Yamaha thr10 mu yoksa ses kartı mı alayım?

Merhaba arkadaşlar. Parça çalamıyorum öğrenme aşamasındayım. Parmak alıştırması yaptığım için amfiye ihtiyacım olmadı. Aslında marshall güzel bir amfim vardı baktım bir işe yarayacağı yok satmıştım o zamanlar.
Şu dönem düzenli çalışmaya başladım. Bir amfiye ihtiyacım var. 3000 tl bütçem var, başka da para harcayamam.
1 aydır araştırıyorum bu işi nasıl çözsem diye. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Evde güçlü bir bilgisayarım var. Edifier 2.0 r2000db studio hoparlör ve asus stx ii ses kartım var.

Focusrite Scarlett 6i6 MK2 Ses Kartı alıp sanal amfilerde mi takılayım yoksa yamaha thr10 mu alayım?

Ses arayüzü alırsam yarı fiyata gelecek. Bir dünya amfi modellemesi, pedal kullanabileceğim. Sonra mikrofon da alıp kayıt yapabilirim ki şiir okuduğum miksler yapıp youtube da paylaşmak istiyorum.
Yamaha thr 10 alırsam neredeyse 2 kat pahalı ama gitar pratikleri yönünden kolaylık olacak ve herhangi bir latency sorunu olmayacak. Ancak 1-2 sene boyunca ses kartı alamam muhtemelen.

Ses kartından yana latency endişem var. Eş zamanlı çalıyormuşum gibi olacak mı acaba?
Ne dersiniz sizce hangisini alayım?

Koyu yamaha thr savunucu olarak yamaha diyorum. Ses kartında kullanacaginiz programa ve çıkış ekipmanına göre farklılık gösterir ama yamaha ile daha doğru tusenizi geliştirebilirsiniz. Başlangıç için ses kartı özelliği fazlasıyla tatmin eder. Almadan evvel rakipleri boss katana ve blackstar id tvp serilerine bakmakta fayda var.

Henüz gitar çalamadığınızı, parmak egzersizi yaptığınızı söylemişsiniz haliyle tarzınızda tam oluşmuş değil. Sonuç olarak ikinci el bi Marshall JCM800 kovalayabilirsiniz netten.

Thr 10 her gitaristte olması gereken bir ekipman fikrimce. Ama dediğiniz gibi ses arayüzleri bir çok amfi ve pedal imkanı sunuyor. Aldığınız ses kartına göre latency ve kalite değişir içindeki dönüştürücüler sebebiyle. Bence THR 10 yönünde ilerleyin. Ses kartı ve Bias Fx alsanız sadece oturup parça çalışmak vs. gibi şeylerde kullanacaksınız ki bu tam olarak onların amacına denk gelmiyor. THR alın hem daha bi amfi hissiyatı olsun hem de yıllar sonra bile kullanabileceğiniz bişey olur elinizde. Bu ses arayüzlerinin ne olacağı belli olmaz. Yatırımı yaparsınız seneye adam bişey çıkartır hepsi çöp olur :)

Siz THR10 sormuşsunuz ama ona çok yakın olduğunu tahmin ettiğim THR10X'ten bahsedeyim.

Bende hem Roland Quad Capture Audio Interface hem de Yamaha THR10X var. Neredeyse her zaman THR'ı kullanıyorum. Tuşeye ve volume knobuna denediğim pluginlerden (Bias FX, Amplitube, Reaxis) çok daha iyi tepki veriyor. Pluginleri düzgün seçememiş ve kullanamamış olma ihtimalim de var ama THR'ın uğraştırmadan bunu sağlaması büyük avantaj. Bence tek eksiği metal ritm tonları. Ya gain az geliyor (tellere sert vurmama rağmen) ya da ses çamurlaşıyor. Bias'ta çok daha iyi metal tonlarını sadece preset indirerek bile aldım. Ama clean ve crunch tonlarda THR bariz daha iyi geldi. Van Halen, Vai, Satriani tarzı high gain lead tonlarında da çok başarılı. USB'den bağlayıp plugin ayarlarıyla uğraşmadan kayıt yapmak da çok kolay. Pratik yaparken bilgisayara bağımlı olmamak çok rahat bir şey. Sadece daha detaylı ayarları yapmak ve bazı efektleri eklemek için bilgisayara bağlamak gerekiyor ama preset olarak kaydettikten sonra değişiklik yapmayacaksanız bağlamaya gerek kalmıyor. Zaten çoğu efekti üzerindeki düğmelerle hallediyorsunuz.

