Gitar öğrenemiyorum

Merhaba arkadaşlar. Uzun bir yazı olabilir kendi kendime dertleşme ihtiyacım vardı böyle rahatlarım belki.

Önce biraz kendimden bahsedeyim. 35 yaşındayım. Evliyim. Mühendisim ve kendi işimi yapıyorum. Kendi işimi yaptığım için sabit boş zamanlarım yok. Yoğunsam evde de çalışıyorum veya şirketten geç çıkıyorum. Kendime vakit ayırabildiğim zamanlar arada bir gezmeye falan çıkıyorum ama çoğunlukla film dizi izliyorum. Fiziksel bir eforum olmamasına rağmen işimin zihinsel ve stresli olmasından dolayı kendimi devamlı yorgun hissediyorum. Öğrenmek ve yapmak istediğim çok şey var ama hepsi yarım yamalak kalmış ve devam ettiremediğim şeyler.

Kendimi bildim bileli metal müziği sevdim. Elektro gitar çalabilmek çocukluk hayalimdi. Babamın destek olmayışı sebebiyle üniversiteye gidene kadar çok istediğim elektrogitarı alamadım. Derken bugünden tam 10 sene önce, üniversitedeyken ilk elektrogitarımı aldım.

Maalesef parmaklarım kısa arkadaşlar. Bunun öğrenememde etkisi var mıdır bilmiyorum ve ezberim de inanılmaz kötü. Bu da bir dipnot olarak kalsın kenarda.

Önceleri kendim çalışmaya başladım netten bulduğum videolarla. Sonra bir kursa gittim ama hoca çok kötüydü hiçbir yol katedemedim. Kötüydü derken kızlarla ilgilenmekten benle ilgilenmiyordu. Öyle gıygıy parmak alıştırması yapıp durdum. Sonra baktım oradan bir cacık olmayacak bıraktım kursu. 1 sene boyunca kendi kendime parmak alıştırması yaptım. Sürekli olmadı tabi. 1 ay yaptım 3 ay bıraktım sonra yine yaptım.

Üniversite bitip istanbula dönünce şişlideki modern müzik akademisine gittim. Grup kursuna başladım. At kuyruk bir eleman vardı. Uyuzun tekiydi. Birebir ilgilenmedi hiç. Doğru mu basıyorum yanlış mı belli değil. Tahtadan gitar öğretmeye çalıştı. Madem böyle olacaktı evden videodan çalışsam daha iyiydi. Neyse bu kurs maceram da kötü bitti ve gitarı birkaç yıllığına kaldırdım.

Derken birkaç ay önce gitarı elime aldım. İlk günden beri beni sinir eden bir cızırtı vardı. Ulan dedim ben bunu çözerim. Youtube dan açtım videoları baktım nasıl yapıyorlar. Atölyede güzel bir aparat yaptırdım. Aldım eğeyi elime. Bir güzel eğeledim fretleri. Baktım bir türlü düzelmiyor. Jeton sonradan düştü. Sap ayarı yapmadan eğelersem gitarın anasını severim tabi. Güzelim cort evl k6 mahfoldu. Fret değişimi için fiyat aldım 450 -600 civarı istediler. Ben de yaptıracağıma yeni gitar alırım daha iyi diye düşündüm.

Sonra gittim taksime. Sechecter Hellraiser Hybrid C-1 aldım.
Udemy’den 2 video aldım. Öner yavuz eğitim videolarını aldım. Selim ışık kitaplarıyla videolarını edindim. 1 hafta çalıştım. 5 tane akor öğrendim.

O bir haftanın üzerinden 2 ay geçti. Gitara elimi sürmedim.

Arkadaşlar benim sorunum ne? Parmaklarım kısa diye mi olmuyor yoksa gerçekten yeteneksiz miyim? Yaşım artık 35. Bu yaştan sonra öğrensem ne olur ki? Hakkaten bu yaştan sonra öğrensem, her istediğimi çalabilecek düzeye gelmem belki 5 sene sürecek. 40ımdan sonra anlamı olur mu bilmiyorum. Gittim bir de Yamaha thr 10 aldım. Ben saçma bir hevesin içinde miyim? Ben nasıl öğreneceğim bu aleti?...

Merhaba arkadaşlar. Uzun bir yazı olabilir kendi kendime dertleşme ihtiyacım vardı böyle rahatlarım belki.

