Eklemlerin Kıtlatılması

Çok uzun süre oldu buraya yazmayalı. Ama bu konuyu açmayı uzun süredir tasarlıyordum. Tasarlıyordum; çünkü maalesef yaşamımın büyük bir bölümünü zaptediyor bu olay. Çok mu karmaşık oldu bilmiyorum ama bildiğimiz "parmak çıtlatma" olayını konuşmak istiyorum en yalın haliyle anlatırsam. Anneler babalar yapar, çocukları onlardan görüp yapmaya başlar, sonra anne baba çocuğu uyarır; biraz kızar ama nafile. Dedektör gerektirecek kadar ilerlemiştir artık.

Malumatı olan var mı yok mu onu da bilmiyorum ama zararı yok bir tane başlığın. En azından ağlayalım da, mememizi versinler. Öncelikle merak ettiğim yanları; kemik yapısında ne gibi etkileri var, yapılan bu kıtlatma olayının verdiği rahatlama hissi nereden kaynaklanıyor ve kıtlatılan yerde tam olarak ne oluyor gibi belli, hemen hemen herkesin aklına gelecek şeyler. Kendimden örnek vereceğim tabii ki. Vücudumda hemen hemen kıtlatmadığım yer yok diyerek başlayayım.

Ayak ve el parmaklarımın tümü, boyun, dizler (İkişer türlü: 1- Bacağı diz kapağından açıp kapayarak, yani klasik şekil; 2- Dizimi bileğimden kuvvet alarak sağ dizi sağa, sol dizi de sola doğru hafifçe çevirerek), dirsekler; ve bel.. Bu bel olayı enteresan bir şey. Uzun süre önce onu bilinçli olarak kıtlatmayı kestim, müthiş bir rahatlama veriyordu ama beli çabuk ağrıyan bir insan olduğum için bunun bende müthiş kötü bir alışkanlık olduğunu fark ettim ve kestim. Diğerleri için neden yapmıyorsun derseniz; parmak ve belin ulaşım imkanları çok farklı cevabını vereceğim. Ve belin narin bir kısım olması da inceden korkutmuş olabilir beni bilinç altımda..

Parmakları biraz açayım. Çok acayipleşti sanki konu ama yazmaya devam edeceğim, kimse zorla okumuyor ne de olsa.. :) Bir kere, ayak parmaklarım neredeyse yürürken bile kıtlayacak. Kolilerin içinde olan çıtçıtlı şeffaf şeyler gibi. Ayağımı, Kate Winslet'in Titanic'teki 3. sınıfların partisinde yaptığı enteresan parmakucuna kalkma sahnesinin parmaklar bükük versiyonunda yere hafifçe bastırmam yeterli. Ama öyle bir zayıflık yok ayaklarımda, hatta dönemin lisanslı bir sporcusuydum kendi çapımda. Asıl hikaye bence el parmaklarımda başlıyor. Seneler içerisinde resmen iniş kapasitesi arttırılan bir havalimanı ya da oturma kapasitesi arttırılan bir stadyumun izleyeceği çizgiyi izledi el parmaklarım. Burada daha kolay tarif edebilmem için resim koymam gerekecek; benim gibi olan var mı bilmiyorum ama bir parmağımı 3 ayrı yerinden kıtlatıyorum "maalesef".. Ve işin kötüsü yaparken değil, yaptıktan sonra "Hadi beee, yine yaptım" şeklinde farkına varılması.

180px-Index_finger.jpg

İşaretli yerlerin hepsi makinalı tüfek gibi bende. Tırnağa yakın kısımdan başlayayım. Oradaki çizginin olduğu yeri diğer elimin iki parmağı ile araya alıp döndürmek veyahut parmağı büküp bastırmak suretiyle kıtlatıyorum. Kısmen bilinen yöntem. Ortadaki çizginin olduğu kısım ise en ilginci bence. Parmağı dibinden ve tırnağın oradan zıt açılarda tutup sağ ve sol tarafa doğru bükmek yeterli oluyor. Yani aynı yer iki defa kıtlıyor gibi bir şey bu.. Sağ tarafta ayrı, sol tarafta ayrı. 3. bölgede ise parmağı geriye ittirmek veya ileriye çekmek seçenekleri mevcut.. :)

