Bu bölümde ne gibi uygulamalar / yenilikler istersiniz?

'Elektro Gitarlar' forumunda DaveMustaine_64 tarafından 14 Aralık 2007 tarihinde açılan konu

1. Uzunca bir süredir belirli bir şeye bağlı kalarak moderasyon yapıyorum bu bölümde, aslında istediğim gibi gelişti diyebilirim burası fakat istediğim "kadar" gelişmedi. Belki de gelişti ama ben daha çok istiyorum :mrgreen:

siz burda ne istiyosunuz bunu sormakta geç kaldım. maddeler halinde sorucam, siz de cevap verirken maddeler halinde cevap verip altına kendi ekleyeceklerinizi eklerseniz çok sevinirim :) bi soruya verecek cevabınız yoksa geçin :D

1-) Burda kişisel başlıklar açılsın mı? yani birisi gelip benim x gitarım var, üstünde x manyetik var bilmemne pedalıyla şunu çalcam. nasıl bir amfi alıyim dediğinde rahatsız oluyor musunuz? Bunların sabit başlıklardan sorulması daha mı iyi oluyor genel tartışmaların daha iyi yürümesi için?

2-) Sorularınız yeteri kadar iyi cevaplanıyor mu? cevaplanmıyorsa da cevaplanıyorsa da daha iyi olması için ne yapabiliriz? Mesela haftanın belirli günlerinde belirli saatlerde birileri girip sorularınızı yanıtlasa nasıl olur?

3-) Burada görmek istediğiniz yazı/makale/ başlık vs. var mı? Mesela aktif manyetik nedir, farkı nedir bununla ilgili bir sabit başlık olsun mu? birisi fotolarıyla floyd nasıl ayarlanır bunu anlatsın mı? Bunun gibi şeyler..

4-) Burda neleri arayıp da bulamıyorsunuz? Bunu genel olarak soruyorum. Atıyorum davullarla ilgili yeteri kadar bilgi yok gibi. Ya da müzik teorisiyle ilgili bilgi olmalı gibi..

5-) Moderasyonda neleri eksik görüyorsunuz?

6-) BAŞLIK İNDEKSİ NEDİR HABERİNİZ VAR MI? :mrgreen: varsa kullanıyor musunuz :)

Her türlü eleştiriye açığım, açığız. Lütfen çekinmeyin :) Forum kuralları ve ahlak sınırları içerisinde olduğu sürece herşeyi söyleyebilirsiniz.

Lütfen geyik yapmayın bir de :D teşekkürler..

2. 2 numaralı hadise hoş olur ancak imi bulacaksınız o da önemli. sorulan sorulara katlanabilecek ve adam gibi soruları rahat cevaplayabilecek olmalı. ya da bilgili biriyle anlaşılıp sorular züerinde moderasyon çalışması yapılarak "bende sunta gitar var, üstüne emg taksam ne olur, öter mi?é gibi sorular önceden temizlenmeli, hatta sıkça sorulanlar şeklinde bir yer açılmalı...

bir de avatarını değiştir artık ya:D

3. 1) kişisel başlıklar çok karmaşa oluşturur lakin sabit başlıklarada çok bakılmıyor. bilemiyorum :)
    2) kimin gelip soruları yanıtlayacağına bağlı. bir alet hakkında herkesin beğenisi farklı olabilir,çünkü müzikten bekledikleri farklıdır herkesin.
    3) kesinlikle olmalı, bir cihaz hakkında birçok kez konuşulacağına bir kere adam gibi bir bilgiden yararlanılır, herkes için iyi olur.

4. heh süper oldu bu şimdi 1. ve 2. sorun yok

3. şık için konuşmak gerekirse, gitar teknikleri konusunda yazılar olursa bence çok hoş olur, müzik işinde ki müzik grameri başlığı karışık, onun yerine belli teknikleri metodları ve bilgileri, atıyorum bend tekniği nedir, nasıl yapılır, şu alıştırmaları yapabilirsiniz gibi...
    4. şık 3. şıkta dediklerim, müzik teorisi başlıkları yok
    5. moderatöre lafım yok severek izliyoruz :D
    6. şık başlık açmadığım için kullanma gereği duymadım.

gelelim önerime, uzun süredir aklımda vardı aslında yapamadım.

