Gitar ayarı için alyan anahtarı nereden bulunur?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İstanbul anadolu yakasındayım.

Dün Bauhaus'a gittim örneğin. Orada satılan en küçük alyan anahtarını aldım fakat gitara o bile büyük geldi. En iyisi müzik dükkanlarına sormak olacak.

Üstgeçit altlarında ya da otobüs durağı yanlarında alet edevat satan ufak işportacılar var ya onlarda bazen takım şeklinde 20'si bir arada boy boy şeyler oluyor ben de öyle bir takım var üç kuruşa almıştım, her boy var her yerde işime yarayacak bir tane çıkıyor.

yalnız ucuza satılan takımlar kalitesiz olabiliyor.Ben Kadıköyde yazıcıoglunun orda bi dukkandan ucuz bi alyan takımı almıştım,kilitleri açmaya çalıştıgımda alyan direk yalama olmuştu hatta incelerini biraz zorlayınca elimle bükebilmiştim.Bulabilirsen kaliteli,çelik olanlardan al derim. ( benim aldığım kalitesizler aliminyumdu mesela)

what_tha demiş ki:
yalnız ucuza satılan takımlar kalitesiz olabiliyor.Ben Kadıköyde yazıcıoglunun orda bi dukkandan ucuz bi alyan takımı almıştım,kilitleri açmaya çalıştıgımda alyan direk yalama olmuştu hatta incelerini biraz zorlayınca elimle bükebilmiştim.Bulabilirsen kaliteli,çelik olanlardan al derim. ( benim aldığım kalitesizler aliminyumdu mesela)

Aynen. Hatta işin kötüsü bazen gitarın aksamları da zarar görebiliyor kalitesiz alyan kullanınca.

Bir de tavsiye; tel yükseklik ayarı yaparken teli biraz gevşetmek vidaların ömrü açısından faydalı.

Yazıcıoğlunda, işhanının arkasında bir nalbur var, oraya sorabilirsin, kesin vardır. Ama mutlaka çelik olanından al (genelde çelik alyanlar siyah olur), aluminyum alırsan hem 2. vidada yalama olur, hem de gitarın aksamına zarar verebilirsin.

Arkadaşlar fender amerikan jaz basım var ama sap için alyan yok. Bir kaç defa atilla abiye götürmek zorunda kaldım ve hala kalıyorum. Bu alyanlardan satılan bir yer var mı? Denediğim hiç bir alyan olmadı ve uyan alyanda bulamadım. Gitar 95 model olduğu için alyanı kayıp. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Geri