Böyleyken böyle. Bunu yanılmıyorsam ilkokul 2-3'ten beri yapıyorum. Seneler içerisinde yukarıda da bahsettiğim gibi, çalışma alanları genişledi, yine maalesef.. 25 yaşındayım ve şu ana kadar herhangi bir ağrım olmadı ama ellerimin nispeten küçük olduğunu söyleyebilirim. Ne derece bu olayla ilgilidir bilemiyorum. Eh, buyrun diyorum. Sokakta dolaşırken insanlara üstünkörü baktığınızda kafadan 10 kişinin 8'inde vardır sanırım bu illet. Sinir, günlük yaşamın stresi, Philadelphia'da bungee-jumping yapamamış olmanın verdiği eziklik; vesaire vesaire.. Nedir acaba yanıtı merak ediyorum. Çok da sakin insanımdır gerçi ama.. :)

Ulan Robocop gibi hissettim kendimi şimdi.

Eklemleri çıtlatmak çok sakıncalıdır ve malesef rahatladığını sanırsın ama başına büyük bir dert alırsın...

Parmak çıtlatarak vs. eklem aralarında bulunan ve eklemlerin oynamasını sağlayan "ki bu el ve ayaklar için çok çok önemlidir..." eklem sıvısını tüketmiş olursun... Ki kendisi çok önemli bir sıvıdır...! Eğer biterse yada zaten eksilirse parmakların bir camdan farksız hale gelirler... Bir gün çıtlatayım derken kırabilirsin :)

Kendini yenileme özelliği çok düşük olduğundan fazla harcama bence... Hatta bu huyundan vazgeç ;)

Siviyi harcamak degilde,ben bu sivi icinde olusan kabarciklari patlatiyoruz diye biliyordum.
Zararlari konusunda farkli soylentiler var.Zarari olmadigini,rahatlattigi icin faydasi oldugunu soyleyende,kireclenmeye yol actigini soyleyenlerde var.Ben asiriya kacmadan arasira yapiyorum.

Yok gerçekten sıvı harcanıyor... içindeki kabarcıklarını patladığını da şimdi duydum :) Onu bırak kabarcıkları ilk defa duydum ki patlasınlar :D

maresal demiş ki:
Siviyi harcamak degilde,ben bu sivi icinde olusan kabarciklari patlatiyoruz diye biliyordum.
Zararlari konusunda farkli soylentiler var.Zarari olmadigini,rahatlattigi icin faydasi oldugunu soyleyende,kireclenmeye yol actigini soyleyenlerde var.Ben asiriya kacmadan arasira yapiyorum.

cidden kabarcık varmıymış eklemler arasındaki sıvılarda..
ilginç yahu.. :D

bu parmak kütletmeyle ilgili tv de haber çıkmıştı.doktorlar şimdiye kadar parmak kütletenlerin hiçbirinde herhangi bir rahatsızlık görmediklerini ve bu -parmağını kütletme evladım ,kireçleme olursun -gibi söylemlerin sadece kulaktan dolma olduklarını ve doğru olmadıklarını söylemişlerdi..ama yine de bilemem tabi bunlar benim duyduklarım.....

duu_rock demiş ki:
bu parmak kütletmeyle ilgili tv de haber çıkmıştı.doktorlar şimdiye kadar parmak kütletenlerin hiçbirinde herhangi bir rahatsızlık görmediklerini ve bu -parmağını kütletme evladım ,kireçleme olursun -gibi söylemlerin sadece kulaktan dolma olduklarını ve doğru olmadıklarını söylemişlerdi..ama yine de bilemem tabi bunlar benim duyduklarım.....

o doktoru getirin karşıma :D parmak çıtlatarak eklem sıvısının tükendiğini bilmiyorsa boşu boşuna onca sene okumuş... yazık biri ona bunu söylemeli :LOL:

serox demiş ki:
duu_rock demiş ki:

o doktoru getirin karşıma :D parmak çıtlatarak eklem sıvısının tükendiğini bilmiyorsa boşu boşuna onca sene okumuş... yazık biri ona bunu söylemeli :LOL:

oooooo

büyük konuşmak diye ben buna derim işte :D

Karalılığına hayranım :D

Valla büyük konuşmak da değil de; anlamadım hiç ben o doktoru...! Tabi eğer öyle bir şey söylediyse... Oldu olacak "aslında çıtlatın pek bi yararlı" diyecekmiş fazla abartmamak için yarıda kesmiş :)

o doktorun hemen google'a eklem sıvısı yazmasını istiyorum :) 5 yada 6 yıllık doktorluk eğitimi sırasında tam da bu konu öğretilirken arkadaşlarının azizliğine uğrayıp ya okuldan sıyıştı yada geceden kalma olduğu için derste uyudu :)

Benim bi kuzenim var adam normal değil.Hadi ben kıtlatsam 1 kere kıtlar bir yer,ama adam normal değil işte bi başlıyor kıtlatmaya sabahtan akşama kadar kıtlatıyo valla enteresan bi olay.Ve eğer o eklem sıvısı bitseydi ilk kuzenimde biterdi bence.Saygılar...

