Gitar ayarı için alyan anahtarı nereden bulunur?

'Elektro Gitarlar' forumunda Banshee tarafından 29 Kasım 2007 tarihinde açılan konu

1. Fender American Strat gitarımın köprüsünden tellerin yüksekliğini ayarlamak istiyorum ama bunun için çok çok küçük bir alyan anahtarı lazım. Gitarı aldığımda içinde vardı ama kaybettim. Bauhas baktım bulabildiğim en küçüğünü aldım ama oda büyük geldi. Nereden temin edebilirim bu anahtarı?

2. herhangi bir enstrüman mağazasına gidip rica edersen ücret ödemeden alabilirsin. ellerinde bolca oluyor isteyenlere dağıtıyorlar.

3. EVet herhangi bir ensturman mağazasına gidebilirsin.Şehrini yazmamışsın.Bulunduğun şehirde koçtaş vs. gibi mağazalar varsa oralardan da temin edebilrsin.

4. İstanbul anadolu yakasındayım.

Dün Bauhaus'a gittim örneğin. Orada satılan en küçük alyan anahtarını aldım fakat gitara o bile büyük geldi. En iyisi müzik dükkanlarına sormak olacak.

5. Üstgeçit altlarında ya da otobüs durağı yanlarında alet edevat satan ufak işportacılar var ya onlarda bazen takım şeklinde 20'si bir arada boy boy şeyler oluyor ben de öyle bir takım var üç kuruşa almıştım, her boy var her yerde işime yarayacak bir tane çıkıyor.

6. bisikletcilerde de mevcut bu alyanlar :)

7. yalnız ucuza satılan takımlar kalitesiz olabiliyor.Ben Kadıköyde yazıcıoglunun orda bi dukkandan ucuz bi alyan takımı almıştım,kilitleri açmaya çalıştıgımda alyan direk yalama olmuştu hatta incelerini biraz zorlayınca elimle bükebilmiştim.Bulabilirsen kaliteli,çelik olanlardan al derim. ( benim aldığım kalitesizler aliminyumdu mesela)

8. Aynen. Hatta işin kötüsü bazen gitarın aksamları da zarar görebiliyor kalitesiz alyan kullanınca.

Bir de tavsiye; tel yükseklik ayarı yaparken teli biraz gevşetmek vidaların ömrü açısından faydalı.

9. ben yüksel ustadan 5 ytl ye almıştım
    demek bedavaya veriyorlar ha
    vay adi şişko

10. nalburlardan da alyan anahtarı olarak sorarsan yardımcı olurlar

11. Bende direk Bauhaus u söyleyecektim ama yokmuş ilginç??? Elektronikçilerde de olur ama satmazlar. Müzik mağazalarında çok rahat bulunur bencede..

12. Yazıcıoğlunda, işhanının arkasında bir nalbur var, oraya sorabilirsin, kesin vardır. Ama mutlaka çelik olanından al (genelde çelik alyanlar siyah olur), aluminyum alırsan hem 2. vidada yalama olur, hem de gitarın aksamına zarar verebilirsin.

13. ben bauhaustan aldım set olarak. en ufağı uydu. teker teker mi satılanlarmı uymuo?

14. Arkadaşlar fender amerikan jaz basım var ama sap için alyan yok. Bir kaç defa atilla abiye götürmek zorunda kaldım ve hala kalıyorum. Bu alyanlardan satılan bir yer var mı? Denediğim hiç bir alyan olmadı ve uyan alyanda bulamadım. Gitar 95 model olduğu için alyanı kayıp. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

15. Luthierlere sormayı bir dene istersen

16. Çankaya da bitpazarına gir, orda bir dolu hırdavat var, alyan setleri var. Bulursun bence orda.

17. kadıköydeki nalburlarda var ben alıyorum .1-2 lira fiyatı var

18. GoKo

GoKo

7
    0
    100
    Bir de bisikletçilere sorabilirsiniz , onlarda da mutlaka vardır alyan

19. Arkadaş buldu forumdan sanırım alyanı. Hayırlı olsun :)

20. Sanayi'den bulunabilir. En sağlamı oradan çıkar.

Bu Sayfayı Paylaş