Elektro Gitar Yapımı

Selam sevgili dostlarım.
Malum mevcut döviz kurlarından dolayı enstrüman fiyatlarında ciddi artışlar oluyor ve her geçen gün iyi bir enstrüman sahibi olmak zorlaşır oldu. Sözüm yanlış anlaşılmasın ama 300-400 lira etmeyecek gitarlara dudak uçuklatan paralar istenir olmuş. Ben de bu duruma biraz sitem edip elimdeki ekipmanları sattım ve bir maceraya atıldım. Müziğe ilk başladığım günlerden beri hayalim olan neckthru bir gitar sahibi olmak istedim ancak fiyatları bütçemi hayli geçtiği için hiçbir zaman sahip olamamıştım. Bu maceraya başlarken de neden hayalimi gerçekleştirmiyorum diye kendime bir gaz vererek 1 aylık bir çalışmanın sonucunda hayallerime yaklaşmış bulunuyorum. Aşağıda gördüğünüz gitarın tamamını temel ekipmanları ve el becerimi kullanarak ortaya çıkarmış bulunmaktayım. Bu başlığı açmamdaki en büyük amaç böyle bir macera yaşamak isteyip de yeterli bilgiye ulaşamamış kişilere bilgi paylaşımı sağlamaktır. Enstrüman yapımında üstad olmuş abilerimiz umarım hoşgörü ile karşılar.

Öncelikle bazı belli başlı aşamaları sıralamak istiyorum. ( Göründüğünden çok ama çok zor bir iş olduğunu yapmaya başlayınca anlamıştım. Zanaatkar enstrüman yapım ustalarımıza saygım kat kat arttı)

* Önce internetten ağaç türlerini ve ton karakterlerini araştırdım. (forumda tartışmaları mevcut, bazı arkadaşlar net bir katkısı olmadığını söylese de bence her ağacın kendine has bir karakteri var)
Ben 5 parça sap ( 2 parça maun 3 parça akçaağaç ) tercih ettim. Ana gövdede maun ve üst kapakta mazel olarak adlandırılan bir ağaç kullandım.
* Yine internetten güvenilir bir gitar planı buldum ve ozalit baskı alarak tam planı kağıda aktardım.
* Sap için 5 parça ağacı tutkal ve işkenceler yardımıyla birleştirdim. Sapın ana formunu verdikten sonra gövde ağacını yine tutka ve işkenceler yardımı ile birleşim işlemini tamamladım.
* Çıktı aldığım gitar planını birleştirilmiş ağacın üzerine yerleştirierek şablonu çizdim ve şerit testere yardımı ile kaba formuna kavuşturmuş oldum. (NOT: Şerit testere, daire testere gibi endüstriyel ekipmanların kullanımı tecrübesi olmayan kişilerin kullanması oldukça tehlikeli. En iyi ihtimalde parmaklarınızdan olabilirsiniz o yüzden lütfen kullanım tecrübeniz yoksa yaklaşmayın, cüzzi miktarlarda sanayide mobilya ustalarına kestirebilirsiniz.)
* Zımpara ve temizlik işlerinden sonra sapın arka formunu verme işlemine başladım. Bunun için ağaç törpüsü, zımpara gibi şekil vermeye yardımcı olan ekipmanlar kullandım. Sanırım en çok zorlandığım ve zaman harcadığım kısım sap şeklini oturtma aşaması oldu. İnternette izlediğim çalışmalarda sapın arka formu için bazı ölçüm ekipmanları kullanıyorlardı ancak bende mevcut olmadığı için göz kararı yapmam gerekti.
* Sapın şeklini verdikten sonra truss-rod demirinin yerini açtım. Burası için el frezesi kullanılıyor ancak bende mevcut olmadığı için matkap kullandım. 100'den fazla delik deldikten sonra içini temizledim. El frezesi de tehlikeli bir alet lütfen daha önce kullanmadıysanız bilen birine yaptırın.
* Fretboard olarak adlandırdığımız klavye kısmı için Ankara Başkent Müzik'ten Zafer ustanın yardımını aldım. Çok nazik, sıcak kanlı ve yardımsever bir abiymiş. Biraz başının etini yedim ama bir günde tüm işlerimizi hallettik. Kesinlikle para meraklısı biri değil. Daha önce tanışmış olmayı isterdim kendisiyle.
* Manyetik yuvaları için matkapla açamayacağımı anladım ve el frezesi olan birini buldum. Sağ olsun ricamı geri çevirmedi ve kısa bir sürede hallettik.
* Gitarın ana şekli bittikten sonra Zımpara işlerine başladım. Kullandığım zımparaların derecesi sırasıyla ( 60-80-150-180-220-280)