Tam ikilemdeyim şimdi.. :) Ama zaman ayırıp bir şeyler paylaştığınız için teşekkür ederim. Yani şurası kesin, iyi bir şey değil bu. Ve evet muhtemelen bir şeyleri de tüketiyordur; bu sıvı olur ya da başka bir şey olur.. Ama sanırım bilmediğimiz tarafı bunu ne derece yaptığı ve ilerideki sonuçlarının ne oranda ciddi olacağı..

Yani konu "bir şeyi bırakma" olsaydı eğer; eminim ki sigara filan bunun yanında solda sıfır kalırdı.. Çünkü sigarayı istem dahilinde yakarsın, paketten çıkarışın ve çakmağı tutuşun filan vardır ya.. Yok abicim bunda böyle bir şey. Şunu yazarken bile yapıyorum işte ahanda. Bir de saydığım yerler içerisinde en önemlilerinden biri olan ayak bileklerimi unutmuşum şimdi fark ediyorum. Onlar da az değil..

Cantstandya bence direkt git bi doktora danış.Hem bi zararı varmıymış öğrenirsin (bizede haber verirsin umarım).HemdeBu alışkanlığı bırakman için yardımcı olurlar.Saygılar...

Çok kötü bir alışkanlık...

Cantstandya arkadaşım hatta bi süre sonra yapmazsan bi ağrı giriyor değil mi parmak eklemlerine çünkü devamlı çıtlatılmak istiyorlar :) işte bu hadde geldiysen çok kötü...

serox demiş ki:
Çok kötü bir alışkanlık...

Cantstandya arkadaşım hatta bi süre sonra yapmazsan bi ağrı giriyor değil mi parmak eklemlerine çünkü devamlı çıtlatılmak istiyorlar :) işte bu hadde geldiysen çok kötü...

evet çok kötü ben biliyorum zamanında basket oynardım takımda bi arkadaş vardı her antreman öncesi belini kıtlatmak zorundaymış gibi hissediyordu kendisini.Saygılar...

harbiden zararlı bu parmak kıtlatma olayı...rahmetli anneannem de kıtlatırdı parmaklarını en sonunda kireçlenme oldu parmaklarında...ağrıdan duramıyordu yerinde...
hem bir basketçi vardı türkiyede abd'li...onunda omzunda vardı kireçlenme...herhalde onun omzu da kıtlama yüzünden kireçlenme yapmıştı...

parmak kütletmeyi bi nebze anlarım,arada rahatlıyor insan.Ama bazıları var bi eliyle kafasının arkasını tutup diğer eliyle çenesini,önce hafifçe sağa sola sallayıp böyle topla oynuyomuş gibi sonra çöttenek boynunu kütletenler var..insan nasıl dayanır bu duruma yahu??

bird-y demiş ki:
parmak kütletmeyi bi nebze anlarım,arada rahatlıyor insan.Ama bazıları var bi eliyle kafasının arkasını tutup diğer eliyle çenesini,önce hafifçe sağa sola sallayıp böyle topla oynuyomuş gibi sonra çöttenek boynunu kütletenler var..insan nasıl dayanır bu duruma yahu??

Dayanamayıp boynu kırılanlar oldu :!:

ben çenemi kıtlatıyordum 5-6 sene öncesine kadar. şöyle: alt çene sağa ya da sola doğru bir elips yörüngesinde döndürülür, ya da sadece sağa ya da sola oynatılır. korkuyordum çenemde kilitlenme olacak konuşamayacağım falan diye, söz verdim kendime bir daha yapmayacağıma, bıraktım en sonunda. şimdi bunu yazarken denedim, olmuyor artık. ben de kireçlenme gibi bir şeylere yol açıyor diye duymuştum, sonuçta kemikler aşınıyor. zararsız olduğunu düşünmüyorum. derhal bırakman lazım :D abartmışsın zaten bu kıtlatma olayını.

Geri