elektro gitarda tona etkisi olan elemanlar

20 yıldır bu işi yapıyorum tanıyan bilir beni =) benim fikrim deneyimlediğim kadarıyla ton farkı hissettiğim hususlar;

- Ağaç
- Tel
- Manyetikler
- PENA!! (benim için en önemli olan şey)
ahşap pena denedin mi ? hem terden ıslanıp elinden kaymıyor hem de daha tok sesler elde ediyorsun 1-2 mm denemelerimde fena değil... garipsemedim değil aslında ama belkide alışmak mı lazım ? aslında videolarını çekip paylaşmakda fena fikir değil...

ahşap pena denedin mi ? hem terden ıslanıp elinden kaymıyor hem de daha tok sesler elde ediyorsun 1-2 mm denemelerimde fena değil... garipsemedim değil aslında ama belkide alışmak mı lazım ? aslında videolarını çekip paylaşmakda fena fikir değil...

Ahşap pena denedim ama gerçekten hiç beğenmedim, zira hemen eriyor tonu da çok yuvarlak, ben metal çaldığım için çok atak ve parlak tona ihtiyacım var, Dunlop Jazz3 Ultex kullanıyorum (şeffaf sarı olanlardan) hayatımda kullandığım en iyi pena diyebilirim.
Ama son zamanlarla sponsorum olan KNC Picks , kemik pena ile haşır neşirim atakları parlaklğı gerçekten inanılmaz. hele ki elixir teller , maple fretboard ve EMG manyetiklerle tam bir canavar oluyor =)

Sap skalasinin oldukça etkisi var. Sapın genel olarak gövde ağacından misli fazla etkisi var.
Sap skalasinin oldukça etkisi var. Sapın genel olarak gövde ağacından misli fazla etkisi var.
Suan yapmaya calistigim gitarda prs modeli taklit etmeye calistigimdan 25 inclik skalayi tercih ettim.bunu becerebilirsem elimdeki malzemelerle 24.75 inclik les paul model tercih etmeye calisacagim ... Sap govde birlesimi bolt on neck yerine yapistirma seklinde olacak,fenderlerdeki 25,5 inclik skalaya gore calim rahatligi disinda tona etkisi cok fark yaratirmi? Manyetik olarak HBucker artec dark star kullanmayi dusunuyorum... Potanslarda da 500k lik jinholar...

Ahşap pena denedim ama gerçekten hiç beğenmedim, zira hemen eriyor tonu da çok yuvarlak, ben metal çaldığım için çok atak ve parlak tona ihtiyacım var, Dunlop Jazz3 Ultex kullanıyorum (şeffaf sarı olanlardan) hayatımda kullandığım en iyi pena diyebilirim.
Ama son zamanlarla sponsorum olan KNC Picks , kemik pena ile haşır neşirim atakları parlaklğı gerçekten inanılmaz. hele ki elixir teller , maple fretboard ve EMG manyetiklerle tam bir canavar oluyor =)
Dogrusu senin kadar profesyonel calmadigim icin ahsap penada(birazda kendi yapimim oldugundan) cazip geldi bana ...uzun kullanimda ne olur tabi tecrube etmedigim bu mevzuyu...emg manyetikli hangi marka gitari kullaniyorsun...

Çekirdek ton kesinlikle öncelikte kişinin dokunuşunda oluyor. Ben pena konusunda da saplantılıyım, 1.5 mm'den ince pena ile sadece naylon tellide çalıyorum. Bunun dışında her zaman için tercihim 2-3mm penalar, inanılmaz bir hacim katıyor. Aynı şekilde tel kalınlığı da çok önemli.
Bu unsurlar ne yazık ki çok hafife alınıyor ve ekipman ile teknoloji fazla abartılıyor. Oturmuş bir çekirdek tınınız varsa bunu istediğiniz gibi büyütebilirsiniz, teferruata çok takılmak doğru değil. Ancak sürekli amplifiye edilmiş enstrüman çalan arkadaşlar işin bu kısmını unutuyorlar. Ton saplantısı olan arkadaşlara tavsiyem, çelik telli bir akustik gitarla ne ton çıkartabildiklerine bakmalarıdır. Akustik bir enstrüman size bu anlamda çok daha iyi bir bazal referans noktası verir.
Telde d addario 009 tercih ediyorum ama bir keresinde ayni markanin 010 larini kullanmistim akustik gitarimda ama bendlerde zorlaninca ve 12. Perde sonrasinda cizlama yapmaya baslayinca tekrar 009 a dondum...

