ernie ball'dan elixir optiwebe geçiş

Başlarda biraz daha sert/gergin/tansiyonlu gelebilir ama 9 numara iyidir Elixir'de. Bu ayar işini çok gözünüzde büyütmeyin, eğer her şey aynıyken yalnızca tel değişiminden ötürü tel tansiyonu fazla gelirse, truss rod'u biraz sıkarsınız -saat yönünde- 30 derece çevirip kontrol edin. Nasıl kontrol edeceğinizi de internette bulabilirsiniz. Tabii gerekli malzemelerin olduğunu varsayıyorum, yoksa da mutlaka edinin :)

Açıkçası sürekli aynı teli kullandığım halde, ortamdaki hava değişikliğinden midir bilemiyorum, sap açısı kendini sürekli muhafaza edemiyor benim gitarlarımda. Sorunu tespit edip hemen çözüm üretmeyi bilmek lazım o yüzden.

Gitarınızdan düzgün sound alabilmek için, her tel için gitarın ayarlarını komple yeniden yapmak gerekir.Yani şunu demek istedim, mesela (standart E akord için) 10-46 Ernie Ball dan, Elixir (Standart D için) 11-49' geçerseniz gitarın öncelikle tel yüksekliğini, sap ayarını ve entonasyonunu yeniden o takım tel için yapmak gerekir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitarınızdan düzgün sound alabilmek için, her tel için gitarın ayarlarını komple yeniden yapmak gerekir.Yani şunu demek istedim, mesela (standart E akord için) 10-46 Ernie Ball dan, Elixir (Standart D için) 11-49' geçerseniz gitarın öncelikle tel yüksekliğini, sap ayarını ve entonasyonunu yeniden o takım tel için yapmak gerekir.
Ben zaten aynı ölçülerde takacağımı belirtmiştim yine de bir ayar gerekir mi ve elixirin hissi, çalınışı, tonu farklı mıdır diye sormuştum. Yine de teşekkürler

Elixir optiweb ile nanoweb hatta polyweb (doğru mu yazdım hatırlayamadım bakarsın) kendi arasında çok farkediyor onu da araştırmanı tavsiye ederim. Hangisi hatırlamıyorum biri daha cısıl cısıl, kendi sitesinde var örnekleri ve özellikleri.

Elixir optiweb ile nanoweb hatta polyweb (doğru mu yazdım hatırlayamadım bakarsın) kendi arasında çok farkediyor onu da araştırmanı tavsiye ederim. Hangisi hatırlamıyorum biri daha cısıl cısıl, kendi sitesinde var örnekleri ve özellikleri.
Evet araştırdım onu optiweb daha doğal bir his veriyormuş ve crisp bir ton (sanırım gevrek demek oluyor)

Evet araştırdım onu optiweb daha doğal bir his veriyormuş ve crisp bir ton (sanırım gevrek demek oluyor)

Geri