Gitarda akordu etkileyen en önemli etken?

Daha çok sabit köprülü gitarlardan bahsedecek olursak; bir gitarda akordu etkileyen birinci etken nedir? Akort tutmayan gitarlara köprü, üst eşik veya burgu modifiyesi önerirler ama bunlardan hagisi en ön plandadır?

Daha çok sabit köprülü gitarlardan bahsedecek olursak; bir gitarda akordu etkileyen birinci etken nedir? Akort tutmayan gitarlara köprü, üst eşik veya burgu modifiyesi önerirler ama bunlardan hagisi en ön plandadır?
Böyle soruları formüle etmek iyi güzel tabii de, korkarım anlamadığınız bir şey var:
Bu soruya gerçekten anlamlı bir yanıt verilebilmesi için kontrollü şartlarda deney yapılması gerekir.
Bunun dışında verilecek her yanıt, subjektif deneyimin genellenmesinden ibarettir.
O yüzden, "en ön planda olan hangisidir ?" tadında test sorusu mantğıyla yanıt aramayın bu işlere, hayat o kadar basit değil. İnternetten aradığınızda çıkmıyorsa zaten bu konuda objektif veri yoktur.
Elde bu konuya ilişkin çalışmalar bulunsa bile, bu çalışma sonuçları sizin gitarınızın hangi yüzdelik dilime ait olduğunu açıklayamaz.
Herkes gibi siz de tek tek bütün olağan şüphelileri test edip, deneme-yanılma yapmak durumundasınız.
Not: İkilik düzen mantığıyla düşünürseniz hayat sizi çok zorlar. Sizin gitarınızda iki veya daha fazla unsurun birden bir arada bulunmadığını nereden biliyorsunuz mesela? Ya hem burguda hem üst eşikte sorun varsa ?
Diyorum ya, hayat test sınavı değil.

Birinci etken gitarın kalitesidir, o iyiyse sorun yaşama ihtimali çok düşüktür. Değilse @barrios ’un dediği gibi biraz deneyerek biraz okuyarak biraz sağa sola bakarak suçluyu bulabilirsiniz...kötü gitara iyi parça upgrade yaparak olsaydı hepimiz bahtiyar olurduk.

@barrios a katılıyorum. Akor stabilitesi gitarın kalitesinden daha çok çalım tarzı, teller gibi şeylere bağlı. Yani stabilitesi yüksek akor = pahalı gitar buna katılmam pek mümkün değil. Hele sabit köprüyse. Floyd desen heh orada köprü kalitesi bir ölçü etkili olabilir. Bu arada gitarı her 3-4 şarkıda bir akort etmen gerekiyorsa bunu da bir problem olarak görmüyorum. Anca şu olur çalarken akorun bozulduğunu farkedersin büyük ihtimalle burgu laçka olmuştur o başka.

Teller yeni takılmış değilse sabit köprülerde akord nasıl kaçar? Bana da bu mantıklı gelmiyor. Donanımsal sıkıntılar vardır, çoğunlukla da burgulara teli kavuk gibi sararlar o sebeple olur. 1,5-2 turdan fazla sarmayın.
Ben Haftada bir İstanbuldan, İzmite sahneye gidiyorum. Metrobüs, metro, e200, yürüme mesafesi falan fişman. Kılıf içinden gitarı çıkardığımda bile ayarlı akordun bozulmadığını görürüm.

Birinci sırada mıdır bilemem fakat sap malzemesi ve yapısı da önemli bir etkendir. Bundan ayrı olarak, akort dengesizliği sebebiyle herhangi bir gitarımda değişikliğe gidecek olsam kilitli burgular ilk tercihim olur. Üst eşik ise tercih edilecek malzemeye göre akort stabilizasyonundan ziyade öncelikli olarak duyumdaki karakteri etkileyen (parlaklık/matlık gibi) unsurlardan biridir. Tabii ki ernie ball compensated nut ve benzeri tasarımlar bu söylediğimin dışında kalıyor.

Evet güzel nokta... kilitli burgular. Şu anda bir gitarımda Sperzel, ikisinde Grover kilitli var... 100% ondandır diyemem ama akort kaçma durumu yıllardır yaşamadım ancak aşırı ısı farkı olursa ya da çok zalimce çalarsam tuner’da iki tık filan oynuyor (tam ses 8 tık filan, oranlayın...)

Teller yeni takılmış değilse sabit köprülerde akord nasıl kaçar? Bana da bu mantıklı gelmiyor. Donanımsal sıkıntılar vardır, çoğunlukla da burgulara teli kavuk gibi sararlar o sebeple olur. 1,5-2 turdan fazla sarmayın.
Ben Haftada bir İstanbuldan, İzmite sahneye gidiyorum. Metrobüs, metro, e200, yürüme mesafesi falan fişman. Kılıf içinden gitarı çıkardığımda bile ayarlı akordun bozulmadığını görürüm.

Seninki o kadar sene onca çalınınca artık yer yapmıştır :D

Özenerek güzel sardırarak taktıysan evet ama sık ve hızlı tel değiştirmen gerekiyorsa kilitli daha güvenilir olacaktır. Güvenilir derken diğeri güvenilmez diye değil, kaçırma ihtimali düşük anlamında.

gitarizm seminerinde söylenen şey şuydu hala aklımdadır
akort üç ana noktadan kontrol edilir. köprü sistemi ,akort burguları ve üst eşik .bunlardan biri veya birkaçındaki akasaklıklar akort sorunu yaşatır

@guitar26 Orada bahsedilen floydrose, tremolo tipi köprüler ve dolayısı ile kilitli üst eşik olmalı.
Sabit köprülü gitarlarda oynayan birşey olmadığı için bu genele dahil edilmez. Ama sapınız incedir, sürekli esnerse yine köprü neck değil burgulardan kayma yaşarsınız.

@guitar26 Orada bahsedilen floydrose, tremolo tipi köprüler ve dolayısı ile kilitli üst eşik olmalı.
Sabit köprülü gitarlarda oynayan birşey olmadığı için bu genele dahil edilmez. Ama sapınız incedir, sürekli esnerse yine köprü neck değil burgulardan kayma yaşarsınız.

sadece onlar değil ki tuneomatik köprünüz vardır saddal tarafında çentik iyi açılmamıştır veya çok deforme olmuştru teli bent yapınca geri dönerken takılma yapabilirr. ha elbette anormal durumlar sık ve sürekli olan bişiy diil de..

Geri