Blackstar ID Core 10 da kullanmıştım daha önce. Hoparlörleri THR'a göre daha iyi ama clean dışındaki tonlar THR'ın yakınından bile geçemez.

Kısacası ben sizin yerinizde olsam THR alırdım. Zamanında Thomann Yamaha ürünlerini Türkiye'ye göndermediği için Andertons'tan almıştım.

THR hele de bendeki 10X harika aletler de konu yine ilginç olmaya başladı ... parmak egzersizi yapan bir seviye için JCM800, BIAS gib şeylerden bahsediyoruz. Bence kardeşimiz önce ufak tefek düzgün bir amfi alıp bir kere parmak egzersizinden kurtulsun - o ne yav jimnastik mi yapıyoruz. Bir amfi al, gitar şöyle bir gitar sesi versin, ha egzersizi yine yap ama kulağın şenlensin o arada.
Katılıyorum THR her evde bulunması gereken bir cihaz ama başka başlıklarda da yazdım ilk amfiniz değil - mutlaka ve mutlaka bir ara alıp kenara atmalı ama önce bütçeye göre efendi gibi bir amfi almak lazım. Çok kendimi tekrarlıyorum ama bu tip başlıklarda ısrarla söylediğim ID:TVP veya Katana ve sonra yanına pratiklik açısından THR benim tavsiyem olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Herkese çok teşekkürler. Yamaha THR 10 sipariş verdim bugün. Boss katana air, vox adio arasında en iyisi yamaha gibi görünüyordu. THR C mi X mi derken ikisinin ortası direkt THR alayım dedim. Metal çalmak istiyorum ama level yükselene kadar clean parçalar takılırım.

Evliyim buarada. Hanım laf etmesin diye çok kaba birşey seçemedim. Estetik açıdan güzel hem de fiyat/performans çok iyi. İşim bitince kitaplık rafına kaldırabileceğim bir amfi.

Teşekkürler herkese başarılar.

Herkese çok teşekkürler. Yamaha THR 10 sipariş verdim bugün. Boss katana air, vox adio arasında en iyisi yamaha gibi görünüyordu. THR C mi X mi derken ikisinin ortası direkt THR alayım dedim. Metal çalmak istiyorum ama level yükselene kadar clean parçalar takılırım.

Evliyim buarada. Hanım laf etmesin diye çok kaba birşey seçemedim. Estetik açıdan güzel hem de fiyat/performans çok iyi. İşim bitince kitaplık rafına kaldırabileceğim bir amfi.

Almissiniz zaten ama ben gene yazayim. Bende de thr10 var pek metal calmam ama ratle birlikte kullaninca fazlasiyla metal olabiliyor enazindan benim anladigim kadariyla :) mooer black secret gibi ucuz kopyalari ile cok rahat guzel sound alirsiniz.

Almışsın hayırlı olsun THR her modeli iyidir de şu çok yanlış bir yaklaşım, şiddetle karşıyım: metal çalmak illa yüksek level gerektirmez, clean çalmak da ön şart olarak düşük level gerektirmez. Amaç gitar çalmak müzik yapmak. 5 gündür gitar çalan adamın kotarabileceği metal parçaları olduğu gibi 3 sene uğraşıp çalamayacağın clean arpejler vardır. Buna takılma içinden geleni çal.

Thr’yi kafa şeklinde kullanabiliyormuyuz yoksa sadece kendi speakerlarıylamı? bana 8”lik speaker biraz düşük geldi ama, sizin görüşleriniz neler?
Kafa şeklinde kullanılmıyor en azından ben araştırdığımda bulamamıştım bir yöntem. Kulaklık çıkışıyla bir şey olursa bilemem ama kabin simülasyonu olmadan zaten kullanamıyoruz. Yani olumsuz. Direk kafa modeli bakabilirsiniz, biraz tuzluydu sanırım.

Thr’yi kafa şeklinde kullanabiliyormuyuz yoksa sadece kendi speakerlarıylamı? bana 8”lik speaker biraz düşük geldi ama, sizin görüşleriniz neler?

Hocam inan ki bana gereğinden fazla yüksek sesli geliyor. Bence apartman dairesi için mükemmel. Oda ortamında kullanım için ideal olduğunu düşünüyorum.
Ha ben şarkı çalamıyorum şuan sadece pratik yapıyorum ama seste orta ayarın üzerine çıkamadım henüz. Düşük güçte bile yüksek kalitede ses alabilmek benim aradığım özellikti bu alet de bunu karşılıyor.
Kafa şeklinde kullanılmıyor sanıyorum. Yamaha thr100 kafa var kabinle kullanıma uygun.

Geri