Ruh ve Vücut

Ruh var mıdır, varsa nerdedir?

• B) Vardır ama ne bileyim nerde.

Oylar: 0 0.0%
  • C) Vardır, beyindedir.

• D) Vardır, kalptedir.

• E) Yoktur, dolayısıyla hiçbir yerde değildir.

• F) Hiçbir fikrim yok.

• Toplam oy veren
    210
Bir süredir kafamı arıştırıyor.Acaba ryh dediğimiz şey insan vücudunun neresindedir?Vücudun her yerinde midir?Beyinde midir?Vücutta mıdır?
Biz acı çekerken o daçeker mi?Vücuttan ayrı farklı bi varlık mıdır?Yada arlık mıdır?Nedir ne değildir?İnsan öldükten sonra ruh bedenden ayrılır mı?Ayrılıyosa nereye gidiyor neden oturduğu yuerde oturmuyor :D

Valla benim hiç bi fikrim yok bu konuda sadeceaptla aptal düşünüüyorum ve hiç bi sonuca ulaşamıyorum.Ulaşıyorum ama ulaştığım yanıtlar beni tatmin etmiyor.

En sonunda sizinde düşüncelerinizi almaya kara verdim.Herkes şahsi fikrini düşüncesini belirtirse sevinrim ya da bi kaynak gösterirse yine sevinirim.Ben herşeye sevinirim :D yeter ki beni aydınlatın...

Esasında böyle düşünüp düşünüp işin içinden çıkamayınca ve patlayacak gibi hissedince; tüm olayı çizgi filme vurup rahatlayabilir insan.. Yani nasıl ki çizgi filmlerde gökyüzüne mandolin çalarak süzülen Tom'un ruhunu görürüz, ahanda öyle işte..

bana sanki vücutsal fonksiyonların oluşturduğu hayali bi varlık gibi geliyor. kalp durduğu anda ruhda ortadan kalkar. beyin ölümü gerçekleştiği zaman aklımızı kullanamamamız gibi. akılda beyinsel bi fonksiyondur ve beyin olmazsa akıl diye bişey olmaz. ama aynı şekilde ruh için düşünebilirmiyiz onuda bilemiyorum. dini boyutlarınada bakmak gerekli..

dinibütün insanlarımız için ruh vardır. tartışması yapılmayan şeylerdir bunlar dinde.

ama eğer bana sorarsanız ruh yoktur. beyin vardır. beyinin yarattığı bütün fonksiyonların toplamı bizi dinlerin söylediği ruhlara inandırıyor. hayır ruh var diyosan. nerdedir diye sorarım. gösteremiyosan, kanıtlayamıyosan iddalaşmaman lazım.
ruhda aşk gibi beynin yarattığı bişeydir. aşkta gönüldedir diyebilirsiniz mesela. gönül nedir kalp. kalp nedir. kan pompalar genel olarak. aşk ne alaka

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ya şöyle de bişey var ruh nedir ki olsun ve ya olmasın.Etrafta bilinen üzere ruh kalbin çalışmasını sağlıyan bişey.Yani ruh gidince kalp duruyor ya da tam tersi kalp durunca ruh gidiyor.O zaman bunu da bulmak lazım ruh mu önce gider kalp mi önce durur?

yani daha ne olduğunu bile bilmediğimiz birşeyin olup olmadığını bilemeyiz
birde şu var .Evet dini bütün insanlarımıza göre ruh tartışmasız olduğu kesin bişeydir.Ama neden bunu din açıklıyor bilimde herhagi bir kanıtı yok mudur?

Bi kere ruh denilen bu şey insanı hififletir mi?Yoksa kütlesi varda ağırlaştırır mı?

Bunu neden soruyorum? Şöyle: insan ölümü gerçekleştikten sonra vücut ağırlaşmaya başlar.Yani burda ruh ve vücut ilişkisi mi var?

Bide bişey daha söylicem insan acı çekerken ruh da acı çeker mi demiştim.Şöyle bişey var bu canlıdan canlıya değişiyor olabilir mi?Misal yengeçlerin acı hissettme duyuları yok.Bu bilgi bize bişeyleri açıklata bilir mi?
Ve bitkiler acaba onlarında ruhları var mı?O vücutlarında ruhu nerde tutuyor olabilirler?Eğer her canlı birer ruha sahipse bitkilerin ruhu nasıl açıklanabilir?
Çok saçmalamış olabilirim ama kafamı çok karıştırıyor bu sorular.Aslında daha fazla sorularım var belki çok saçma belki çok anlamlı ama zaman içinde belki onlarıda sorma olayına girebilirim şimdiden herkese teşekkürler.
Saygılar...

Bi de şunu sormak istiyiorum ya çenem düştü galiba :D
vücudumuzdaki sinir sistemi ile ruhun bi ilişkisi olabilir mi?Yani şöyle hani bazı akrabağlarımız arkadaşlarımız büyüklerimiz faln filan birileri hasta olur.Misal ayağındaki sinir hücreleri ölmüş olur ve dolayısıyla ordaki acıyı hissetmez ve beyne aktaramaz.O zaman da derlerki bak ruhu ayağından çekilmiş derler.Acaba böyle bişey olabilir mi?