Önce biraz kendimden bahsedeyim. 35 yaşındayım. Evliyim. Mühendisim ve kendi işimi yapıyorum. Kendi işimi yaptığım için sabit boş zamanlarım yok. Yoğunsam evde de çalışıyorum veya şirketten geç çıkıyorum. Kendime vakit ayırabildiğim zamanlar arada bir gezmeye falan çıkıyorum ama çoğunlukla film dizi izliyorum. Fiziksel bir eforum olmamasına rağmen işimin zihinsel ve stresli olmasından dolayı kendimi devamlı yorgun hissediyorum. Öğrenmek ve yapmak istediğim çok şey var ama hepsi yarım yamalak kalmış ve devam ettiremediğim şeyler.

Kendimi bildim bileli metal müziği sevdim. Elektro gitar çalabilmek çocukluk hayalimdi. Babamın destek olmayışı sebebiyle üniversiteye gidene kadar çok istediğim elektrogitarı alamadım. Derken bugünden tam 10 sene önce, üniversitedeyken ilk elektrogitarımı aldım.

Maalesef parmaklarım kısa arkadaşlar. Bunun öğrenememde etkisi var mıdır bilmiyorum ve ezberim de inanılmaz kötü. Bu da bir dipnot olarak kalsın kenarda.

Önceleri kendim çalışmaya başladım netten bulduğum videolarla. Sonra bir kursa gittim ama hoca çok kötüydü hiçbir yol katedemedim. Kötüydü derken kızlarla ilgilenmekten benle ilgilenmiyordu. Öyle gıygıy parmak alıştırması yapıp durdum. Sonra baktım oradan bir cacık olmayacak bıraktım kursu. 1 sene boyunca kendi kendime parmak alıştırması yaptım. Sürekli olmadı tabi. 1 ay yaptım 3 ay bıraktım sonra yine yaptım.

Üniversite bitip istanbula dönünce şişlideki modern müzik akademisine gittim. Grup kursuna başladım. At kuyruk bir eleman vardı. Uyuzun tekiydi. Birebir ilgilenmedi hiç. Doğru mu basıyorum yanlış mı belli değil. Tahtadan gitar öğretmeye çalıştı. Madem böyle olacaktı evden videodan çalışsam daha iyiydi. Neyse bu kurs maceram da kötü bitti ve gitarı birkaç yıllığına kaldırdım.

Derken birkaç ay önce gitarı elime aldım. İlk günden beri beni sinir eden bir cızırtı vardı. Ulan dedim ben bunu çözerim. Youtube dan açtım videoları baktım nasıl yapıyorlar. Atölyede güzel bir aparat yaptırdım. Aldım eğeyi elime. Bir güzel eğeledim fretleri. Baktım bir türlü düzelmiyor. Jeton sonradan düştü. Sap ayarı yapmadan eğelersem gitarın anasını severim tabi. Güzelim cort evl k6 mahfoldu. Fret değişimi için fiyat aldım 450 -600 civarı istediler. Ben de yaptıracağıma yeni gitar alırım daha iyi diye düşündüm.

Udemy’den 2 video aldım. Öner yavuz eğitim videolarını aldım. Selim ışık kitaplarıyla videolarını edindim. 1 hafta çalıştım. 5 tane akor öğrendim.

Arkadaşlar benim sorunum ne? Parmaklarım kısa diye mi olmuyor yoksa gerçekten yeteneksiz miyim? Yaşım artık 35. Bu yaştan sonra öğrensem ne olur ki? Hakkaten bu yaştan sonra öğrensem, her istediğimi çalabilecek düzeye gelmem belki 5 sene sürecek. 40ımdan sonra anlamı olur mu bilmiyorum. Gittim bir de Yamaha thr 10 aldım. Ben saçma bir hevesin içinde miyim? Ben nasıl öğreneceğim bu aleti?...
Sıkıntının parmak boyutu olacağını düşünmüyorum. Küçük yaşta canavar gibi çocuklar var.

