Floyd Rose'da sorun yaşamamak için..?

Merhaba, çift yönlü hareket edebilir köprüye (Floyd Rose'lu) sahip bir gitar almak istiyorum ancak çok bir bilgim yok.

Benim isteğim akort kararlılığı çok yüksek köprü sistemine sahip bir gitar olması yani iki günde bir akort yapmama lüzum bıraktırmayacak bir gitar olması ve gitarı ikinci el olarak alacağım. Bunun için ne kadar bütçe ayırmalıyım? Marka, model hatta ilan dahi önerebilirsiniz, teşekkürler.

Alacağınız gitarın köprüsü orjinal floyd rose, schaller ve gotoh ise beklentilerinizi karşılayacaktır. Bir ara japon jacksonlar orjinal floyd rose kullanıyordu. Örnek olarak jackson dk2m

Köprünün üzerinde Floyd Rose logosu mu olmalı? Floyd Rose lisansı ile üretilenler pek stabil değil mi?
Floyd rose o1000 ve üzeri lisanslı ürünler fena değil. Ben 1000 ve 2000 kullandım doğru ayarlandığında stabil köprüler. Ibanezin köprüleri de ıyidir ama hangisi daha iyi çok büyük bir tartışma konusu başlıkları inceleyin. Ama çok floyd kullanmayacaksanız başka tür köprülere yönelebilirsiniz.

Ibanez gitarların köprüsü akort kararlılığı yüksektir. Şu sıralar prestige 2. eller epey uygun fiyata gidebiliyor. Biraz kovalarsanız iyi bir Ibanez'i oldukça iyi fiyatlara alabilirsiniz.

Kaliteli kilitli köprü sistemlerinde genelde akort kararlılığı değil de tel değiştirme sorundur. Bunu göz önünde bulundurun bence. Eğer elleriniz çok sık terliyorsa ve çok sık tel değiştirecekseniz sevmeyebilirsiniz kilitli köprüleri.

Ibanez gitarların köprüsü akort kararlılığı yüksektir. Şu sıralar prestige 2. eller epey uygun fiyata gidebiliyor. Biraz kovalarsanız iyi bir Ibanez'i oldukça iyi fiyatlara alabilirsiniz.

Kaliteli kilitli köprü sistemlerinde genelde akort kararlılığı değil de tel değiştirme sorundur. Bunu göz önünde bulundurun bence. Eğer elleriniz çok sık terliyorsa ve çok sık tel değiştirecekseniz sevmeyebilirsiniz kilitli köprüleri.

@owlyeah değiştirme konusunda haklı haftada bir ya da iki haftada bir tel değiştirecekseniz yeni tel takmak sıkabilir sizi.

Fırsatçılık gibi olmasın ama şuan bende bir tane satıyorum; Satılık - Ibanez Prestige RG1570 (+mod)

Prestige kullanıyorum düzgün akortladıktan sonra uzun süre boyunca akort yapmama gerek kalmıyor. Benden almasan da yine Prestige serisini tavsiye ederim, diğer bir alternatif Jackson üst serileri fakat seçerek almak lazım. Schecteri bilmem denemedim çok fakat duyduğuma göre üst seviyeleri güvenilir.

Floyd rose sisteminin tablasinin sağlamlığı en önemli etken. Ucuz olanlarındaki döküm tablaların bicaklarinin keskinliği zaman icinde azalıyor. Hal bu olunca 2 veya daha fazla destek noktası oluşuyor. Bu da mükemmel akort ettiğiniz gitarinizin ilk dive bomb hareketinde akordunun allak bullak olacağı anlamina gelir. Çözümü haddelenmis çelik tabla. Bir diğer etken pivotlarin zaman içinde aşınıp fulcrumu sabitlemesi. Bunun da çözümü çelik pivotlar. Bir diğer etken saddle işçiliği kalitesi. Kötü işçiliğe sahip saddle tel kopartir. Bir diğer etken floydun ton blogunun yoğunluğu. Ucuz floydlarda zamax adı verilen döküm ton blokları bulunur. Bu ton blokları kötü tonlar ve azalan sustaine sebep olur. Çözümü haddelenmis çelik ton blokları. 700 - 800 dolar civarında bulunabilen orijinal bir floyd rose sistemde bu dediklerimin tamamı çözülmüş olarak gelir. Dolayisiyla gitar fiyatını floyd rose fiyatıyla orantiladiginda gerçekten floyd rose kullanabilmek icin alman gereken gitarın fiyatını kestirebilirsin. Bunun haricinde alacağın her floyd rose sistemli gitar sana az veya çok sorun cikartacaktir. Ancak ibanez firmasının floyd rose üstüne epey çalıştığı ve inovatif bir çok dizaynı olduğunu (hatta floyd rose ustune gerek çalışma, gerek patent olarak başı ceken firma olduğunu) varsayarsak üst düzey bir ibanez sana olabilecek en az sorunu cikartacaktir. Benim de tavsiyem prestige serisi ve spesifik konuşmak gerekirse RG2550.

Iyi eğlenceler.

Geri