Matematiksel zeka soruları..

tinklebell demiş ki:
bir tane de benden gelsin;

Bu soruda hicbir sekilde sasirtmaca yoktur, Tamamen
mantiga dayalidir.Mantikli bir sekilde cözüme ulasilabilir.

1- ) 5 Tane ev var hepsi ayri renk.
2- ) Her evde oturanin, ayri bir uyrugu var.
3- ) Hepside ayri bir icecek iciyor, ayri bir hayvan besliyor ve ayri
bir marka sigara iciyor.
4- ) Bu 5 insanin hicbiri öbürünün yaptigini yapmiyor. Yani sigarasi
ayri, icecegi ayri, besledigi hayvan ayri ve evi ayri.

>>>SORU: BALIK kime ait?

1- ) Ingiliz kirmizi evde oturuyor.
2- ) Isveclinin köpegi var.
3- ) Danimarkali cay iciyor.
4- ) Yesil ev tam beyaz evin solunda duruyor.
5- ) Yesil evin sahibi kahve icmeyi seviyor.
6- ) Palmall sigarasi icenin bir kusu var.
7- ) Ortadaki evde oturan süt icmeyi seviyor
8- ) Sari evde oturan Dunhill sigarasi iciyor.
9- ) Norvecli birinci evde oturuyor.
10- ) Marlboro icen Kedisi olanin yanindaki evde oturuyor.
11- ) At´í olan insan, Dunhill sigarasi icenin yanindaki evde
oturuyor.
12- ) Winfield sigarasi icen, Birayi seviyor.
13- ) Mavi evin yaninda Norvecli oturuyor.
14- ) Alman Rothmanns Sigarasi iciyor.
15- ) Marlboro icenin komsusu sadece su iciyor.

Einstein bunu son Yüzyilda yazmistir ve iddia etmistirki: Dünya
insanlarinin %98 i bunu cözemez.

son paragraf pek inandırıcı gelmedi ama yine de ego için birebir :LOL:

bi sonuç buldum ve büyük ihtimal odur diye tahmin ediyorum.

balık besleyen kişi almandır. ingiliz kedi, danimarkalı at, norveçlide kedi besliyo.

norveçli dunhill marka, danimarkalı marlboro, ingiliz pall mall, isveçli winfield, alman rothmans marka sigara içiyo.

norveçli su, danimarkalı çay, ingiliz süt, isveçli bira, alman kahve içer.

norveçli en solda sarı evde oturur, danimarkalı onun yanında, ingiliz ortada kırmızı evde, isveçli sağdan 2.evde beyaz olanında oturur ve alman yeşil evde en sağda oturur.

sonuç olarak akman balık besliyor. inşallah doğrudur :roll:

Ben matris yöntemiyle 3-4 saat içinde bulmuştum... Ayrıca son pragrafta yazan şey ise tamamen ego ilgili... Bir matematik öğretmeni bunu yarım saat içinde çözebilir ayrıca matematik okuyan öğrenci en fazla 2 saat içinde ve yine ayrıca matematikle biraz da olsa ilgilenen kişi bunu en fazla 5 saat içinde rahatlıkla çözer...! :D

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Char-BooRacK demiş ki:
üçgenli soruda 1. şekil ile 2. arasında eğim farkı var derim yine yanlış çıkar:D

Kesinlikle doğru.. :D

Soru: Kol saatiniz durmuşsa,gösterdiği zamanın gerçek zamanla farkı(yani hatası) en fazla 6 saat olabilir.
Düzgün çalışan ancak akrep ve yelkovanı aynı uzunlukta ve görüntüde olan bir kol saatinin neden olabileceği hata en fazla ne kadar olabilir?

Lokantanın mutfağında kaybolan bir elmayı Erhan,Ali ve Can adlı garsaonlardan biri yemiştir.

