Dolar kurunun enstrüman,ekipman ve tüm malzemelere etkisi

Dolar kurunun 6,4 olması ile birlikte bu ayın başında hükümet enflasyon değerini açıklar açıklamaz,internetteki birçok müzik market başta olmak üzere neredeyse cocukluğumuzdan beri teldi,penaydı,kabloydu,pedaldı malzeme aldıgımız tüm dükkanlar %100 zam yapmış durumda.En basitinden örnek verirsem,elektro gitarlarımın tellerini yeni değiştrdim lakin geçen hafta akustiğide bi elden geçireyim dedim.
1 ay önce sepete attığım bir adet daddaria phospor bronze tel takımı 58 tl den 121 tl'ye, jim dunlop temizlik kiti ise 30 tl den 50 küsürlere fırlamıs resmen şok oldum.
Vay bizim halimize diyorum ve en çokta ekipman almak için para biriktiren,yeni bir gitar almak isteyen yeni bir amfi almak isteyen insanlara üzülüyorum.
Biz yine hayal ettiğimiz birşeyleri zamanında iyi kötü almışızda alamayanlar ne yapacak?
İkinci elde bile geçen sene 4000 lerde gezen amerikan standart strat şu an 7500 lerde dolanıyor.ikinci elden bahsediyorum.
geçen sene sıfırı 8000 tl olan american elite bu sene 15 bin tl ye cıkmıs durumda( 2 şahin parası :) ) Squıer olmus 3000 tl ki geçen sene o fiyata meksika teleler,stratlar vardı.
Vay halimize vay.Memlekete amerikadan avrupadan gelenler 1 alacakken 3 alabılıyor,Tatile gelen amerikalı,ingiliz alman 1 hafta tatil yapacakken 2 hafta yapabılıyor cunku kur yukseldi onlara yaradı.
Çok kötü bir zamana geldik allah herkesin yardımcısı olsun.Umarım herşey yoluna girer..

Dükkanlar zam yapmadı ... dolarla aldıklarını dolara endeksli satıyorlardı - ki bu son derece normal, arada hiçbir katma değer vs yok yani girdisinin bir kısmı değil %100'ü dolar adamın - dolayısıyla sadece kur değiştikçe fiyat da değişiyor. Ha kur düşerken aynı şekilde davranıyorlar mıydı, hayır ... ufak ufak zamları esas o zaman yapıyorlardı. Şu anda garip bir durum yok ama daha önce 5,10,50,100 neyse dolar fiyatı yükseltip gizli TL zammı yapmaları arsızlıktı bence.

Bir yıl içinde %87 dolardan kayıp + %16-17 enflasyondan kayıp ( o da devletin resmi rakamı yoksa enflasyon 40-45 bandında). Yani 87+17 kabaca %100 civarı hatta %87 li artışın % 17'si diyeceğim de acıdım demedim artık yoksa 'resmi' rakamlara göre %130 gibi bir artış veya kayıp var nasıl istersen öyle diyeblirsnin eeh bu da fiyatları normal kılıyor ecnebilerin sad but true'su gibi bir durum yani bu kadar akıllsızlığı kalın kafalılığı allah niye kurtarsın o da başka bir dert güzel günler belki gelir belki de üretimi artırmamız için böyle bir tokata ihtiyacımız vardı nam-ı diğer japanese tax gibi oldu bu kurlarla fender, türkiye'ye türkiye içi satmak için fabrika kurar belki :) fender japan gibi hoş japonyadaki pazarı burada bulamaz yine amerikan fenderlere kalırız 'uygun' fiyatlı

Son düzenleme:
ölene kadar amator ekipman kullanacagiz anlasilan. Youtube'da hangi gitaristi acsam mesa, twin reverb, jvm205 vs kullaniyor. Bu amfilerle calmadan ölürsem hakkimi helal etmeyecegim kimseye :(
Aynen ya. Yurtdışındakiler USA fender çalsın biz burda Classic Vibe 50's videoları izleyelim. Bende JCM800 almak istiyorum da... Gelecekte iyi bir gelir sahibi olursam anca.

Gibson les paul standart 25.000 TL' yi studiolar 12.000 TL' yi geçmiş. Fender stratocaster 13.000 - 16.000 TL arası. İnanılmaz rakamlar. İyi ki zamanında almışız gitar yoksa şu an hayal olurdu sıfır gitar almak. Bu gidişle fiyatlar daha da yükselecek. Çİn malı fender bile 5.000' e yakın.

Mesa boogie mark V lere bakınırken parayıda kenara koymuşken bu hafta alırım ,haftaya ucarım ıstanbula alırım gelırım derken dolar darbesi yedim aptallık ettim keşke alsaydım.Boşu boşuna erteledım 2 ay ıcınde 6 bın lıra zam koydu mesa fıyatlarına..Yanlış yaptım.

Bundan on sene önce Cort X1'i Hard case ile beraber 100 TL'ye satmıştım. Şimdi almaya kalksam: Telli Çalgılar ve Müzik Aletleri Alışverişte İlk Adres sahibinden.com'da
Elimdeki Fender'den falan bahsetmiyorum bile. Bulabileceğiniz en kıytırık ikinci el gitarlar bile olmuş 500-600 TL. İlginç gerçekten.

İyi ki zamanında almak istediğim ekipmanların, bir kısmını da olsa, almışım diyorum. Ha bugün alınmaz mı? Bence yine alınır. Çünkü bir 5-10 sene sonra bu fiyatları bile arar olma ihtimalimiz var. Hayalinizde bir ekipman varsa, alın geçin. Yarın torunlarınıza güzel bir miras bırakmış olursunuz.

Bundan on sene önce Cort X1'i Hard case ile beraber 100 TL'ye satmıştım. Şimdi almaya kalksam: Telli Çalgılar ve Müzik Aletleri Alışverişte İlk Adres sahibinden.com'da
Elimdeki Fender'den falan bahsetmiyorum bile. Bulabileceğiniz en kıytırık ikinci el gitarlar bile olmuş 500-600 TL. İlginç gerçekten.

İyi ki zamanında almak istediğim ekipmanların, bir kısmını da olsa, almışım diyorum. Ha bugün alınmaz mı? Bence yine alınır. Çünkü bir 5-10 sene sonra bu fiyatları bile arar olma ihtimalimiz var. Hayalinizde bir ekipman varsa, alın geçin. Yarın torunlarınıza güzel bir miras bırakmış olursunuz.
hayalımdeki amfi 8/9 bin ken olmus 18 20 bin hocam o parayı nasıl verelim :)

Geri