Fender Standart Strat üretimini durdurdu mu ?

Arkadaşlar fender usa standart strat üretimini 2018 itibariyle durdurduğuna dair haberler var doğru mu bu ? Ayrıca yerine artik pro strat üretildiği söyleniyor. Sizce eski standart strat mı yoksa yeni pro strat mı? Karşılaştırmalara baktığımda eski strat sesi daha güzel geliyor.

Üretim konusunda bir bilgim yok ancak, yurtdışında kendi gitarımı götürdüğüm bir luthier bana yeni üretim olan gitarların kalitesinin azaldığını, sadece markanın para ettiğini söylemişti. Bu da sanırım sizin karşılaştırmanızı doğrulayan birşey.

Arkadaşlar fender usa standart strat üretimini 2018 itibariyle durdurduğuna dair haberler var doğru mu bu ? Ayrıca yerine artik pro strat üretildiği söyleniyor. Sizce eski standart strat mı yoksa yeni pro strat mı? Karşılaştırmalara baktığımda eski strat sesi daha güzel geliyor.
Evet, haberler dogru. American Standard serisi yerini American Professional serisine birakti. Bu Fender'in asagi yukari 5 senede bir yaptigi birsey. Seride bir takim degisiklikler yapar, seri ismini de degistirir ve fiyat artisina gider. Hatirlarsaniz American Standard'in onceki ismi American Series idi. Yine bu sene American Vintage serisi American Original olarak yenilendi.

Fiyatin yukselmesine ek olarak yeni seri stratlarda eskiye gore yapilan en onemli degisiklikler su sekilde:
1 - Tim Shaw tasarimi yeni single coil V-mod strat manyetikler (3 adet) (Bu manyetiklerde degisik tip alnico miknatislar birlikte kullaniliyor)
2 - Yeni modern derin-C sap profili
3 - Bend yapma kolayligi saglayan kemik ust esik ve 22 dar ve yuksek perde
4 - Vidasiz tak cikart tremolo arm
5 - Volum kisildiginda tiz kaybini onleyen "treble bleed" devresi
6 - Elite molded hardshell case

Tele'lerdeki degisikler ise soyle:
1 - Tim Shaw tasarimi yeni single coil V-mod telecaster manyetikler (2 adet) (Bu manyetiklerde degisik tip alnico miknatislar birlikte kullaniliyor)
2 - Daha iyi entonasyon ayari icin uclu fici tipi "compensated" pirinc saddle'lari olan yeni kopru (yeni kucuk boyutlu "ashtray" kopru kapagi
3 - Yeni modern derin-C sap profili
4 - Bend yapma kolayligi saglayan kemik ust esik ve 22 dar ve yuksek perde
5 - Volum kisildiginda tiz kaybini onleyen "treble bleed" devresi
6 - Elite molded hardshell case

Benim okuduklarimdan edindigim sahsi fikrim kalitenin yukseldigi yonunde ama henuz deneme firsatim olmadi.

Son düzenleme:
Ben bir tane denedim mağazada. 2012-2016 standard stratlara gore (oncesini hic calmadim) farkedilir pek değişiklik yok bence. Hatta 2014 fenderimin sapını tercih ederim ama yeni stratin da sapı gayet güzel, keza sap olayı tümüyle kisisel. Kişisel görüşüme gore en bariz değişiklik manyetiklerde. Ben sevemedim, gerçi öyle çok uzun uzun da tecrübe edemedim ama sanki klasik fender strat tonlarindan biraz farkli, daha modern tarzda midli tonlar geldi bana. Gitarla biraz daha vakit geçirmem lazım.

Onun dışında yine aynı mojo, yine aynı keyif :)

Benim stratta tim shaw’ un sardığı hambucker var. Çok güzel tonu. Düşük drive da single tadında yüksek driveda da oldukça tok ve çamurlaşma olmuyor. Yeni seriyi denemedim ama adamın sardığı manyetikler bayağı ünlü.

Geri