220v -> 110v Transformer

Amerika'dan bir efekt cihazı aldım tahmininiz üzere 110V ile çalışıyor. Acaba 220V->110V transformer ile daha önce benzer durumdaki bir aleti kullanan oldu mu? Bu arada alet 22 watt.

Kullanan olduysa böyle bir tansformeri nerden bulabilirim bilgisi olan var mı? şimdiden teşekkürler.

-Sıradan bir 220/110 trafo takmak istemiyorum daha derli toplu kutu içinde , kendi fişi, prizi (110 volt için) olan birşey istiyorum-

Anladığım kadarıyla USA standartlarında olan AC\DC adaptor var elinde oda 110 V oldugu için nasıl çalıştıracağını soryorsun.. Digitech ve Line6 ise alet sadece prizi TR standart larına çeviren uç lar var onlardan alman yeterli olur.. Benimde USA dan aldığım bir processor vardı aynı olayı bende yaptım ve çalıştı ve hatta ben cep telefonumu USA dan aldım dedğim gibi sadece bir çevirici sayesinde kullanabiliyorum..
Demek isteiğimi anlamışsındır umarım...
Hiç öyle Transformator alıp yapmaya ugraşma bence gerek yok dediğimi yaparsan çalışacaktır alet...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sağol wareyha dediğini anladım ama bu alet Yamaha marka, input 120Vac diyor üzerinde 110-240 falan yazmıyor o yüzden dediğin gibi olacağını sanmıyorum. Sendeki iyi cesaret gerçekten, yakabilirsin aletin içindeki transformatörü eğer sadece 110 veya 120 diyorsa. Dediğin gibi çalışan aletler var biliyorum ama bu öyle birşey değil ne yazıkki. Neyse olmazsa başka çareler deneyeceğim.

Abi alete takmandan önce ölçebilirsin adaptorun çıkışlarını???
Ya tabikide direk alete takmak büyük risk ama bu tür aletlerinde koruma devreleri oluyor içinde...Neyse yinede sen bilirsin Scot

Scot eğer İstanbul'daysan meşhur Yazıcıoğlu hanındaki elektronikçilerde rahatlıkla bulabilirsin istediğin birşeyi eğer bulamazsan yaptırabilirsin.
Hiçbiri olmazsa bana haber ver ben seni benim artık custom elektronikçim olmuş birinin telefonunu veririm en geç bir haftada halleder.
Kolay gelsin

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sağolun arkadaşlar herhalde şöyle konya sokak (ankaranın elektronikçiler mekanı) civarlarında gezmek gerekecek gibi görünüyor :D

Tekrar teşekkürler...

Belki yardımcı olur düşüncesi ile aşağıaki yazıyı gönderiyorum ,soru 3 tane 110 voltluk cihazı çalıştırma konusundaydı,cevapta elktronikçilerin yazıştığı bir forumdan...

2 çözüm olabilir:
birincisi 220V sehir sebekesine baglanacak tek bir 110/220 trafo ile
butun
cihazlari beslemek... ikincisi her cihaza ayri trafo baglamak. eger
cihazlariniz birbirine yakin mesafede calisacaksa ben birinci secenegi
oneriyorum. asiri yuklenme, isinma gibi sorunlari simdiden onlemek icin
hesaplayacaginiz toplam gucu %150 ile dusunun. arayacaginiz trafoyu
mahalle
elektrikcilerinde bile bulabilirsiniz veya size en yakin bobinajciyi
tarif
ederler... kolay gelsin.

