bir_kereye_mahsus demiş ki:
Aslında benim gibi adamın Yunus Emre gibi gönül adamlarını ağzına alması ne kadar doğrudur (neredeyse her gün kendimden, yaptıklarımdan, isteklerimden, kısacası nefsimden utanıyorum) bilmiyorum ama ben yine de yazacağım, affınıza sığınarak, herkes biliyordur ama olsun, yine de yazayım ben, egomuz tatmin olsun:

"İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendine bilmezsen, ya nice okumaktır"

Açık konuşuyorum, ben bu yaşımda hala kendimi tanıma sürecindeyim..

Belki ömür biter ama insan kendindeki hazinenin yeni farkına varır.Belki hiç farkına varamaz.

yok öyle bi soru...ve bu işle uğraşan adamlar (filozof) sizin burda sorduğunuz soruyu sormaktan kaçınırken, sizin böyle ahkam kesmeniz tam olarak cahil cesareti...

bu soruyu sormak bile felsefenin alanını kısıtlayacağından, sorunun kendisi felsefeye terstir aha bu da böyle biline...

bir çok sorusu var(doğal olarak)

mesela:

-varlık nedir?
-varlık var mıdır?
-zaman kavramı gerçek mi?
-bilgiyi kanıtlamak mümkün mü?

bir fen'ci olarak kafamda kalan temel sorular bunlar,bir ömür gider bunlarla..

jacksonke1 demiş ki:
Biz gerçekten var mıyız ?

bunun daha bir netlik kazandığını söylemek zor,bi yerden duymuştum.rus bi bilim adamı ruh'un 64gr olduğunu saptamış.beden'in bir öenmi yok bence.herşey akıl ve bizim davranışlarımız.bunlar için vücudumuz var.sorası öbür dünya..

canbi demiş ki:
jacksonke1 demiş ki:
Biz gerçekten var mıyız ?

bunun daha bir netlik kazandığını söylemek zor,bi yerden duymuştum.rus bi bilim adamı ruh'un 64gr olduğunu saptamış.beden'in bir öenmi yok bence.herşey akıl ve bizim davranışlarımız.bunlar için vücudumuz var.sorası öbür dünya..

bu muhabbet saçmalık bence. ruh 64 gram olursa maddeleşir demektir. madde ise zaten ruh olmaktan çıkar..

Geri