17 sene boyunca aralıksız procesörle sahne yapmış olan bir adam, birgün lambalı amfi denemek için müzik dükkanına girerse :)

fx loop olanlarda genelde watt yüksek oluyor evde kullanamazsın, kullansan da klasik amfi tadını alamazsın. (klasik amfilerde fx loop genelde olmuyor)
klasik fender amfi tonlarında çalayım diyorsan bir tane TS işini görür. en iyi lambalı amfiye de pedalları dayarsan tonu zaten bozuluyor.

al 1w-5w aralığında bir amfi evde takıl.

Elimde bir yığın lambalı ampli var, işim gereği bir yığında tamir ve modifiye ettim, çok eskilerde transistörlü alalım diye yırtınırdık, hatta ilk transistörlü 100W ampliyi Ankara' da 1974 de ben üretip 4 lambalı ampli karşılığı bir bedelle sattım, şimdi transistörlü bir ampli ile çalmam mümkün değil, hiçbir pedal, prosesör, şu bu lambalının yerini tutmaz. İşin teknik tarafına girmeye gerek yok, çok basit çalıp göreceksiniz. Birde amplinizde göstermelik tüp olmayacak sinyal tüpten girip trafodan çıkacak (Vox'un ve diğerlerinin bazı modelleri öyle, geçin onları), reverb kesinlikle 8" tanklı olacak işte o zaman asıl ses nedir anlarsınız. Bir yığın saygıdeğer arkadaşım oradan girip buradan çıkıyor, modelleme vs yorumlar yapıyor ama iyi bir lambalı ampliye elleri değse tadı damaklarında kalacak. Lambalı ampli tabii ki ağırlık, bakım açısından dezavantajlara sahip, ama hangimiz zarar verdiğini bile bile sigara, içki, yemek, şeker vs den vazgeçtik. Yaşam, sürdüğünce aldığın keyfin bir toplamı değil midir?

Elimde bir yığın lambalı ampli var, işim gereği bir yığında tamir ve modifiye ettim, çok eskilerde transistörlü alalım diye yırtınırdık, hatta ilk transistörlü 100W ampliyi Ankara' da 1974 de ben üretip 4 lambalı ampli karşılığı bir bedelle sattım, şimdi transistörlü bir ampli ile çalmam mümkün değil, hiçbir pedal, prosesör, şu bu lambalının yerini tutmaz. İşin teknik tarafına girmeye gerek yok, çok basit çalıp göreceksiniz. Birde amplinizde göstermelik tüp olmayacak sinyal tüpten girip trafodan çıkacak (Vox'un ve diğerlerinin bazı modelleri öyle, geçin onları), reverb kesinlikle 8" tanklı olacak işte o zaman asıl ses nedir anlarsınız. Bir yığın saygıdeğer arkadaşım oradan girip buradan çıkıyor, modelleme vs yorumlar yapıyor ama iyi bir lambalı ampliye elleri değse tadı damaklarında kalacak. Lambalı ampli tabii ki ağırlık, bakım açısından dezavantajlara sahip, ama hangimiz zarar verdiğini bile bile sigara, içki, yemek, şeker vs den vazgeçtik. Yaşam, sürdüğünce aldığın keyfin bir toplamı değil midir?
Sağlığa zararlı benzetmesi çok talihsiz olmuş. "Bütçeye zararlı" desek daha doğru olabilir:)
Bu arada, transistörlü amfilere neden ilgi duyuldu peki o aralar ? Pratiklik mi? Lambalıdan daha hafif olması mı?

Sağlığa zararlı benzetmesi çok talihsiz olmuş. "Bütçeye zararlı" desek daha doğru olabilir:)
Bu arada, transistörlü amfilere neden ilgi duyuldu peki o aralar ? Pratiklik mi? Lambalıdan daha hafif olması mı?
Birbirimizi yanlış anlamaya bu kadar meraklı olmayalım lütfen, haklısınız bütçeye zararlı, ben vazgeçilemeyen şeyler olduğundan söz etmek istemiştim. Transistörlü ampliler daha hafif, daha küçük, voltajları düşük daha tehlikesiz ve en önemlisi yeni idi, her devrin yeniye ilgisi mutlaka bir ara deliliğe dönüşür sonra eskiye dönülür, bu demek değil ki teknoloji gelişmesin, sanırım dünyada yüz milyon transistörlü cihaza karşı yüzbin tüplü cihaz ancak vardır. Ama vintage işi zaten bir olgunluk işidir.

Hocam değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.Bir arkadaşım ''hiçmi çalmadın mümkün değil'' diyor.Neden mümkün olmasın çalmadım.Bulundugum yasadıgım cevre hiç denk gelmedi ne yazıkki.
Tank ve lamba konusunda güzel bir noktaya değinmişsinizki bu işte ne kadar bilgi sahibi oldugunuz gösteriyor yazıyı paylaşmadan önce +1 atayım hakkını vereyim.
Bana bu 8 tanklı ve lambadan girip trafondan cıkan yapılarda hangi amfiler var bunlarla ilgili birkaç model önerirmisiniz?
Mesela konumuzda gecenpeavey classic 30 gibi blues jr gibi laney cub12r gibi amfiler bu tarzmıdır?
Saygılar.

fx loop olanlarda genelde watt yüksek oluyor evde kullanamazsın, kullansan da klasik amfi tadını alamazsın. (klasik amfilerde fx loop genelde olmuyor)
klasik fender amfi tonlarında çalayım diyorsan bir tane TS işini görür. en iyi lambalı amfiye de pedalları dayarsan tonu zaten bozuluyor.

Sağolun hocam teşekkür ederim varmı avsiyeniz ? Yukarıda @luthierturk hocamda güzel yazmıs.Okudunuzmu.

demek ki mümkünmüş ama bana da çok tuhaf geldi. son 4 sene içinde bile stüdyolarda birçok lambalı amfiye denk geldim hatta transistörlülerden daha fazla lambalı oldu
Yok abıcim çalmadım gerçekten.Çalmış olsam neden buraya o kadar yazayım ne gerek var dimi.Birçok aktiviteye,yüzlerce konsere,binlerce bar programına,onlarca otelde caldım ama cok gezen co seyahat eden biri oldugum ıcın ben ve cevremdekı dıger ekıp arkadaşlarımda dahıl olmak uzere herkes daha tasınabılır sıstemler tercıh ettı.Ayrıca bız prova ıcın hıc studyoya gıtmedık.Hep evlerımızde toplanıp akustık enstumanlar ıle prova yaptık.

TS Dediğiniz efsane ıbanez tube scremaer pedalı dımı?

Geri