Economy Picking (Sweep Picking)

Arkadaşlar tüm forumda aradım böyle bir başlık yada konu mevcut değil. Pena tekniği diye bir başlık var orda da bu konu hemen hemen hiç konuşulmamış genelde alternate picking baskın. Ancak pena tutuş tekniği başlığı olarak gröülüyor. Zaten internettede bu konuda pek bir bilgi yok. Şimdi ekonomy picking nedir pena ile aşağı inerken hep üst vuruş yukarı çıkarken hep alt vuruş tekniğidir. Malmsteen sürekli oalrak bildiğim kadarıyla bu tekniği kullanıyor yanlışsam düzeltin alternate pickinge gerek duymuyor. Ben bu başlığı neden açma gereksinimi duydum oraya geleyim hemen. Ben gitarı elime 2 yıldır alıyorum ancak teknik konusunda çok ciddi eğitimler almadım. 2 tane hoca değiştirdim. İlki bana alternate picking öğretti. Şimdiki ise economy öğretiyor. Tabi ikisinide kullan diyor ancak onca zaman alternate çalıştıktan sonra economy çok kasıyor beni. Sorun şu bu ikisini birden kullanmak çok zor olmaz mı? Sonuçta aynı işlevi görüyorlar. Yani ben şimdi kendimi economy pickinge alıştırırsam alternate konusunda gerilermiyim. Ama ortaya çıkan en güzel soru Economy Picking daimi olarak kullanmak mantıklımıdır. Alternate hiç kullanmadan sürekli olarak economy çalmak? Bu konuda gitarist arkadaşların bilgilerini paylaşmalarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Abi Sweep başka, alternate başka yani bu 2 teknik birbirinden farklı, sen diyorsun ki birine alışssam diğerinde gerilermiyim, ozaman sende ikisini birden kullanbilcegi şekilde çalış, malmsteen deli gibi sweep te yapıyor, ee bu adam alternate da yapıyor, anladın mı demek istediğimi, sen yani ikisinede çalışmalısın olay bu, sende bitiyor yani sana kalmış ..

Oncelikle tabi nasıl bir solo gitarist olcağını düşün karar ver ne biliyim hangi teknikleri kullanmak istersen
onlarda daha cok yoğunlaş zaten 2 temel tekniği
(Alter. ve Econ.) ciddi anlamda halldersen zaten yavaştan kendisi gelmeye başlıyor...Yok ben
Jeff Loomis , Chris Broderick , Rusty Cooley
bunlar gibi deli sweepler atmak istiyosan butun
tekniklere ciddi anlamda çalışmak gerek sanırısam :D

sweep picking de her telde bir nota olması gerekmiyormu (mi telleri hariç) derste hocam biraz sweep alıştırması verdi onun gösterdikleri bir telde bir notaydı ancak ben malmsteen ın sveep yaptığı parçaları dinlediğimde sanki bir telde daha çok nota var gibi geldi ? öylemi :LOL: yani bir telde birden fazla nota olabiliyormu ?

Monster_YGT demiş ki:
sweep picking de her telde bir nota olması gerekmiyormu (mi telleri hariç) derste hocam biraz sweep alıştırması verdi onun gösterdikleri bir telde bir notaydı ancak ben malmsteen ın sveep yaptığı parçaları dinlediğimde sanki bir telde daha çok nota var gibi geldi ? öylemi :LOL: yani bir telde birden fazla nota olabiliyormu ?

Olur tabi buyur sana referans: Frank Gambale

Economy picking in avantajı minimum hareket ile maksimum performans. Fusion gitaristleri genelde alternate ile economy picking i bir araya getirip böyle çok akıcı çalarlar. Mesela genel mantık sadece tel geçişlerinde aynı yönde haraket ettirmektir. Diğer ara notalar alternate picking ile çalınır.

bende şunu merak ediyorum.madem economy picking diye bişey var.yavaş çalarkende hızlı çalarkende bu kullanılamaz mı?ya da alternative picking öğrenmenin faydası nedir?

requiem00 demiş ki:
bende şunu merak ediyorum.madem economy picking diye bişey var.yavaş çalarkende hızlı çalarkende bu kullanılamaz mı?ya da alternative picking öğrenmenin faydası nedir?

Genel olarak alternative picking aynı telde avantaj sağlarken economy picking tel geçişlerinde daha avantajlıdır.

Misal :

alternative picking (bir aşağı bir yukarı) :

n v n v
1-2-3-4
---------
---------

economy picking (hep aşağı veya yukarı) :

-------4
------3-
----2---
--1-----

Umarım açıklayıcı olmuştur.

iki tekniğinde mantığını biliyorum ama bunlara alışmak zaman alıyo baya.hangi şarkıda hangi tekniği kullanmalıyım bunu bilsem,daha doğru çalışabilirim.

Tekniklerde avantaj ya da dezavantaj söz konusu değildir ve tekniklerde sınırlama da yoktur.Uzunca bir sweep picking lickinin ortalarında alternet picking geçişi olabilir veya arpej içermeyen iki üç telle sınırlı bir yürüyüş alternet picking değil de sweep pickingle geçilebilir vurgulamak istediğiniz notaya pena vuruşu koyarsınız ancak bu tarz lickler
en ileri seviyelerdir.Onun için her iki tekniğe de hakim olabilmek gerekir sağ el sol el kadar önemlidir. şu el daha önemlidir gibi bir durum söz konusu da değildir.İşin kolayına kaçmamak,mazeret üretmemek gerekir. Tabi yaptığınız işten zevk almalısınız.
İyi çalışmalar...

Geri