Orkun Tüzel (Akustik Rock) - İstanbul

Orkun Tüzel,

ALT grubu söz yazari, vokalisti ve gitaristi... (www.altmosfer.com)

Su anda Amos adindaki kendi projesi üzerine çalisiyor.

ALT'ın durmasından bu yana geçen bir yıl içinde evde kaydettiği şarkılarını sahneye taşıma çabası içerisinde...

Şu anda perküsyonda Reşit Polat ve basta Çağatay Tok ile sahneye yönelik çalışmalarını sürdürmekte.

Amos şarkılarından dört tanesini www.myspace.com/orkuntuzel adresinden dinleyebilirsiniz...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
AMOS hakkında,

Amos, son 3-4 yıllık döneme ait şarkılardan oluşuyor. Bunlar, uzun süreden beri tamamlamayı istediğim şarkılardı. 2006 sonlarında ALT’ın çalışmaları durunca Amos’la ilgilenmeye karar verdim. Dinlediğiniz demoları evden pek çıkmadığım altı aylık bir suskunluk sürecinde kaydettim. Tekrar kayıt imkanı bulamayabileceğimi düşünerek elimdeki imkanları iyi kullanmaya çalıştım. En azından demoların kendine has bir atmosferi olduğunu, arkasında yatan fikri ve duyguları iyi verebildiğini düşünüyorum.

ALT grubuyla yoğun ve yıpratıcı geçen uzun bir dönemin ardından bu çalışma, benim için bir kaçış, kendini bulma ve dinleme anlamı taşıdı. Bu huzur arama süreci, müzikteki sadelik ve duruluğun kaynağı oldu. İsmini de bununla bağlantılı olarak Marmaris’teki ufak bir koydan aldı. Kayıtlar sırasında hep aklımda olan birşey de, ALT döneminde hedeflediğim gibi kalıcı olmaktı. Bu yüzden şarkıları tamamlarken bir zorlamaya gitmedim, kendi kendilerine olgunlaşmalarına izin verdim. Eğer bu çalışma bir albüme dönüşebilirse bu konuda haklı çıkacağıma inanıyorum. Amos’un, dinlediği müzikte kaybolmayı seven ve kaçış arayan insanlarla özel bir bağ kuracağından ve yıllarca dinlenecek bir albüm olacağından eminim. Lütfen rahat bir zamanınızda dinleyin.

Orkun Tüzel

ITIRAFLAR VE AMOS

(myspace'den...)

içeriden sesler geliyor.
miriltilar...
istesen duymayabilirsin.
ama kulak kabartiyorsun,
seninle ilgili konustuklarini biliyorsun.
gözlerin duvardaki bir lekeye daliyor,
kulaklarin çalisiyor...

dinledikçe, kafanin içini is kapliyor...büyüyor..
kafan büyüyor..
içinden ziplamak geliyor. o koca kafayla üstündeki katlari parçalayip, betonu delip gökyüzüne firlamak istiyorsun. kiçina roket takilmis gibi.

ve hiçbir zaman ziplayamiyorsun.
bir hayal...
ziplamak bir yana, sadece disari çikmayi aklina getiriyorsun, disaridaki kar sogugu, o hep korundugun soguk, sende soyunma istegi yaratiyor..

ama vazgeçiyorsun...çare degil...
çünkü disarisi hiçbir zaman disarisi degil....
bütün sokaklar, çatilar, gökyüzü, is dolu kafana hapsolmus...
fiziksel olarak disarida ya da içeride olmanin hiçbir önemi yok...
hepsi yasak...

seni sallayacak, onlari kafandan çikaracak bir deprem lazim...
bu zehiri akitman lazim...
müzikten baska çare yok...

sarkilar o yüzden zehirli...o yüzden sorunlu insanlar daha çok seviyor sarkilari... baglaniyorlar... ne yazik..rahatladigini sanarken anliyorsun ki, sarkilar aslinda seni bu hale getiren. sürekli bu alisverisi beslemeye çalistigini geç farkediyorsun.
kumar masasindan kalkamayan bir bagimli gibi, artik yaptigin seyin sebebini düsünme safhasini çoktan geçmissin. sadece yapiyorsun. gittigi yere kadar..

bu adam hala ayni seyleri sayikliyor, ne yazik...çünkü bagimli...
ama bazi seyleri kazandi bu kumarda.
önce siyah tarafi sonra beyaz tarafi ögrendi...
simdi sevmeyi ögrenmeye çalisiyor...
tekrar dogabilmek için...

ve sen,
kendi bacagindan asilacaksin...
ukalalik yapmaya kalkisma.
gülüyorsan karisma,
onayliyorsan sus...
her iki durumda da sus...
ihtiyacim yok...
sadece rahatliyorum..
rahatladim.
sorunlari yaninda, benimkilerin ufacik kaldigi insanlara karsi mahçup..

