Hangi cila daha çabuk aşınır ?

Polyester cila neşter setiyle kazımadığın sürece aşınmaz desek yeridir. Relic gitarlarda Nitrocellulose cila kullanılır. Daha hızlı aşınmasının nedeni, incecik bir ciladır. İnce olmasının sebebi ise ağaca ‘nefes aldırması’ dır.

Ben kendi Sx Stratımın üstündeki poly cilayı bulaşık süngerinin yeşil kısmı ile zaman zaman inceltiyorum, daha doğal bir görünüm kazanıyor, hem de elime koluma denk gelen yerlerinde bir yapışkanlık hissi olmuyor, aynı şekilde tüm gitarlarımın sap arkalarına da bu işlemi uyguluyorum.

Polyester cila neşter setiyle kazımadığın sürece aşınmaz desek yeridir. Relic gitarlarda Nitrocellulose cila kullanılır. Daha hızlı aşınmasının nedeni, incecik bir ciladır. İnce olmasının sebebi ise ağaca ‘nefes aldırması’ dır.

Nitro cilanın inceliği ve kalınlığı uygulamaya bağlı olarak değişir, tıpkı polyester cilanın daha ince ya da kalın atılabilir olması gibi. Ayrıca ağaca nefes aldırma durumu tamamen şehir efsanesi.
Does Nitrocellulose "Breathe"? | Sweetwater

Bu arada nitro cilanın inceliği hususunda Amerikan Vintage Reissue serileri bariz net bir örnek. Zaman içerisinde "thinskin" adıyla satıldı bu seriler, sonrasında daha da inceldiğini belirtip seriyi güncellediler diye biliyorum. İşin özü bence kullanılan cila türünden ziyade uygulamada.

Polyester cilaları bir nevi plastik katman gibi düşünebiliriz. Darbe almadıkça aşınmaz, darbe alınca kırılgan olduğu için gitarın üzerinden ayrılarak düşer. Nitro cilalar ise darbe aldığında polyester cilalar gibi kırılıp duşmez ve zamanla sürtünme yolu ile aşınabilir yapıdadır. Günümüzde fiyatının pahalı olması, uygulanma işleminin daha zor olması sebebiyle nitro cilalı gitar bulmak oldukça zordur. Tüm firmalar polyester cila kullanmaya başlamışlardır. Fakat yine de çok üst model gitarlarda tek tük de olsa nitro cilalı olanlar da vardır.

Geri