(İzmir'de) öğrencinin evinde ders verdiğim için çalıştığım kişilerin yaş ortalaması tahminim çoğu öğretmene kıyasla daha yüksektir. 10 küsür yıl önce İzmir'e dönüp ilk reklamları yapmaya başarken herhalde bolca çocuk için arayanım olur zannettim tam tersi oldu :)

Güzelde oldu çünkü sağolsun beni çok çalıştırdılar ve çalıştırıyorlar :D benim niyetim elbette kötü değil ama yetişkin biri çocuğa kıyasla hemen anlıyor öğretmenin özenip özenmediğini, ama güvenincede dersler arkadaş ortamı gibi geçiyor yani hep sevdim beklentisi yüksek yetişkinlerle çalışmayı.

Çocuklara kıyasla fark; beklentileri/istekleri çok net oluyor ve önceden başkalarına verilmiş program genelde pek işlemiyor (kısmen diyelim) yani resmen öğrenciye göre program hazırlamakla yükümlü oluyor öğretmen. Bunu kurs yerlerinden beklemek pek doğru olmaz, işleyiş ve hedefleri çok farklı çünkü. Ama benim tavsiyem (keşke İstanbulda tanıdığım olsa da önersem ama yok) ilanlara bakın ve kurumsal isim değilde kişi odaklı bir arayış gerçekleştirin. Mesela her yıl Üniv.den mezun olan yüzlerce genç ve yetenekli müzisyen var, yorgun/baygın öğretmenlerle uğraşılacağına böyle çocuklara destek olmak çok güzel olur.

Tecrübeli bir eğitmen olarak @mertay kesinlikle çok doğru tespitler yapmış, sizin durumunuzu da bence özetliyor.
Ben gitar eğitmeni olarak çok kısıtlı tecrübeye sahibim, ancak üç farklı deneyimim var:
1)Öğretim üyesi olarak erişkin insanların nasıl öğrendiği konusunda bir fikrim var.
2)Büyük ölçüde kendi kendine gitar öğrenmiş ve 30 senelik gitar macerası boyunca gitara ancak bir kez ve 5-6 ay süreyle (üniversite sınavı...) ara vermiş birisi olarak, 16 yaşında ve 40 yaşında gitarı nasıl farklı değerlendirdiğime dair ciddi bir farkındalığım mevcut.
3) Neredeyse 40 yaşında iken vokale merak sardım ve yeni bir enstrüman öğrenir gibi öğrenmeye başladım.
Erişkin bir kaç öğrencim ile deneyimimden de yola çıkarak size şunları söyleyebilirim:
-Enstrüman ile merak-heves vb gibi duygularla temasa geçebilmek önemli. Doğrudan ders alarak bir şeyler öğrenmeye çalışanlar genellikle sıkıntı yaşıyor, hatta merakın ve hevesin yerini derslerin tutabileceğini sanıyorlar. Hayır. Öyle değil:)
-Bu devirde youtube ve benzeri yerler bazı becerilerin çok kolay kazanıldığı izlenimini veriyor. Oysa o videoların arkasında çok emek var.
-Erişkinlerin biraz fazla sonuç odaklı olduğunu söylemem de mümkün. Sonuca ulaşabilmek için alınması gereken yolun ve yaşanması gereken deneyimin önemsiz, hatta sıkıcı olduğu gibi yanlış kanılara kapılabiliyorlar. İşin tadını çıkartamıyorlar yani, çünkü vakitleri sınırlı. Bu hatayı ben de vokal öğrenirken çok yaptım.

Sizin durumunuza ilişkin olarak kişisel yorumum da şu yönde: Vaktiyle, bu işe ilk heves ettiğinizde başlayabilseniz durum farklı olabilirmiş. Ama sanki artık gitar çalma hayali sizi pek de heyecanlandırmıyor. Beni kimse gitardan 2 ay uzak tutamaz mesela. öyle söyleyeyim:)
Eğer bir şekilde beklentilerinizi düşürüp bu işe yeniden bir hevesle sarılabilir ve kendinizi sürekli sonuç alma odaklı olarak zorlamayı bırakırsanız durum değişebilir. Ancak bence siz başka enstrüman ya da hobilere de şans vermelisiniz.
Not: Parmak boyu, şarkıları ezberlemeyeme ... filan teferruat... Hiç takılmayın derim.

