Perdesiz Gitar Yapımı - Yardım Lütfen

IMG_20180820_161955.jpg
Herkese merhabalar,
Elimde axl marka yıpranmış, boyası sökülmüş bir elektro gitarım vardı. Biraz bir şeyler tecrübe etmek adına ev ortamında gitarı boyamaya ve perdesiz gitar yapmaya karar verdim. Boyama işini çat pat hallettim, keza perde sökme işini de öyle fakat sağ ayarını ve entonasyonu yapıp telleri taktığımda sapın bazı kısımlarında cızlama olduğunu fark ettim. Bu cızlamanın önüne geçmek için ne yapmam gerekir? Bilgisi olan aydınlatırsa çok memnun olurum. (Fret boşluklarını tutkal ile doldurdum)

perdesiz gitarda tecrübeli arkadaşlar yazacaktır elbet ama fikir yürütmek istiyorum. Eğer ki perdeli olsaydı sap ayarı doğru olsaydı o halde perde tesviyesinden bahsedebilirdik. Ama perdesiz bir gitarda "bazı kısımlarında cızlama" sözkonusu ve sap ayarı doğru ise tuşe ağacında dalgalanma olabilir. Belki fretleri sökerken birşeyler olmuş olabilir ya da tutkal miktarında fazlalık olabilir. Ben olsam klavyeyi cetvel ile kontrol eder aynı fret tesviyesinde olduğu gibi diğer alanlardan yüksek yerleri zımparalardım.

Geri