Yapılansorgulamalarında şu yanıtları verirler

Erhan : " Elmayı Ali yedi"
Ali : "Erhan doğru söylüyor"
Can : "Elmayı ben yemedim"

Bu 3 garsondan en az biri yalan ve en az biri de doğru söylüyor ise elmayı kim yedi ve kim doğru söylüyor. :D

cesareborgia demiş ki:
Lokantanın mutfağında kaybolan bir elmayı Erhan,Ali ve Can adlı garsaonlardan biri yemiştir.

Bu 3 garsondan en az biri yalan ve en az biri de doğru söylüyor ise elmayı kim yedi ve kim doğru söylüyor. :D
erhan yedi elmayı, can doğru söylüyor di mi? :)

wild_child demiş ki:
cesareborgia demiş ki:

Doğru
nasıl düşündün?

Soru: Kol saatiniz durmuşsa,gösterdiği zamanın gerçek zamanla farkı(yani hatası) en fazla 6 saat olabilir.
Düzgün çalışan ancak akrep ve yelkovanı aynı uzunlukta ve görüntüde olan bir kol saatinin neden olabileceği hata en fazla ne kadar olabilir?

Bunun cevabını bulamıyorum bir türlü

daha doğrusu cevabını biliyorum ama çözümünü bilmiyorum

cevabı 72/13 saat
ama Neden??

cesareborgia demiş ki:
wild_child demiş ki:
cesareborgia demiş ki:

Doğru
nasıl düşündün?
ihtimalleri düşündüm, ali yemiş olsa hepsi doğru söylemiş olacak, can yemiş olsa hepsi yalan söylemiş olacak, bu durumda tek ihtimal kalıyor :)

arkadaşlar yazmış olduğum sorunun gerçek kaynağını bulamadığım için benimde vakti zamanında uğraşıp bikaç saatte vardığım sonucunu yazıyorum.

Norveçli: Sarı ev, kedi, Dunhill sigarası ve su
Danmarkalı: Mavi ev, at, Marlboro ve çay
İngiliz: Kırmızı ev, kuş, Palmall, süt
Alman: Yeşil ev, BALIK, Rothmans, kahve
İsveç: Beyaz ev, köpek, Winfield ve bira

gorona demiş ki:
bi sonuç buldum ve büyük ihtimal odur diye tahmin ediyorum.

balık besleyen kişi almandır. ingiliz kuş, danimarkalı at, norveçlide kedi besliyo.

norveçli dunhill marka, danimarkalı marlboro, ingiliz pall mall, isveçli winfield, alman rothmans marka sigara içiyo.

norveçli su, danimarkalı çay, ingiliz süt, isveçli bira, alman kahve içer.

norveçli en solda sarı evde oturur, danimarkalı onun yanında, ingiliz ortada kırmızı evde, isveçli sağdan 2.evde beyaz olanında oturur ve alman yeşil evde en sağda oturur.

sonuç olarak alman balık besliyor. inşallah doğrudur :roll:

benim bulduğum sonuçöla senin bulduğun sonucu karşılaştırınca çok yakın geldi. yukarda ingilizede norveçliyede kedi yazmışım ondan bi sorun oluştu. ingiliz kuş, norveçli kedi besliyor. balığıda alman besliyor. 2 kişi bu sonucu bulduğuna gre doğrudur heralde :roll:

cesareborgia demiş ki:

Bunun cevabını bulamıyorum bir türlü

daha doğrusu cevabını biliyorum ama çözümünü bilmiyorum

cevabı 72/13 saat
ama Neden??

Cevabın yanlış olma ihtimali yok değil mi?

Bir otobüste 7 kız var, her kızın 7 sırtçantası var, her sırtçantasında 7 büyük kedi var, her büyük kedinin 7 küçük kedisi var.
SORU : Otobüste kaç ayak bulunmakta?

ortalama bi soru buyrun çözün :)

7*2 =14 kızların ayak sayısı
7*4 =28 büyük kedilerin ayak sayısı
7*7*4 =196 küçük kedilerin ayakları

Toplam 238 ayak

Tabi soruda kelime oyunu yoksa :D

Geri