Merhabalar @barrios abim her zamanki gibi çok harika anlatmış zaten böyle üstadlar yorum yapınca bizede pek söyleyecek birşey kalmıyor dikkate alın derim.
Ben farklı bir konuya değineceğim yazınızı 2 kere okudum sizi anlamak için ve dikkatimi çeken bir konu oldu.
Parmak ve ezber yetısı demıssınızkı basta belırteyım parmak hiç ama hi onemlı değil emin oabilirsiniz.
Ezber konusuna gelincede mühendislik fakultesı bıtırmıs bir ınsanın cok rahatlıkla halledebileceği bir durum olsada gitar olayı ezberle değil kulak gelişimi ile olan birşeydır.
Bunu nasıl anlatsam dıye dusundum ve soyle ızah edım sahnede sabıt bır repertuar vardır.Yanı bır muzık grubu genelde arkadaştır ve bır sarkı lıstelerı vardır bu sarkılara ya studyoda yada evde grup sahne oncesınde sureklı calısır
Benım grubumun 200 kusur şarkı reperturarı bulunmakta.Bız bunların hepsıne calıstık.Fakat bu ezber degıl calmak hıssetmek ve nerde ne yapacagına ortak bır sekılde karar vermek.Şimdi size geliyorum sız bu 200 sarkıyı unutun ve bızım grupta solocu oldugunuz dusunun.Bır mısafır cıktı geldı ve sızden reperturarda hıc olmayan bır sarkı ıstedı ve hemen akabınde 300 kısı bu sarkıyı ısteyerek aynı agızdan hadı hadı hadı dıye tezahurat yapmaya basladı.Gecmıs olsun :) mecbur calacaksınıZ.İşte burda ezber olayı bozuluyor ve ıs kulaga gelıyor,yanı sız ezberleme ıle degıl,gıtarda hangı sesın hangı perdede cıktıgını,hangı sesın hangı akorda oldugunu,şarkının gıdısıne gore hangı akordan sonra hangı akoru basmanız gerektıgını ve bunu aynı anda yaparken nasıl bır rıtımle gıtmenız gerektıgını o an şipşak bır sekılde oturtup halletmenız lazım.
Bu ezber değil kulaktı.Kulak gelişimi ile olan bır anda olmayan zaman gerektıren emek ısteyen zaman ıcerısınde ınsanın farkında olmadan kazanacagı bır yetenek olup,doğustan değil kesınlıkle calısmayla olur.
O yuzden dedıgımı ıyı anlayın ve bu ısın yetenek ıle degıl calısmayla oldugunu unutmayın.
2.mevcu asıl dıkkatımı ceken shecter hellrıserhybrıd c-1 almıssınız.Kendısı cok albenısı olan,çk karızma ,magazada gırınce hemen farkedılecek cok yakısıklı bır gıtardır.
Daha once buna benzer bır gıtarım olmustu ıbanez jem 7v.Bu gıtarlar tamamen dınlenmeden ınsana kendısını aldırtacak gıtarlardır kı jem7vyı hıc tarzım olmadıgı halde sırf bu yuzden almıstım :)
Imzama bakarsanız bende sızın gıtarın ultravıolet olan modelı var aynı gıtarlara sahııbız.
Ama uzulerek soylemelıyımkı sızın duzeyınızde bır muzısyenın ozellıkle bu ufak sorunları yasıyorken bu tarz bır gıtarla baslamıs olması bana gore cok yanlıs bır hareket.
Sızın cok ozur dılerım ama ogrenmek ıcın degıl tamamıyle gorsel duygularınızla ve bırazcık hevesle hareket ederek bu ıse yoneldıgınız dusunuyorum.
Cunku hellrıser gibi emg manyetıklere sahip duygusuz bır gıtarla bu ıse baslamak bana kalırsa cok dogru degıl.
Kendısı tabırı caızze kalas gıbı tonları olan bır gıtardır.Harmonık ve major tonları cok hıssettıremeyen bır gıtardır.
Bu ıse ıbanez veya fender gıbı gıtarlarla baslamak ne dogrusu olacaktır...

13 yasinda başladım 38 yaşında pena tutmayı öğrendim. Burdan size birşeyler çıkar herhalde. ;)
Istediginizi alın bi daha gelinmiyor dünyaya yeter ki aldiklariniz size beni çal desin

Kısa parmak sorun değil. Kesinlikle de geç kalmıl değilsin. Burada çoğu arkadaşda amatör. Kendi kendine bir şeyler çalabilmek bile inanılmaz keyifli. Gitar öğrenmek doğru bir eğitmen ve programlı çalışmak ile çok zor değil. Sonuçta herkes virtüöz olmuyor. Kendine yetecek ve zevk alacak şekilde öğrenebilirsin. Doğru eğitmen ile bu süreç daha kısa olur. İstanbul’ da nerede oturuyorsun. Benim memnun kaldığım bir eğitmen vardı. Yakınsan bana sana telini veririm. Bahçeşehir civarında. Başlangıç ve ileri düzey için bire bir ders veriyor. Ben on yıllık gitara verdiğim aradan sonra çabuk toparlamak için ders almıştım. Gayet faydalı oldu.