---

o odadan müzik disari çikmaya çalisiyor...
eger basarabilirse birkaç sarki size ulasacak...
çikanlar, hayatta kalan kaplumbaga yavrulari olacaklar..
sonrasini bilmiyorum. belki bu kumar masasindan kalkabilirim o zaman...

ugrastigim sey için simdilik "amos" adini kullaniyorum.
amos, bir koy...
"uzak bir yer" hayalimi iyi karsiladi...

ama daha vakit var.. buraya bir iki ses koyabilirim, muhtemelen bunlar amos'ta yeralmayan seyler ya da bazi kisa örnekler olurlar, çünkü hersey bitmeden birsey yayinlamayidüsünmüyorum. gelismelere göre internetten ya da baska bir sekilde size ulasacak.

birsey dilemiyorum.

orkun

14 Mart 2007

Orkun Tüzel - Doğuşkanlar

Orkun Tüzel - Doğuşkanlar

SOL projesi için hazırlanan parçanın videosu için :

http://www.facebook.com/video/video.php?v=43588525578

ya da,

http://myspacetv.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=45903944

Söz: Orkun Tüzel
Müzik: Koichi Shimizu
Video: Mantisattack (www.mantisfilm.com)

Tayland’da yeni kurulan SOL adlı çağdaş sanat
merkezi’nde sergilenecek ses ve video enstalasyonunda amaçlanan, farklı ülkelerden insanların yaratıcılıklarını paylaşmalarını sağlamak. “Güneş” fikrinden yola çıkılarak kurulan merkezde gerçekleşecek ilk enstalasyon çalışması için Türkiye, Tayland, İtalya, Arjantin, İsveç ve Kore'den 6 müzisyene Koichi Shimizu tarafından hazırlanan müzik gönderildi ve müzisyenlerden kendi dillerinde “Güneş” temalı sözler yazmaları ve seslendirmeleri istendi. Bununla birlikte herkesten ülkelerinden Güneş’in görünümüyle ilgili görsel dökümanlar (video, fotoğraf, resim çalışması vb.) da istendi. Performans günü Shimizu’nun müziği üzerine, herbiri ayrı hoparlörden olmak üzere 6 farklı dildeki vokal değişik düzenlerde birarada çalınacak ve yeni uyumlar yakalanacak. Bununla birlikte müzisyenlerin gönderdiği görsel dökümanlar da hoparlörlerin yanlarında oynatılacak ve görsel bir bütünlük de sağlanacak. Projeye Türkiye’den de Orkun Tüzel katıldı ve “Doğuşkanlar” isimli parçayı hazırladı.

Selam
Şarkıları dinledim. Ev kaydı için çok temiz ve başarılı kayıtlar olmuş, elinize sağlık.
Şarkılar da hoşuma gitti. Sanırım bu başlık biraz gözden kaçmış kalabalığın arasında.
Umarım yakında hayal ettiğin ve hakettiğin başarıya ulaşırsın.
Kolay gelsin
MG

mp3 ümdeki yıllardır değişmeyen tek parça "mor ve kızıl "ın üreticisi güzel insan Orkun Tüzel : )

süper olmuş parçalar, "leylak" çok güüzeeeell :(....
yok yok hepsi çok iyi...şimdi fotoğrafçı dükkanında çalıp duruyorlar : ) ....takipteyiz her zaman ....Ankaraya uğrarsın umarım...

Teşekkürler.
Beğenmene sevindim.
Zira ALT şarkılarından farklı bu şarkılar.
Ankara'dan yeni döndüm (askerlik mevzusu)
bir süre uğramam heralde:)
umarım ileride konser için olur..
görüşürüz
orkun

RESİM-MÜZİK İLİŞKİSİ HAKKINDA BİR PERFORMANS

Orkun Tüzel’in 2006-2008 yılları arasında hazırladığı “Çağdaş Türk Sanatında Müzik Esinli Çalışmalar” konulu yüksek lisans tezine ek olarak hazırlanan deneysel atölye çalışmasının videosuna şuradan ulaşabilirsiniz:

http://vimeo.com/5758035

Emprovize müzik eşliğinde resim yapılan performans, 2007’nin Aralık ayında İTÜ MIAM’da gerçekleşti ve çalışmaya dokuz müzisyen, iki ressam ve bir de dansçı katıldı.

Katılımcılar:
Ressamlar: Yusuf Alper Çakır, Ahmet Doğu İpek
Miam:Dr. Robert Reigle (orkestra şefi, tenor saksafon), Ayşe Diriker,(?) (piyano), Barış Güvenenler (çello), Barkın Engin (elektrogitar), Burak Tamer (klasik gitar), Pınar Erdoğdu (vokal), Tuna Pase (flüt, vokal), Zeynep Atiker (alto saksafon), Deniz Polat (dansçı).
Kamera&Fotoğraf: Duygu Karabayraktar, Ahmet Yaşar

Orkun Tüzel - akustik konser

"Orkun Tüzel'den akustik performans"
Amos şarkıları ve ALT'tan bazı şarkıların akustik versiyonlarının çalınacağı tek kişilik konser..

Yer: Gitar Kafe, Kadıköy.
Tarih 16 Aralık 2009 Çarşamba, Saat:21:00
Giriş: Ücretsiz
Adres: Caferağa mah. Sakızgülü sok. Taranto ap. 7/1, Kadıköy
(Kadıköy Reks Sinemasına çıkarken, yokuş üzerinde..)

Orkun Tüzel Peyote konseri

24 Aralık Perşembe
Saat: 22:15 - 23:00

Orkun Tüzel Perşembe gecesi Peyote sahnesinde..
Amos şarkılarını ilk kez grup formatıyla seslendirecek olan Orkun'a
basta Ozan Ünveren, davulda Ömer Gazi Yılmaz eşlik edecek.

Giriş ücretsiz.

www.peyote.com.tr
www.orkuntuzel.com (şarkıları dinlemek için)

indirilsin, dağılsın, yayılsın, her yerde olsun, çoğalsın ve yok olsun...
sonra yine birleşsin..sonra yine yok olsun..

Amos albümünü indir:

Geri