Matematiksel zeka soruları..

cesareborgia demiş ki:
Soru1- Telefon çalınca dedektif X yerde iki kol saati gördü.Saatler durmuştu.Dedektif X hemen her iki saati de kurup doğru zamana getirdi ve birini sol diğerini sağ koluna taktı.Bir saat sonra sol saat 1 dk ileri gitmiş,sağ saat ise 2 dk geri kalmıştı.Ertesi sabah sol saat,7 yi gösterirken sağ saat,6 yı österiyordu.Telefon saat kaçta çalmıştı?

bulduğum cevabı aktarıyorum. telefon saat 10:40 da çalmıştır. 1 saatte biri 1 dakika ileri diğeri 2 dakika geri gittiğine göre saatte 3 dakika farkederler. sabah aralarında 1 saat fark olduğuna göre 60/3=20 den olayın 20 saatte geçtiği anlaşılır. birini 58 ile 20'yi çarpıp diğerinide 61 ile 20'yi çarğarak buluruz.

yani kısacası saat 10:40'da telefon çalmıştır. tabi yanlış olma ihtimalide var ama pek sanmıyorum :)

gorona_arxebo demiş ki:
cesareborgia demiş ki:
Soru1- Telefon çalınca dedektif X yerde iki kol saati gördü.Saatler durmuştu.Dedektif X hemen her iki saati de kurup doğru zamana getirdi ve birini sol diğerini sağ koluna taktı.Bir saat sonra sol saat 1 dk ileri gitmiş,sağ saat ise 2 dk geri kalmıştı.Ertesi sabah sol saat,7 yi gösterirken sağ saat,6 yı österiyordu.Telefon saat kaçta çalmıştı?

bulduğum cevabı aktarıyorum. telefon saat 10:40 da çalmıştır. 1 saatte biri 1 dakika ileri diğeri 2 dakika geri gittiğine göre saatte 3 dakika farkederler. sabah aralarında 1 saat fark olduğuna göre 60/3=20 den olayın 20 saatte geçtiği anlaşılır. birini 58 ile 20'yi çarpıp diğerinide 61 ile 20'yi çarğarak buluruz.

yani kısacası saat 10:40'da telefon çalmıştır. tabi yanlış olma ihtimalide var ama pek sanmıyorum :)

Kesinlikle doğru

Bayan X,erkek kardeşi,kocası,oğlu ve kızı bir cinayet olayına karışırlar.Bu 5 kişiden biri,içlerinden birini öldürmüştür.
Tamamen bu beş kişiye ait olan şu bilgiler bilinmektedir.

*** Bir bay ve bir bayan cinayet sırasında mutfakta yemek yemiştir.

*** Öldüren ve öldürülen,cinayet sırasında deniz kenarında yalnızdırlar.

*** Çocuklardan bir tanesi cinayet sırasında tek başına yatak odasındadır.

*** Bayan X ve kocası cinayet sırasında birlikte değildirler.

*** Öldürülenin ikiz kardeşi suçsuzdur.

*** Öldüren,öldürülenden daha gençtir.

Bu beş kişi içinde kim kimi öldürmüştür??

Bu soru daha güzel..Bakalım bunu yapabilen çıkacak mı?? :D

Saatinizin akrep ve yelkovanı her 65 dakikada bir üst üste geliyorsa,geri mi kalıyordur ileri mi gidiyordur?
Bu hata saatte ne kadardır??

Buyrun :D

erkek kardeş, kocayı öldürmüştür...
hemen şöyle bir kısa açıklama yapıym: cinayet sırasında bayan x ve oğlu mutfakta yemek yiyor(bayan x ve kızı aynı cinsten olduğu için birlikte yemek yiyemez) geriye kalan çocuk olan "kız" da tek başına yatak odasındadır, ayrıca cinayet sırasında bayan x ve kocası da birlikte olmuyorlar bu senaryoya göre, tabii ki burda bayan x in erkek kardeşinin, bayan x in kocasından daha küçük olduğunu varsayıyoruz...

cesareborgia demiş ki:

Saatinizin akrep ve yelkovanı her 65 dakikada bir üst üste geliyorsa,geri mi kalıyordur ileri mi gidiyordur?

Anlaşılan dijital bi saat değil.Öyle sanıyorum ki bu saatte bi hata ykotur normaldede öyle değil mi ki???

cesareborgia demiş ki:

Normalde ikisi 61 dakikada bir üst üste geliyor: Bkz: 12:00, 13:01, 14:02, 15:03. 65 dakkada bir geliyorlarsa demek ki 4 dakika geri kalıyor anasını sattımın aleti :D
(Fakat akrep ve yelkovanın hareket hızı sabitse geçerli bu, ki değilse zaten absürd bir soru olur)
Tabi akrep ve yelkovan üst üste geldiği anda 4 dakika geç kalmış oluyor. Bir saatte geç kalış toplamı 4 dakika.
4 dakika: 240 saniye. 60 dakikada 240 saniye gecikiyorsa dakika başına 4 saniye demektir. İlk dakikada 4 saniye gecikmiş olur, ikincide 8 üçüncüde 12 bu böyle gider. Saatin sonunda da 4 dakika.