est.yıllar sürend eneyimler sonucu gözlemlerim, tabi işim de bu haliyle dikkat etmek zorundayım herşeye, ben Schecter jeff loomis kullanıyorum.
Aktif manyetikler,disbudak govde,belirttigin gibi akcaagac sap ve klavye,nut genislik 47.6,ultra ince C sap,16 inclik radius.26,5inc skala diyor JL7-FR icin... Senin canavarda boyle bisiy mi?standart disi olculer yahu:)

Telde d addario 009 tercih ediyorum ama bir keresinde ayni markanin 010 larini kullanmistim akustik gitarimda ama bendlerde zorlaninca ve 12. Perde sonrasinda cizlama yapmaya baslayinca tekrar 009 a dondum...
Sap ayarı gerekecektir illa ki. Aslına bakarsanız, ben 0.11 set ile çalıyorum akustiği (yarım ton üzeri bend filan mümkün değil zaten...) ancak bu gitarı zaten antreman amaçlı kullanıyorum. En çok çaldığım gitar o ve elektro gitarlarımı çaldığım zaman doğal olarak çok daha rahat ediyorum.
0.10 tel setiyle gitar çaldığım zaman ise kendimi hile yapıyormuş gibi hissediyorum:) O nedenle elleri formda tutmak için bir kenarda böyle bir gitarı tutmakta fayda var.

Aktif manyetikler,disbudak govde,belirttigin gibi akcaagac sap ve klavye,nut genislik 47.6,ultra ince C sap,16 inclik radius.26,5inc skala diyor JL7-FR icin... Senin canavarda boyle bisiy mi?standart disi olculer yahu:)

Ta kendisi ?0 hatta şuraya şöyle birşey bırakayım :D

IMG_1280.jpg

uzun skaladan kastın 25,5 skala mı ? 24,75 skala çalım kolaylığı yanı sıra tonda yarattığı etki nasıl ? bunu gözlemleyebildiniz mi? skalaların tona etkisi ?
kısa skala yani 24.75'te basslar daha önde oluyor ve tizzler de kulağınıza çok batmıyor. Yani daha tok bir ton alıyorsunuz gitarınızdan. 24 perdeli(uzun skalalı-25,5-) gitarlarda amfinizin tiz potansını sona doğru yaklaştırdığınızda 22 perdeli yani kısa skalalı gitarlara oranla tizler daha çok kulak tırmalıyor(köprü manyetiğinde ve yüksek gainli tonlar için geçerli). Sap manyetiğinde ise bu tokluk gene duyulabilir. 22 perdeli ve 24 perdeli gitarlarda Sweet Child o Mine introsunu çalmayı denerseniz hissiyat olarak gerçekten farklı olduğunu göreceksiniz. 22 perdelide sanki böyle daha bi iç dolduruyor 12-15 perdeler arası bastığınız notalar.
İstisnalar olabiliyor bu arada 22 perdeli uzun sklaya sahip ve 24 perdeli kısa skalaya sahip gitarlar gibi. Bunları ayrı değerlendirmek lazım.
Şahsen Metallica çalacaksam ritm gitarları 22 perdeli, kısa skalalı, set neck bağlantıya sahip bir gitarda çalmak isterim.