Mesela şu tarz başlık nasıl olur. Her hafta bir parçanın belli bir yeri belirlenir, buradaki arkadaşlar o kısmı çalıp kaydeder bizimle paylaşır, kullandığı ekipmanları falan da yazar böylece hem ekipman için fikir edinmiş oluruz hem de eğlenceli olur, forumda gizli kalmış yetenekleri görme veya sürekli teknik çalışmaktan bunalan bünyeler için kendi eksiklerini forumdaki üstadlardan öğrenmesi için fırsat olur. Atıyorum şurayı şöyle çalmalısın gibisinden. Sadece bir öneri tabi bu...

5. iyi oldu sorduğun :)

1. kişisel başlık mevzuunu düşünme bile bence, çok fazla kirlilik ve kalabalık yaratıyor.

2. bilemedim hehe

3. bence herkes elinden geldiği kadar katkı yapsın bu meseleye, yani sormaya gerek yok, aktif manyetik nedir, floyd rose ayarı nasıl yapılır, sap ayarı nasıl yapılır/olmalı, ne bileyim bu tür başlıklar illa ki olsun, daha çok katılım, daha çok bilgi. yalnız burada önerim bu başlıkları sabitlemektense bunlarla ilgili bir veritabanı başlığı açman olacaktır.

4. haklısın aslında %90 gitar konuşuluyor burada, ama mesela teorinin yeri acaba müzik işi ya da benzeri bi kısımda mı olmalı diye düşünüyorum.

5. moderasyon berbat, bence atılmalısın siteden. ip ban falan. hımh. şaka bir yana; otoriter bir yaklaşım taraftarı değilim de, her başlıkta geyik geyik, okumaktan gına geliyor bir yerden sonra, daha önce de söylemiştim bir daha söyleyeyim, bence çok fazla musammaa gösteriyorsun bu duruma. ayrıca bazen forum adabının çok fazla dışına çıkılıyor, yani biri tutup merak edip de, "magick gitaristi berkay'ın ekipmanları" diye bir başlık açıyor, gralın biri gelip "öeeh berkay da gitarist mi" falan, muhabbetler uzuyor, gerek yok bence gerilim yaratmaya..

6. olma mı?

6. 1) kişisel başlıklar çok fazla yer kaplıyor. bence hepsi sabit başlıklar içinde alt başlıklar halinde toplanabilir. zaten sabit başlıklar da aldı başını gitti. istediğini ara ki bulasın. bu tip bi düzenlemeye ihtiyaç var sanki..

3) tabi, sık sorulan sorular tadında başlıklar, makaleler olabilir.

4) müzik teorisi müzik işi başlığında tartışılıyor ama oradaki sabit başlık da alt başlıklara ayrılsa daha faydalı olabilir.

6) başlık indeksi çok kullanışlı ama yeteri kadar kapsamlı değil. geliştirilirse çok yararlı olur. çünkü arama yaparak pek sonuç alınmıyor.

ek olarak başlıklar bence moderatörlerin kontrolünde açılabilir. yani başlık açılır, moderatörden onay geldikten sonra sayfaya konur. hem böylece kirlilik de ortadan kalkmış olur. böyle de çok mu katı oldu :D

şimdilik bu kadar. ama şunu belirtmeliyim ki Türk siteler arasında müzik hakkında en kapsamlı bilgiler bu sitede mevcut :)

7. Süpersiniz, devam :mrgreen:

8. Benim derdim baska :)

Kilitlenen basliklarin cop tenekesine ucmasi taraftariyim ben. Bu forumda kalmalari karisikliga sebep oluyor.

Ayrica uygulanabilme sansi/olasiligi nedir bilmem ama kisisel sorulari sormak icin ayri baslik bir yerine ayri bir forum olabilir? (JCFdeki tech q and a basligi gibi...) Bu bolume kisisel sorularin soruldugu basligin acilmasi cok karisiklik yaratir bence. Hatta zaten fazla ugramiyorum foruma oyle birsey olursa olay yerini terk ederim :lol: Cok onemli (!) bir sahistan mahrum kalirsiniz :lol:

Yani;

*Kilitlenen basliklar cop kutusuna ucsun.
    *Muzik enstrumanlari hakkinda tartistigimiz bilgi paylastigimiz forum ile kisisel sorulari cevapladigimiz forum farkli olsun.
    *Dandirhed isimli sahis bu siteden uzaklastirilsin :lol:

9. Aslında aklımdaki fikir bu zaten, ama bakalım kısa sürede pek mümkün görünmüyor :)

Bir de cevaplarınızı numaralandırırsanız sevinirim! :)

10. Bazen mantıklı ve düzgün sorular geliyor, genelde rahatsız olmuyorum zaten koftiden sorulara kimse cevap vermediği için aşağı kayıp gidiyorlar. Burada iş mod’dan çok kopil sorulara abuk subuk geyik yapmayarak üstte tutmamak adına bize düşer bence. Ayrıca sabit başlık aldı başını gitti, yüzlerce sayfa içinde bulmak zor oluyor. Arama yapınca kaçıncı sayfa olduğu çıkmıyor yanılmıyorsam sadece hangi başlık olduğu çıkıyor.