Gitarda kullandığım donanımları Ankara Solo Music'den temin ettim. Orda da Koray abi ile tanıştım. Hem uygun fiyatı hem de kaliteli ürünler mevcut. Sabit köprü + burgular + üst eşik+ fretler+ 1 ton 1 volume 1 adet 3 yollu gibson stili switch + 2 adet ahşap knob + manyetik kapağı için ortalama 500 lira gibi bir ödeme yaptım. Gitarın ağaç masrafı ortalama 250 TL tuttu. Manyetikler de 2.el orta halli manyetik kullandım 200 TL civarında fiyatı var. Yani toplamda 1.000 TL ve 1 aylık el emeği ile gitarıma kavuşmuş bulundum. Bu arada 1 ay diyorum ama sürekli olarak ilgilenemedim. Toplamda harcadığım mesai 10-12 gün civarı.

Okuyup vakit harcayan arkadaşlarım haklarını helal etsin :) Umarım paylaşımımın bir faydası olur.

Sevgiler selamlar...

Dosyalar

• IMG_3048.jpg
    IMG_3048.jpg
    557.3 KB · Gösterim: 387
  • IMG_3121.jpg
    IMG_3121.jpg
    298.8 KB · Gösterim: 569
  • IMG_3161.jpg
    IMG_3161.jpg
    537.9 KB · Gösterim: 481
  • IMG_3162.jpg
    IMG_3162.jpg
    457.4 KB · Gösterim: 360
  • IMG_3192.jpg
    IMG_3192.jpg
    495 KB · Gösterim: 385
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bunlar ise sondan bir önceki aşaması. Pazartesi günü son kat zımpara ve vernik işlemi uygulanacak. Manyetikler takılacak, entonasyon ayarı ve fretlerin yükseklikleri ayarlanacak. Fret ve entonasyon ayarları için Zafer abiye götüreceğim. Vernik cila işlemleri için ise Ankara Siteler'de herhangi bir mobilya boya işi yapan bir ustaya götüreceğim.

Dosyalar

• IMG_3515.JPG
    IMG_3515.JPG
    351.4 KB · Gösterim: 397
  • IMG_3516.JPG
    IMG_3516.JPG
    272.3 KB · Gösterim: 392
  • IMG_3517.JPG
    IMG_3517.JPG
    357.9 KB · Gösterim: 386
Olaya noktayı koymussun artık hayalgucunun sınırlarını zorlaman içten bile değil sölemeliyim.Istedıgın gıbı bazı seyler eksık olsada muhım degıl uzulme bu kadarını basaran insan kım bılır neler yapar merakla beklıyorum.Emegıne saglık.

Tebrikler sonucu merakla bekliyoruz...test video paylasimi yaparsan harika olur kullandigin amfi processor vs.iyi gunlerde kullanman dilegiyle ...

Tebrikler sonucu merakla bekliyoruz...test video paylasimi yaparsan harika olur kullandigin amfi processor vs.iyi gunlerde kullanman dilegiyle ...

Gitarı yapabilmek için tüm ekipmanı satmıştım. Muhtemelen ilk test videosu Line 6 pod 2.0 ile olacak. Doğrudan 2+1 ses sistemine bağlantı şeklinde. Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim hepinize. 🙏🏻

Olaya noktayı koymussun artık hayalgucunun sınırlarını zorlaman içten bile değil sölemeliyim.Istedıgın gıbı bazı seyler eksık olsada muhım degıl uzulme bu kadarını basaran insan kım bılır neler yapar merakla beklıyorum.Emegıne saglık.

Tekrar yapmaya sabrım yeter mi bilmiyorum ama bu gitar üzerinde birkaç iyileştirme yapacağım ilerleyen zamanda. Manyetik değişimi ve renk gibi değişiklik olacak. İlkin günahı olmaz derler umarım tonun da günahı olmaz da birazcık emeğimin karşılığını alırım :) güzel yorumun için teşekkür ederim

Elinize sağlık. Gitar gerçekten şahane görünüyor. Üretmenin tadına varmak en motive edici şey olsa gerek. Umarım görüntüsünün güzelliği gibi tonu ve çalış hissiyatı tam istediğiniz gibi olur. Son halini merakla bekliyorum.

