Ses ve birkaç soru..

F

Flyleaf

Selam arkadaşlar siteye yeni üye oldum.Çünkü kafamdaki soru işaretlerine cevap bulabileceğimi düşündüm.
1-Şan dersi almadan ses açmak mümkünmüdür?
2-Ses oktavı üzerine sitede araştırma yaptım.Ve çoğu kişi yükseltilemez demiş.Fakat ben sıkı bir evanescence dinleyicisi olarak.Amy lee nin ilk demosu(anywhere but home) ve son albümü(the open door) arasındakı ses farkını bariz bir şekilde fark edebildim.Acaba çok sıkı bir ses eğitimindenmi geçti ?(Amy lee)
3-Ayrıca çığlık nasıl atılır(abez bi soru oldu ama )(sahnedeki kontrolsüz olandan bahsediorum.
4-Beste yapmak için sadece nota bilmek yetmezmi yani illa..Solfej,Arpej,Armoni vs..bilmek gerekirmi ?

Cevaplarsanız sevinirim..

Merhaba siteye hoşgeldin önce.

1- Şan dersi bu ses açma ve kontrol işleminin sana öğretildiği yer bir yerde ve bunu profosyonel olarak yapıyorlar. Ders olmadan da yaparsın fakat bu amerikayı yeniden keşfetmek gibi birşey net üzerinde birçok kaynak var bunları araştırıp okuyup egzersizleri yaparak kendini geliştirebilirsin.

2-Ses oktavı yükseltilebilir mi bilemiyorum. Senin bahsettiğin örnek bana daha çok kontrolün artması ve sesini daha verimli kullanmaya başlaması olarak gözüktü.

3- Çığlık çıkabileceğin notayı bilerek ve sesini kontrol ederek atılır. Fakat burda insani limitlerini bilmek gerek. Sahnedeki de kontrolsüz olan derken misal sahnede karşımıza bir canavar çıktığında attığımız ise onun için bilgiye gerek yok iç güdüsel olarak atarsın :D Onun dışındakilerin hepsi kontrollü atılır eğer vokal işini biliyorsa ve hakkıyla yapıyorsa.

4-Beste yapmak için nota bilmek te gerekli değil. Fakat bu üretim ve yaratım sürecinin ileriki safhalarında. Daha büyük çapta işler içine girildiğinde bu tür teorilere ihtiyacın oluyor çünkü aralardaki bağlantıları sadece kulakla yapmaya çalışmak oldukça zaman kaybettirebiliyor insana.

Bilirsen iyi olur armoni ve solfej'i fakat arpej bunlardan başka birşey. O bir teknik ve bunlarla değil enstrümanın(gitar,piyano vs.) çalımıyla alakalı bir teknik.

Kolay gelsin.

:arrow: 2. soruyla ilgili bir şey söylemek istiyorum :)

ses oktavı yıllar süren çalışmalar sonrası yarım oktav - 1 oktav arası genişleye bilir daha fazlası mümkün değildir. Emy Lee kişisinin durumu daha farklı ilk önce şunu bilmelisin ki bir insanın ses oktavı yükseldikçe sesi güzelleşir diye bir şey yok. :) Emy Lee bir solist olmasının getirisi olarak ister istemez zaten çalışıyordur bir takım egzersizler, o iki albüm arasındaki fark solistin sesini kontrol edebilme, ses aralığını daha iyi nefeslerini daha verimli kullanabilmesiyle alakalı bir durum tamamen, bu da yıllara yayılan süre zarfında sürekli olarak bu işin içinde olduğunuz zaman ister istemez gelişecektir..

bir de çığlıkla ilgili bir şey söylemek gerekirse; çığlık öyle ha diyince atılmaz, dinlediğinde kolay görünebilir fakat o kadar da kolay olmadığını anlayabilirsin denediğin zaman, iyi bir diyafram eğitimi almanı öneririm bu konuda, diyafram göğüs ve mide arasında kalan karın boşluğumuz üzerinde yatay uzanan bir kas'tır. doğal olarak eğer karın kaslarınız var ise diyafram kullanmanız daha kolay olur ;) Bu konuda bir bilene danışın uygulamalı çalışın derim, ayrıca çığlık atıcam diye sakın sakın kendini kasma gırtlağa basınç uygulama müzik eğitimi soyuttur biraz fakat sesin karın boşluğunda ve ağzının içinde bir boşluk olarak geldiğini hissetmelisin, zaten eğer doğru teknik ile bağırıyorsan sinüslerinin titrediğini hissedersin.. gırtlağa yüklenip basınç uygular ve kontrolsüz çığlıklar atarsan sesinde kalıcı nodüller oluşabilir, dikkat etmelisin. ;)

yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :) :!:

Geri