kısa skala yani 24.75'te basslar daha önde oluyor ve tizzler de kulağınıza çok batmıyor. Yani daha tok bir ton alıyorsunuz gitarınızdan. 24 perdeli(uzun skalalı-25,5-) gitarlarda amfinizin tiz potansını sona doğru yaklaştırdığınızda 22 perdeli yani kısa skalalı gitarlara oranla tizler daha çok kulak tırmalıyor(köprü manyetiğinde ve yüksek gainli tonlar için geçerli). Sap manyetiğinde ise bu tokluk gene duyulabilir. 22 perdeli ve 24 perdeli gitarlarda Sweet Child o Mine introsunu çalmayı denerseniz hissiyat olarak gerçekten farklı olduğunu göreceksiniz. 22 perdelide sanki böyle daha bi iç dolduruyor 12-15 perdeler arası bastığınız notalar.
İstisnalar olabiliyor bu arada 22 perdeli uzun sklaya sahip ve 24 perdeli kısa skalaya sahip gitarlar gibi. Bunları ayrı değerlendirmek lazım.
Şahsen Metallica çalacaksam ritm gitarları 22 perdeli, kısa skalalı, set neck bağlantıya sahip bir gitarda çalmak isterim.

Düzeltme:

Şu konuda düzeltme yapma ihtiyacı duydum, scale length yani skala uzunluğu hususunda, uzun skala gitarlarda basslar daha net ve temiz tok duyulur nedeni ise entonasyon,tel kalınlığı ve kullanılan akord sistemi ile alakalıdır.Bu yüzden bariton gitarlar mevcuttur, örnek ile açıklayacak olursam, gitarınızı düşük bir tona akord edecekseniz örnek Standart B, bunu 25/75 gitarda yaparsanız kalın tel kullansanız bile entonasyon tutmayacaktır ve basslar iyi gelmeyecektir, bu nedenle bariton gitar kullanmanız gerekir bu da minimum 26.5-30 inç arası gitarlardır, ülkemizde çok fazla yaygın olmadığı için deneme şansınız pek yoktur.İnce seslerin duyumu ise yine scale uzunluğu etki eder.Mesela kısa scale gitarlarda tizler daha iyidir.
Multi-scale olarak tabir ettiğimiz fanned fret gitarlar birazda bu sorunun çözümüne odaklıdır bass tellerin scale uzun olurken ince tellerin kısadır.

8770078_orig.jpg

Sap ayarı gerekecektir illa ki. Aslına bakarsanız, ben 0.11 set ile çalıyorum akustiği (yarım ton üzeri bend filan mümkün değil zaten...) ancak bu gitarı zaten antreman amaçlı kullanıyorum. En çok çaldığım gitar o ve elektro gitarlarımı çaldığım zaman doğal olarak çok daha rahat ediyorum.
0.10 tel setiyle gitar çaldığım zaman ise kendimi hile yapıyormuş gibi hissediyorum:) O nedenle elleri formda tutmak için bir kenarda böyle bir gitarı tutmakta fayda var.
Barrios harika bi yontem kanimca ama o parmaklar 011 ile ne hale gelir dusunemedim... Ben 010 a bir hafta dayanabildim...Burdan elektroya geciste yokus asagi arabayi bosa atmak gibi bisiy olur heralde :) ote yandan bir kerede 008 denemistim bu seferde akordu tutturamadim...

Barrios harika bi yontem kanimca ama o parmaklar 011 ile ne hale gelir dusunemedim... Ben 010 a bir hafta dayanabildim...Burdan elektroya geciste yokus asagi arabayi bosa atmak gibi bisiy olur heralde :) ote yandan bir kerede 008 denemistim bu seferde akordu tutturamadim...
Bu durumda sizin için 0.10 fazlasıyla iş görür. Zaten o akustikle elektro çaldığınız gibi çalmak mümkün olmuyor, aksine, çok daha tane tane ve oturaklı çalmak zorundasınız. Mesele de bu zaten. Ben de akustik ile bir kaç dakika kromatik legato çalıştığım zaman 2 saat elektro çalmış kadar açılıyorum:)

Son düzenleme:
Geri