Ya bişey daha sorucam biz acıyı beynimzle hissderiz.Daha doğrusu bi şekilde algılar ve beynimizle hissederiz.O zaman ruhumuz da beynimizde olduğunu kabul edersek .... pehhh saçmalıyorum ya :S siz yukardaki sorularıma cevap veirirseniz çok mutlu olurum...

ruh yoktur diyince tamamını cevaplıyorum sorularının :)

ha ruh vardır diye düşünerek sorularına bakıyorum şöyle.
bence hepsi saçma. ruh olsada acı çekerken ruhla alakası yoktur. bedenin zarar görür bunu gözünle görebilirsin. ayağın uyuştuysa ruh çekilmemiştir, kan gitmiyodur bence kalkıp bi sallaman gerekli:)

hepsini ufak gözlemlerle anlayabilcekken bukadar zorlaştırman yanlış

ya ben orda kangren ve benzeri şeylerden bahsetmeye çalışmıştım aslında.
Zaten bende yoktur diye düşünmek istiyorum ama ne biliyim amacım gerçeğe ulaşabilmek...

"Ruh diye bir şey yoktur. Bu küçük çocukları korkutmak için uydurulmuş bir şey, öcü gibi, Michael Jackson gibi. " bart simpson-

:D:D

Bart adamım mı demiş bunu :D
Hocam o zaman ölümü nasıl açıklıcaz?
çok sigara içtik ve akcğer bitti mi
çok vodka içtik karaciğer top gibi mi oldu
çok et yedik mide spazmımı geçirdik
ya bunlarnormal yine ecel ne o zaman öyle bi problem çıkıyor ortaya.Yani bu durumda ecel açıklamasız kalıyor.Kalp durduk yere durunca ne oluyor???

Char-BooRacK demiş ki:
Hocam o zaman ölümü nasıl açıklıcaz?
çok sigara içtik ve akcğer bitti mi
evet
Char-BooRacK demiş ki:
çok vodka içtik karaciğer top gibi mi oldu
aynen
Char-BooRacK demiş ki:
çok et yedik mide spazmımı geçirdik
tabiki. az yicen.
Char-BooRacK demiş ki:
evet bende neyini soduğunu anlamadım henüz :)
Char-BooRacK demiş ki:
ecel ne o zaman öyle bi problem çıkıyor ortaya.Yani bu durumda ecel açıklamasız kalıyor.
ecel kuranda yazar. sen çok kaderciysen mayına basıp uçan birine eceli gelmiş diyebilirsin. fakat sonuçta öldüren mayının etkisidir. ecel açıkta kalmaz. ecel ölüm nedeni değildir kısaca, yanlış bilgin var.
Char-BooRacK demiş ki:
Kalp durduk yere durunca ne oluyor???
durduk yere durmaz o tıkanır bişey olur. ilk defa duydum durduk yere duran kalp. zamanında iyi bakmamışsındır durmuştur. niye dursun yoksa.

Char-BooRacK demiş ki:
neden bunu din açıklıyor bilimde herhagi bir kanıtı yok mudur?

bu sorunu yeni gördüm. bilimde hiçbir kanıtı yoktur evet. felsefik bir görüştür ruh. bilimle alakası yoktur. çok eski filozofların aklına gelen sorulardandır aslında. kuranla başlamamıştır ruh kavramı. naısl oluyorda kanıtı olmuyor diye sorabilirsin fakat bilimle dinin çakıştığı çokfazla konu vardır. dindeki herşey bilimsel olarak kanıtlanmıştır diye birşey yok.

Ruh dinsel anlamda varlığına inanılan bir olgudur.Hiçbir bilimsel veri vücuttan bağımsız bir ruhtan bahsetmez.
O nedenle ruh hakkında bilimsel bir kanıt aramak gereksizdir.Boş iştir :D
Dinde belirtilen ruhun yapısı konusunda da açıklayıcı bir şey yok. Dinde bahsedilen ruhun mahiyeti konusunda ayetlere bakarak bir çıkarımda bulunmakta zor.

O nedenle insan vücuduna ve onun işleyişine maddesel bakmak en doğrusudur.Beyinin işlevlerinde nöronların etkileri,kalbin çalışmasına sinüs düğümünün yaydığı elektirik dalgaları yönünde bakmak daha iyidir diye düşünüyorum.
Çünkü eğer ruh varsa bile mahiyeti yada gerçekliği konusu insanın tanımlayacağı bir şey değildir.En azından şimdilik.

Bunun yanında inanmak ayrı bir olay.İnançlar için bilimsel verilerin o şeyi kanıtlaması gerekmez.İnanan inanır kimse inançları yargılayamaz.Yargılama,bu konu için,"bu bilimsel bir veridir" denildiğinde yapılabilir ancak.