Hepimize cesaret verdin, Truss Rod kısmını gitar ayar tutar şekilde yapabileceğimden emin olsam ben de girişirim muhtemelen. En çok korktuğum kısım o. Ayda bir sap entonasyon ayarı gerektirecekmiş gibi geliyor kendim yapsam gitarı. Sizin yaptığınız gitarın tonundan çok dayanıklılık performansını merak ediyorum.

Hepimize cesaret verdin, Truss Rod kısmını gitar ayar tutar şekilde yapabileceğimden emin olsam ben de girişirim muhtemelen. En çok korktuğum kısım o. Ayda bir sap entonasyon ayarı gerektirecekmiş gibi geliyor kendim yapsam gitarı. Sizin yaptığınız gitarın tonundan çok dayanıklılık performansını merak ediyorum.

Dostum benim de en çok endişe duyduğum kısım sap yapım aşamasıydı doğrusu ama eline ekipmanları alınca sabır çeke çeke bir şekilde bitiriyorsun doğrusu. Tussrod kısmı için de bildiğim ve tecrübe ettiğim kadarı şöyle; Truss Rod boşluğunu sapın ortasına açmaya özen gösterip derinliğini kumpas ile ayarladığın sürece sorun olacağını sanmıyorum. İzlediğim onlarca videoda bundan farklı bir şey yapanı görmedim doğrusu. Sap dayanıklılığı kısmı için de şöyle bir durum söz konusu. Gitar gördüğün gibi Neckthru yapıya sahip ve 5 parçadan oluşuyor. Tek parça maple ya da maundan yapsaydım muhtemelen ağacın bağıl neminden kaynaklı olarak bir süre (belli bir oranda kuruyana kadar) sap oynamaya devam edecekti. Maun ithal ağaç olduğundan dolayı fırın kurusu olarak satılıyor. Nem durumu noktasında avantaj sağlıyor. Diğer önemli nokta ise ağaç dikine kesildiği ve ince parçalardan oluştuğu için tellerin uyguladığı gerilim doğrultusunda mukavemet sağlamakta. Erdem Koca'nın bir söyleşisinde 5 parça 7 parça ağaçtan oluşan sapların dayanıklılığı ile ilgili bir bilgiden ve fizik kurallarından yola çıkarak söylüyorum bunu da :)

Özetle vaktin ve merakın varsa denemekten çekinme. En kötü ihtimal sap elimizde kalır giden 300-500 lira paramız olur, parmaklarımıza zeval gelmesin gerisi önemli değil :)

Bu aletlerin neden bu kadar pahalı oldugunun da bi nevi kanıtıdır bu meksikada olsa alakasız bir markada olsa hepsınde bi el emeği var sonucta fretlerden tut hepsını geçtim tellerini bile takmak içn insan eli değecek sonucta.Neden 20 sene önce almanların yaptıgı tv ler hala taş gibi çalışıyor? Çünü hepsı el yapımı.Gitarlarda o hesap

Bu aletlerin neden bu kadar pahalı oldugunun da bi nevi kanıtıdır bu meksikada olsa alakasız bir markada olsa hepsınde bi el emeği var sonucta fretlerden tut hepsını geçtim tellerini bile takmak içn insan eli değecek sonucta.Neden 20 sene önce almanların yaptıgı tv ler hala taş gibi çalışıyor? Çünü hepsı el yapımı.Gitarlarda o hesap
Gerçekten öyle dostum. Çok zahmetli, sabır ve disiplin isteyen ama bir o kadar da keyifli bir şey. Az önce manyetikleri ve elektronik montajını tamamladım duygusal bir an yaşadım :D

Merhaba,
Elinize sağlık, eseriniz çok güzel görünüyor.
Umarım bir o kadar güzel günlerde kullanır, beklediğiniz kaliteyi alırsınız enstrümanınızdan.
Esenlikler dilerim.

Yıllardır can attığım fakat hem ağacın fazla maliyetli olmasından hem de frezemin olmamasından dolayı çekinip sürekli ertelediğim olay,ama içimde bir yerlerde dışarı çıkmayı bekleyen bir istek var bir gün ben de yapmak istiyorum.Gerçekten harika iş çıkartmışsınız tek kelimeyle mükemmel olmuş ellerinize sağlık.

Geri