Ben kullanıyorum öyle çok alet. 110dan 220 adaptorler vak Konya sokakta. Amfilerim ve efektörlerim 110 volt. Aslına bakarsan iyi bir adaptor alırsan (ki biraz tuzlu olabilir 60-80 milyon gibi ama 20-30 a da var) seni Türkiye'deki elektrik dalgalanmalarından biraz koruyacağı için aletlerini de sigortaya almış olursun. Elektronik aletler naziktir bilirsin.

merhaba

merhaba herkes yorum yapmis ama kulagini tersten tutmus
transformatörlerde primer ve seconder sargilari vardir yani giris ve çikis
sen girisini uydurmaya çalisma çikis voltaji neyse 3,,9,12 volt neyse artik ölçtür elektronikçiye o sana uygun adaptör versin bu kadar basit yanlis anlamadiysam tabi umarim yardimci olabilmisimdir

Re: merhaba

presence demiş ki:
merhaba herkes yorum yapmis ama kulagini tersten tutmus
transformatörlerde primer ve seconder sargilari vardir yani giris ve çikis
sen girisini uydurmaya çalisma çikis voltaji neyse 3,,9,12 volt neyse artik ölçtür elektronikçiye o sana uygun adaptör versin bu kadar basit yanlis anlamadiysam tabi umarim yardimci olabilmisimdir

Yanlış bilgi veriyorsun. O söylediğin eğer cihaz adaptör üzerinden çalışıyorsa olur. Cihaz adaptör ile değil de direkt prize takılarak çalıştırılıyorsa ya cihazın içini açıp içindeki trafoyu değiştireceksin -ki bu pek mümkün değil, detayına girmeyelim şimdi-, ya da yukarıda önerildiği gibi uygun güçte bir 220V>110V "step-down" transformatör alacaksın, şebekenin 220V voltajını 110V'a çevirip cihazı besleyecek.

Burada dikkat etmeniz gereken, kullanacağınız bu ara izölasyon trafosunun çıkış gücü, bağlayacağınız cihazların güçleri toplamından en az 1.4 daha yüksek olacak (kök 2) . Yani diyelim beslenecek cihaz 100W ise ara trafo en az 140W olacak.

Eğer Ankaradaysan Ulus Konya sokağı kesen sokaklardan birtanesi hatta o sokakta Hosta piknik var, hostaya gelmeden 20 metre önce Tabelalarıda takip edersen görebilirsin OMSAN trafo var.Oldukça başarılı trafolar yapıyorlar.Eğer çözüm bulamadıysan uğramanı tavsiye ederim.

Amerika daki genel voltaj 110V 60hz dir Türkiyede 220V 50Hz, 60-50 hz sorun yaratmayabilir ama göz önünde tutmakta fayda var veya aldığın cihaz nihayetinde DC ile çalışıyordur DC beslemeyle doğru noktaları bulursan girebilirsin

wareyha demiş ki:
Anladığım kadarıyla USA standartlarında olan AC\DC adaptor var elinde oda 110 V oldugu için nasıl çalıştıracağını soryorsun.. Digitech ve Line6 ise alet sadece prizi TR standart larına çeviren uç lar var onlardan alman yeterli olur.. Benimde USA dan aldığım bir processor vardı aynı olayı bende yaptım ve çalıştı ve hatta ben cep telefonumu USA dan aldım dedğim gibi sadece bir çevirici sayesinde kullanabiliyorum..
Demek isteiğimi anlamışsındır umarım...
Hiç öyle Transformator alıp yapmaya ugraşma bence gerek yok dediğimi yaparsan çalışacaktır alet...

Benimde line6 pod xt liveım gelmek üzere. Bu mesajı okuyana kadar bir step down transformer almayı düşünüyordum ancak şimdi kafam karıştı..

PodXtLive kullananlar, sizler nasıl kullanıyorsunuz? Yeni adaptörde olabilir ama sadece bir uç ile olay çözülüyorsa çokta gerekli değil gibi görünüyor.

Peki diyelimki aletin kendi adaptörü var. Yani Amerika'da bir evde prize taksan çalıaşcak. O aleti buraya getiriyoruz. 110-220V çeviriciye aletin adaptörünü takıyoruz, ceviricinin fişini de takıyoruz Tr'de prize.. Olay çözülmüş oluyor deil mi?

Zira ben biraz da terimsel konuşulduğu için anlayamadım olayı..

Geri