Kısa parmak sorun değil. Kesinlikle de geç kalmıl değilsin. Burada çoğu arkadaşda amatör. Kendi kendine bir şeyler çalabilmek bile inanılmaz keyifli. Gitar öğrenmek doğru bir eğitmen ve programlı çalışmak ile çok zor değil. Sonuçta herkes virtüöz olmuyor. Kendine yetecek ve zevk alacak şekilde öğrenebilirsin. Doğru eğitmen ile bu süreç daha kısa olur. İstanbul’ da nerede oturuyorsun. Benim memnun kaldığım bir eğitmen vardı. Yakınsan bana sana telini veririm. Bahçeşehir civarında. Başlangıç ve ileri düzey için bire bir ders veriyor. Ben on yıllık gitara verdiğim aradan sonra çabuk toparlamak için ders almıştım. Gayet faydalı oldu.

Başakşehirde oturuyorum ama eğitmen benim için sorun olabilir çünkü sabit bir boş vaktim olmayabiliyor. Mesela bugün evde gitar çalışırım diyordum ama iş çıktı işe geldim. Gitar olayı geceye kaldı artık.
Biraz hayatım düzene girdikten sonra eğitmen olabilir. Düzensizliğim yaza kadar böyle devam eder sanıyorum. Yine de arkadaşla görüşeyim özelden telimi yazıyorum teşekkür ederim.

@Turock haklısınız hellraiser'da acele ettim bir hışımla aldım gitarı. Aslında aklımda gibson sg special vardı ama çok para istediler :( İnşallah ilerletebilirsem sonraki gitarlarım fender ve gibson olacak.

Yazdıklarınızdan sonra gaza geldim. Hergün vakit ayırabildiğim kadar çalışmaya başlayacağım. 20 yıllık heves var içimde.

Bir çok kişinin söylediği gibi parmak boyutu bir engel değil.ben sakat elimle çalmaya çalısıyorum(ameliyatlı oldugu için sol bileğim yeterince dönmüyor) ben bura da sizin yaşadığınız sıkıntının disiplin düzen ve algıda oldugu kanaatine vardım.her öğrenciye aynı dille eğitim veremezsiniz.her öğrencinin algı kanalı farklıdır.sanırım siz bu konuda sizin algı kanalınıza ulaşabilen bir eğitmen bulamamışsınız.zaten ülkemizde iyi gitaristler ya da iyi gitar hocaları olmasına rağmen bu konuda yine de oldukça yetersiz bir ülkeyiz.eminim ki hemen hemen herkes ilk zamanlarında belli bir aşamaya gelene kadar çok zorluk çekmişlerdir.aynı zorlugu ben de yasadım cevrem de gordugum insanlar da yaşadı.özellikle bu işin matematiği,armoni vs konusunda zorluklar yaşanıyor.ben sizin çalamamaktan ziyade neyi nasıl çalacağınızı tam kestiremediğinizi düşünüyorum.size bir kaç önerim olabilir.1- size tam anlamıyla anlayacagınız dilden iletişim kurabilen bir eğitmen bulmanız.2-hergün en az 2 saat gitar çalışmanız 3-bu çalışmaları tam konsantrasyon ve tam bir disiplin içerisinde yapmanız.
4-kendinize güvenip hata yapmaktan korkmadan sürekli çalıştıgınız egzersizleri tekrar etmeniz
5-son olarak sadece teknik öğrenip ezbere takılmanızı tavsiye etmem.muhakkak armoniyi notayı gam ı modlar vs vs her neyse. En azından belli bir ölçekte öğrenmenizi tavsiye ederim.

Ben günde 8-10 saat çalışıyordum.tabi ozaman iş güç evlilikyoktu.bu yüzden size de en az 2 saat önerim oldu.