Saatin akrebiyle yelkovanı ~65 dk.da bir üst üste gelir.yani saat ~4 dk ileri gidiyor. Doğrumudur?
Yaklaşık kullanmamın sebebi limit hesabı olmasıdır,bunuda burda açıklayıp can sıkmak istemedim.

cesareborgia demiş ki:
Bayan X,erkek kardeşi,kocası,oğlu ve kızı bir cinayet olayına karışırlar.Bu 5 kişiden biri,içlerinden birini öldürmüştür.

Burda ikiz kardeş kim ben mi göremiyorum.

Josephking sadece 5 bilinenle çözmüşsün sende. Bu şekilde Kız babasını öldürmüş olabilir. Oğlan odada yanlız ve bayan x te kardeşiyle yemek yiyor olabilir. Yada Oğlan yine odada yanlız. Baba ile kız yemek yiyor. Erkek kardeş bayan x i öldürüyor. 6. bir bilinene ihtiyaç var çözümün tek olması için.

Üçgenli soruyla ilgili olarakta biraz havada kalmış ama öyle bir şekil yok geometrik olarak.O üçgeni ilk şekildeki gibi bile parçalayamayız ne yazıkki. İkinci şekilse dahada ekstrem.Sebebi eğimde nasıl olduğu söylenmemiş ben söyleyeyim. İlk şekilde alanlara bakılırsa alttaki dikdörtgen kısım 15 birim fakat üçgenlerden geriye kalan alan 15,5 birim olmalı bu bükülme de kırmızı üçgenin eğiminin asıl üçgenden büyük olması sonucu oluyor. Eğer oranlarsanız kırmızı üçgenin o köşeye denk gelmeyeceğini anlarsınız. İkinci şekildede aynı problemden 16 birim alan kalıyor. Göz aldatmacası bu kardeşim matematik değil :p

doğru söylüyorsun; ben o soruyu okurken aklıma ilk gelen olasılıktan yola çıktım, baktım oluyo, yazdım, geniş düşünmemişim demek ki, evet birçok olasılık mevcut senin dediğin gibi, o zaman soru eksik...

Me_ThuS demiş ki:
cesareborgia demiş ki:

Burda ikiz kardeş kim ben mi göremiyorum.

Josephking sadece 5 bilinenle çözmüşsün sende. Bu şekilde Kız babasını öldürmüş olabilir. Oğlan odada yanlız ve bayan x te kardeşiyle yemek yiyor olabilir. Yada Oğlan yine odada yanlız. Baba ile kız yemek yiyor. Erkek kardeş bayan x i öldürüyor. 6. bir bilinene ihtiyaç var çözümün tek olması için.

Üçgenli soruyla ilgili olarakta biraz havada kalmış ama öyle bir şekil yok geometrik olarak.O üçgeni ilk şekildeki gibi bile parçalayamayız ne yazıkki. İkinci şekilse dahada ekstrem.Sebebi eğimde nasıl olduğu söylenmemiş ben söyleyeyim. İlk şekilde alanlara bakılırsa alttaki dikdörtgen kısım 15 birim fakat üçgenlerden geriye kalan alan 15,5 birim olmalı bu bükülme de kırmızı üçgenin eğiminin asıl üçgenden büyük olması sonucu oluyor. Eğer oranlarsanız kırmızı üçgenin o köşeye denk gelmeyeceğini anlarsınız. İkinci şekildede aynı problemden 16 birim alan kalıyor. Göz aldatmacası bu kardeşim matematik değil :p

Ben şöyle düşündüm

Bu beş kişi arasında kardeş olan iki çift var..

İkizler ya Bayan X ve Erkek Kardeşi yada Çocuklar (Oğlu ve kızı)

1)Eğer İkizler çocuklarsa
O zaman "Öldürülenin ikiz kardeşi suçsuzdur" maddesi gereğince,oğul yada kızdan birisi öldürülmüş olacaktır.Buda "Öldüren,öldürülenden daha gençtir" maddesiyle çelişir.Çünkü grupta çocuklardan daha genç birisi yok.(Bayan X in erkek kardeşinin çocuklardan genç olup olmaması duru belirsiz olduğundan burası tartışmaya açık.Ancak dayıları olduğundan bayan x in erkek kardeşinin çocuklardan büyük olduğunu düşündüm)

2) O halde ikizler Bayan X ve Erkek Kardeşidir.

