Türkiye'de elektro gitar kıtlığı

Son zamanlarda daha da gözüme batan bir durum. İnternette özellikle bazı popüler olan markaların bile çok az ürünü var. MyDukkan gibi sitelerde çoğu ürün temin edilemiyor gözüküyor. Hatta çarşıda bile son 1 yılda bir çok enstrüman mağazasının kapandığına şahit oldum. Sizce bu işin sonu nereye varacak? Dolar da yükselmeye devam ederken paylaşmak istedim.

Ekonominin yalpaladığı , alım gücünün son derecede düştüğü ve döviz kurlarının her gün yükseldiği bu dönemde ithalatçı firmalar ürün getirmeğe çekiniyor. Mydükkan gibi satış platformları da doğal olarak ürün temin edilemiyor diyor. Yani bu işin sonu hiç iyi bir yere varmayacak.

Son zamanlarda daha da gözüme batan bir durum. İnternette özellikle bazı popüler olan markaların bile çok az ürünü var. MyDukkan gibi sitelerde çoğu ürün temin edilemiyor gözüküyor. Hatta çarşıda bile son 1 yılda bir çok enstrüman mağazasının kapandığına şahit oldum. Sizce bu işin sonu nereye varacak? Dolar da yükselmeye devam ederken paylaşmak istedim.
Mecburen ikinci el piyasası hareketlenecek. Uzun bir süre büyük markaların gitarlarının sıfır alınması belli kesimler için (özellikle de gelirli sınırlı olanlar veya öğrenciler için) mümkün olmayacak.
Bu çok da kötü bir şey değil. Çünkü markaya boşu boşuna verilen paralar artık tolere edilemeyecek düzeylerde olduğundan, belli kesimler "illa Fender olsun, Gibson olsun" diye tuttururken iki kere düşünecek. Marka takıntısı olmadan, fiyat/performans oranı gözeterek ve ihtiyacına göre alışverişe yapmak büyük ölçüde zorunlu hale gelecek. Ve elbette, önceden burun kıvrılan Endonezya ve Çin malları artık kıymete binecek.

Güzel bir konuya değinmişsiniz hocam.Bu tamamen doların kuruyla orantılı bir durum ki sizde bunu gayet iyi biliyorsunuz.
Benim şahsi fikrim herkes elindekinin kıymetini bilsin veya almaya nıyetlenenler varsa bir an önce alacağını alsın.
Çünkü bu gidişhat ilerleyen zamanda dahada çıkılmaz bir hal alıp,alım gücünü inanlmaz düşürecektir.
Bu forumda bahsettiğimiz ürünlerin %90 ı amerikadan gelen ürünler.
En iyi gitarlar ve en iyi aplikatörler hep o adamların fabrikalarında üretiliyor.
Ne yazıkkı bu boyle.
Ben şahsen artık pedallarımı falan ms pozıtorndan yaptıracagım.Mustafa abiyi bile bilir analog pedal imalatcısı.
Ben mustafa abi gibi bır ustamla işleri halletmenizi tavsiye ederim.
Gitar konusundada azak guitars var adamlar cidden güzel işler yapıyor ve cidden çok ucuz.
Amfi konusuna bişe diyemiyorum bu iş cidden hala bizleri aşıyor.Türkiyede yapan varmı hiç bir fikrimde yok varsada çok buyuk işler ortaya koyabıldıklerını sanmam.Kı umarım bırgun yanılırım

Geri