Öncelikle tek kolunuz olmasa bile gitar çalmayı öğrenebilirsiniz. Bunun içinizdeki istek ve sabrınız ile doğru orantılı olduğunu söylemeliyim. Yazınızdan anlaşıldığı üzere istek-heves sizde bolca mevcut, sabırlı olup aynı egzersizleri daha hızlı çalmaya çalışmak ise yaptığınız şeyden zevk almaya başladıkça kazanacağınız bir yetenek olacak.
35 yaşından sonra, oturmuş bir hayatınız varken, yoğun bir işiniz varken gitar çalmak istiyorsanız kalan boş vakitlerinizin çoğunda bunun için çabalamalısınız. Öyle 3-4 günde bir 1 saat elinize alıp uğraşmakla olacak gibi bir durum değil. Bunun için de yorgunum demişsiniz, yorgun olduğunuzdan dolayı boş vakitlerinizin çoğunu yatarak(dizi-film izleyerek) geçiriyorsunuz.
Yorgun olmanızı engellemek için fiziksel olarak güçlenmelisiniz bence. 2 günde bir dışarıda 30 dk koşun ya da basketbol futbol gibi bir spor yapın(basketbol tek kişi de çok zevkli bir spor), vücudunuzun yavaş yavaş dayanıklılaşarak eve geldiğinizde daha dinç olduğunuzu ve bu sayede gitar gibi hobilerinize de daha çok vakit ayırabileceğinizi göreceksiniz.
Gitar öğrenmede en önemli unsurlardan birisi de bence Gitar topluluğunu takip etmek ve sürekli gitaristlerin canlı performanslarını izlemektir.(Sosyal medya timeline'ınızı gitar videoları ile doldurabilirsiniz.)
3 yıldır gitar çalıyorum, yılın 365 gününde gitarı elime aldığım gün sayısı 100'ü geçmemiştir. Ortalama 1,5 saat çaldım desem 450 saat ediyor bu. Şuan çok hızlı sololar hariç istediğim her şarkıyı çalabilecek düzeydeyim(Metal'in çoğu türüyle ilgileniyorum). Bu da demek oluyor ki siz her gün 1 saat gitar çalsanız benim seviyeme yaklaşırsınız, ki ben gitarda vaktimi çok boş şeylere de harcadım.
Yapmanız gereken şey iyi bir hoca bulup birkaç ay onun dediklerini takip etmek. Sonrası kendiliğinden gelecek. Ama dediğim gibi -varsa- gereksiz hobilerinizden kurtulup(dizi-film-oyun gibi) daha çok gitar çalmaya odaklanabilirsiniz.
Hocanızın öğrettiği şeylerin, dinlediğiniz ve bildiğiniz şarkılarda kullanıldığını gördükçe bu işe duyduğunuz sevgi, hırs artacak ve ufkunuz gelişecektir. Bol şanslar.

Hiçbir sorununuz yok, hatta müziğe ilgi duyuyor olup da istediğiniz ekipmana/enstrümana kendi finansal hürriyetiniz ile ulaşabilmek konusundaki imkanınızı da katarsak, fazlanız bile mevcut. Temel olarak bu imkanı nasıl yönetmeniz gerektiği konusunda bocaladığınızı düşünüyorum. Haricinde bahsettiğiniz dönemsel ilgisizlik ve kopukluk duygusu, işinize bağlı yaşadığınız stres baskısı ve vakit darlığı, yaş kaygınızdan ötürü içine düştüğünüz “benden geçti” algısı (ki aynı yaştayız) ve son olarak da parmaklarınızla ilgi düşünceleriniz tamamen giderilebilir/tolere edilebilir unsurlar.

Kendi kendini eğitmek konusuna gelince; işin en çetrefilli bölümü belki de burası. Gündelik olarak teorik gelişime ayıracağınız süre ile “keyfi tıngırdatma” şeklinde özetleyebileceğim, enstrüman ile yalnızca eğlencesine vakit geçireceğiniz zamanlar arasında makul bir denge kurmayı başarabilirseniz çok kısa bir sürede büyük bir gelişim gösterirsiniz. Bence burada da çoğumuzun vaktinde düştüğü “her şeyi kendim öğrenirim” yanılgısına düşmeyin. Karakter, algı ve sabır konularında karşılıklı bir uyum tutturabileceğiniz bir eğitmen Bulabileceğinize inanıyorum.