Bu durumda
Bayan X öldürülmüş,Erkek kardeş suçsuz yada Erkek kardeş öldürülmüş,Bayan X suçsuzdur.

a) Bayan X öldürülmüş,Erkek kardeş suçsuz olsun
Bu durumda 5 kişilik gruptaki iki bayandan(kız ve Bayan X) birisi öldürüldüğünden kalan kişi yani kızı "Bir bay ve bir bayan cinayet sırasında mutfakta yemek yemiştir" maddesi gereği mutfaktadır."Çocuklardan bir tanesi cinayet sırasında tek başına yatak odasındadır" maddesi çocuklardan birisinin ytak odasında olduğunu söylüyor.O halde kız mutfaktaysa yatak odasındaki oğuldur.
Erkek kardeşin suçsuz olduğunu söylemiştik.
Bu durumda katil kocası olmuş oluyor.
Yani Kocası Bayan X i öldürmüş.
Ama bu olamaz
Çünkü bu durum "Bayan X ve kocası cinayet sırasında birlikte değildirler" maddesiyle çelişir.

b)Bayan X masum,Erkek Kardeş öldürülmüş olsun.

Bu durumda mutfağa bakalım.
Mutfakta bayan olarak ya Bayan X yada kızı vardır.
Mutfakta kızı varsa..Oğul yatak odasında,erkek kardeşde öldüğüne göre kızın yanında mutfakta bir tek koca olmalıdır.Bu durumda Bayan x tek kalarak suçlu olmuştur.Bu ise baştaki kabulümüzle çelişir.O halde mutfakta kız değil,Bayan X vardır.
Bayan X mutfaktaysa yanında kocası olamayacağına göre ve erkek kardeşte öldüğüne göre oğlu vardır.Çocuklardan birisi artık mutfakta..O zaman diğeride(kız) yatak odasında olacaktır.Bu durumda geriye koca kalmaktadır.O halde koca kayın biraderini katletmiştir. :D

Son tahlilde koca,bayan x in erkek kardeşini öldürmüştür.

Yani sonuç olarak kesin değil eğer dayı küçükse ki hakkaten olabilme olasılığı var bu durumda seçenekler çoğalıyor. Bu tür sorularda kabullenmeler zaten soru başında verilir. Verilmeli hatta. İkizler meselesini kim çözecek :D

Me_ThuS demiş ki:
Yani sonuç olarak kesin değil eğer dayı küçükse ki hakkaten olabilme olasılığı var bu durumda seçenekler çoğalıyor. Bu tür sorularda kabullenmeler zaten soru başında verilir. Verilmeli hatta. İkizler meselesini kim çözecek :D

Me Thus ikizlerde sorun yok..Sorun dayının çocuklardan büyük olup olmadığı..Aslında bunada gerek yok ama
7.madde olarak dayı çocuklardan büyüktür eklenebilir.Senin için bunu yaparız :D

Bir tatil kampında cüzdan çalınmıştır.Cüzdanı çalan X,Y,Z,T ve U adlı kişilerden birisidir.Bu kişiler sorgulamalarında aşağıdaki üçer önermeyi yapmışlardır.

X : 1- Cüzdanı ben çalmadım
2- Hayatımda hiçbirşey çalmadım
3- Cüzdanı T çaldı

Y : 1- Cüzdanı ben çalmadım
2- Benim kendi cüzdanım var
3- U,cüzdanı kimin çaldığını biliyor

Z : 1- Cüzdanı ben çalmadım
2- Bu kampa gelmeden önce U yu tanımıyordum
3- Cüzdanı T çaldı

T : 1- Ben suçlu değilim
2- Cüzdanı U çaldı
3- X beni suçlarken yalan söylüyor

U : 1- Cüzdanı ben çalmadım
2- Cüzdanı Y çaldı
3- Z beni çocukluğumdan beri tanır

Sonra anlaşıldığına göre her kişinin yaptığı üç önermenin ikisi doğru biri yanlıştır.Bu durumda cüzdanı kim çalmıştır?Neden?

Çok zor değil aslında (Gerçi böyle deyip yanlış çıksa da ne rezillik olur lan). Cüzdanı Y çalmıştır ancak bunun nedenini açıklamak epey bir zor.

Cüzdanı Y çalmamış olsaydı U'nun son iki söylemi yalan olurdu. Ha; U'nun son söylemi doğruysa yan, U ile Z gerçekten çocukluklarından beri arkadaşlarsa bu sefer de Z'nin son iki söylemi yalan olurdu. Yok; Z'nin son söylemi doğruysa yan, cüzdanı T çalmışsa T'nin son iki söylemi yalan oluyor ve iş orada tıkanıyor. Dolayısıyla cüzdanı çalan Y çıkmış oluyor. :) Bilmem anlatabildim mi..

Geri