Bilim; benim fikrime, düşünceme göre sadece gözle görülenlerle uğraştığı için; ister müslim, isterse gayrimuslim olsun bilim adamlarının ruh hakkındaki fikirleri, bu konu hakkında bilgisi olmayanları, veya art niyet arayanları..vs sinirlendirebilir, üzebilir.. Bu yüzden normal bir vatandaş olarak bu konulara asla girmek istemem, ki konuya girsem bile boş boş konuşmuş olurum, zerre kadar olan aklımla...

Amiyane tabirle gavur dediğimiz insanların yaptığı ve severek izlediğimiz çizgi filmlerde (Tom ve Jerry'nin hastasıyım :p ) bile (sağolsun bir arkadaşımız yukarıda çok güzel bir şekilde belirtmiş) ruh kavramı güzel bir şekilde görülmektedir :) ..

Bilim, ruhun varlığını ve sırlarını çözmeye çalışmayadursun, çünkü bu işin altından kalkmak pek de kolay olmasa gerek...

Herşeye, her türlü olumsuzluklara rağmen; vatandaşlarımız genel anlamda -ve benim tahminimce- bilimle pek alakadar olmamasına rağmen ( ara not: bilimle olan alakadarsızlık nedenimizi ekonomik, sosyal.. sebeplere veya fazla çalışmamaya bağlayabiliriz.. ) bile Mustafa Kemal'in "Türk Milleti'nin yürümekte olduğu terakki ve medeniyyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meş'ale müspet ilimdir!" vecizesini bu Millet için gönülleriyle var olarak hiçbir zaman boşa çıkarmamıştır, sonsuza dek çıkarmayacaktır da...

Bu yazdıklarınız aynı şeyi söylüyor gibi o zaman şu sonuca varabiliyorum: İnsan adam akıllı yaşarsa ölüm gerçekleşmez? Ama öyle sanıyorum ki bu imkansız bi olay.
O zaman ilk insanar hiç ölmez ve hala aramızda olurlardı.
Bişey daha benim eniştem geçen sene vefat etti.Vefat etme şekli şu : gece uyurken.Sürekli kontrellere gidiyordu ve en ufak bi problem çıkmıoyordu bu çek aplarda şimdi bu durduk yere ölmek değil mi?Bunun da bi nedeni bi açıklaması olmamalı mı?Beni ruh dediğimiz o şeye inanmaya en çok iten şey bu işte...

peki amcana otopsi yapıldı ve ölüm nedeni belirsizmi denildi? mutlaka bi nedeni vardır. belirsiz bi ölüm duymadım ben.

bide demişsinki ozaman kendimize iyi bakarsak sonsuza kadar yaşarız. böyle bi şekilde söylemedim ben. senin kalbin ne yaparsan yap belirli bir süre aktif kalabilir, bi süre sonra iflas eder zaten, daha fazla dayanmaz, yetmez.

bi buzdolabı gibi düşün. 15-20 yıl kullanırsın ama bi gün aniden bozulur. tamirciye gösterdiğinde, bi parçasının bozulduğunu öğrenirsin. artık değişmesi lazımdır aletin. aynı durup dururken ölen biri gibi. bi organı artık çalışmaz duruma gelmiştir.

Sonuçta vücutta bulunan her sistem birbirine bağlantılı organların işlevleriyle tanımlanabiliyor.Aynı zamanda organlar, sinirlerle taşınan uyarılarla tetikleniyor.
Aynı işlevsellik hayvan vücudunda da mevcut.İnsanın organlarının işleyişini bağımsız iradi bir ruha bağlamak demek,hayvanlarda da ruh olduğunu söylemek anlamına gelmez mi?

Aslında bilimsel verilerle ortaya konulamayan bir olgu üzerinde tartışılıyor.O nedenle de burada kurulan tüm varsayımlar(bilimselleştirme çabaları) ayakları üzerinde olamayacaktır.

Tartışmayı bilimsel veriler ışığında sürdüremeyiz.Çünkü bilim ruhtan söz etmez.Daha doğrusu bahsettiği şey dinsel anlamda bir ruh değil.(Ruh Hastalıkları vs..)

O nedenle tartışmayı dini boyutta sürdürmeyi tavsiye ediyorum.Yani inançlar açısından bakılmalıdır diyorum.
Dinin ortaya koyduğu ruh kavramı nedir?
Ruhun mahiyeti İslam yada başka dinlerde nasıl tanımlanmıştır?
Dinde,hayvanlarda da insanda olduğu gibi bir ruh kavramından söz ediliyor mu?

Bu soruların cevaplarını verebilecek bir arkadaş varsa bilgilenmek isterim.Ancak bilimsel anlamda ruh kavramının tartışılmasını saçma buluyorum.
Bir dönem hatırladığım kadarıyla ruhun 28 gr ağırlığı olduğunu iddia edenler vardı. :D Bence bunlar saçma.

Geri