Bir anektod olarak: parmak yapınız konusunda da kendinizi boşuna boğmayın. Şimdiye kadar patalojik anlamda bir tanı konup tedavi gerektirecek derecede şikayetleriniz olmadıysa enstrüman çalmanıza da engel teşkil edecek bir anomali muhtemelen söz konusu değildir. Farklı sap biçimlerini deneyimledikçe ileride daha rahat kullanabildiğiniz bir yapı keşfedersiniz. Fakat önceliğinizin bir sistem oluşturup buna uymak olduğunu unutmayın.

iyi akşamlar öncelikle yaşımı belirteyim ben 36 yaşındayım 2 senedir elektro gitar ile uğraşıyorum ilk gitarım klasik gitardı 20 yaşımda almıştım 4 sene önce de akustik gitara merak saldım ama ikisini de düş sokağı sakinleri yaşar kurt vb çalmakla zamanımı heba ettim penayla 2 sene önce elektro gitarı aldığımda tanıştım asıl enstrümanım buymuş meğer idollerim gibi çalmaya çalışmak asıl hedefim benim....şimdi asıl konuya geliyim bu iki sene içinde gitarı elime almadığım gün sayısı 15 günü geçmez günlük 2-3 saat çalmakla uğraşıyorum eşimle bu yüzden çok defa kavga ettik ama gitarsız yapamıyorum o derece:)))bu arada öyle bol zamanım da yok sabah 8 den akşam 5 e kadar çalışıyorum bazı zamanlarda da aile ziyaretleri gezmeler düğünler derken çok az zamanım kalıyor eve yorgun gelmeme rağmen bana oyle bir güç veriyorrki işte bunu tarif eedemem... demem o ki eğer gitarı bir kaç günden fazla bazı istisnalar hariç yorgunluktan yada sıkılmaktan ya da gezmelerden hiç elinize almıyorsanız bence sizin hevesiniz yok denecek kadar az gibi,dost acı söyler misali o zaman bu enstrüman size heyecan vermiyor demektir... olay yetenek değil dostlar heves ve merak bunlar hiç tükenmiyorsa bu işi öyle yada böyle başarrırsınız... ben bazı zamanlarda bir kaç saat gitar çalarım ve sonra bir nedenle bırakırım sonra biraz zaman geçer(en fazla yarım saat) ve hissettiğim sanki hiç elime almamış çalmamışım sanki bugün :))evli olan ve işi yorucu olan ve yaşı ileri olan biri olarak söylüyorum bunların hiçbiri bahane değil :))heves ve merak ve çokça müzik dinlemek en önemli şeyler bunlar ...

31 yaşındayım ve elektro gitarla uğraşma isteğim hep oldu ama param olmadı. Şimdi kendime bir epiphone LP aldım ve ona dokunmadan bir gün geçiremiyorum :D 8-5 çalışıyorum ve işten dönünce istisnalar olsa da 11 e kadar bana eşlik ediyor. Parmaklarım biraz eğik yapıda, bazen tam basamam da perdelere kendimce çözümler üretiyorum. Nasırlarıma bakıp gülüyorum bu aralar. Bir insan kendine bu işkenceyi,bu ağrı sızı içeren aktiviteyi neden yapar diye mırıldanıyorum ve sonra tek cevap geliyor arkasından... sevdiğim şarkıyı bana yetecek kadar çaldığımda, yüzümün gülüşü her şeye değiyor doğrusu.;)

Yılmadan devam. Geç kalmayı da aklınızdan çıkartın bence.

Tabi en temelinde bu işler yetenek işi . Ben de yıllarca uğraşırım istediğim seviyeye bir türlü gelemiyorum. Ama hevesim var bırakmıyorum da. Çok çalışarak kaslarımızı ve beyindeki ilgili alanları eğitebiliriz tabi ama süreç uzun oluyor . Daha yetenekli kişiler benim yapamadığım kas hareketlerini refleks olarak gerçekleştiriyor sanırım.

Son düzenleme:
Hocam yeteneksiz değilsiniz. Size engel olan devamsızlık, 1 haftada 5 akor öğrendiğiniz hızla devam edin lütfen.

Benim geçirdiğim bi kaza sonucu bileğim sakat kaldı (kalıcı). Şu kolumdaki zamazingo yu çıkardıkları zaman gitar deneyecem bakalım olacak mı?

Geri