Genelde cevap alıyorum, hatta çoğu zaman sormadan önce üşenmeyip okuduğum için sormadan cevabımı almış oluyorum. Yeni üyelere de şiddetle tavsiye ederim, o kadar çok soruyu sormadan öğrendim ki ama nedense gençler sabırsız. Belki biraz abartı olacak ama mesela yeni giren üyeye xx hafta topic girememe gibi bir kısıtlama olsa, belki mecbur kalır da okur biraz. Söz gümüşse sükut altındır demiş atalarımız.

Floyd başlığı süper bence, onun gibi referans konular olursa çok iyi olur. Mesela action nedir nasıl ayarlanır, manyetik yüksekliği gibi …

Ben her zaman düzen sağlanması adına faşist moderasyon taraftarıyımdır. Yav bir harfi yanlış yazdım diye başlığımı kilitledin diye şikayet eden adamların diğer mesajlarını okuyorum da neren doğru ki diyesim geliyor içimden. Aynen devam.

Var ve kullanıyoruz çatır çatır.

Ayrıca kilitlenen başlık mezarlığı oldu burası bence direkt son sayfaya atılsınlar ya da silinsinler.

Bir de imzamdaki teklifin hayata geçirilmesini istiyorum :D

11. 2. madde güzel olabilir uyguanırsa Berkay

12. 1. Dogrusu ben genel basliklara bakmiyorum bile artik, yani ne soru sormak , ne okumak nede soru yanitlamak icin, tamamen bir kaos. Aslinda arkadan bir cok kisinin yararlanabilecegi bilgiler gömülüp gidiyor. Ayri ayri basliklar olsa belki bir cok sorunun sorulmasina bile gerek kalmicak. Cok yer kapliyor gibi bir izlenim var, nasil yani anlamadim, sonucta bu bir bilgi yazilmazsa kaybolup gidoyor, sonucta ilk sayfadaki baslik sayisi artmiyor.
    2. Yukarda bahsettigim sebebten soru sorulmuyor, zaten takibi zor, cabukta gözden kayboluyor.

13. 1) çok kalabalık ediyor kişisel başlıklar, insanın kafasını karıştırıyor aradıklarımız daha zor bulunuyor; sadelikten yanayım ben kısa-öz düzenli olsun :)

2) her sorum cevaplanmasa da %90 cevaplandı diyebilirim, bun konuda fazla bir sıkıntım yok..

3) az da olsa sabit başlık vardı zaten, bence gayet faydalı yazılar, insanların o konuda aradıkları şeyi rahat bulmasını sağlıyor, gereksiz başlıkların açılmasını önleyebiliyor..bence ne kadar çok olursa o kadar iyi olur..

4) tukrock'da pedal-gitar-amfi üzerine her türlü detayı bulabiliriz ama diğer konularda yetersiz malesef..

5) müzik enst.'da moderasyondan memnunum fakat diğer başlıklar için aynı şeyi söleyemiycem.

6) kullanıyorum, üzerinde çok uğraşılmış belli, bu forumdaki en faydalı şey olmuş kanımca ;)

14. Söylendimi bilmiyorum ama özel bir istek olucak :D
    En yakın örnek metin türkcan başlığı, set-up ı çözemedik bir türlü taki metin türkcan gelip üye olana kadar.Mesela ulaşabileceğimiz gitaristler varsa yani onları forumumuza üye yapıp bilgiler alabiliriz diye düşünüyorum tabi biraz zor birşey ama bunu düşünüyorum sürekli :)

15. harika olur!

16. evet 1,nin kirlilik yarattığı çok doğru yalnız sabit başlıklarda çok geç cevap veriliyo yada verilmiyo geçip gidiyo, yani sabit başlıklar iyi yani ne çok sıkı disiplin ne çok gevşeklik olsun ortası yani

17. dikkat ettim de çok fazla yani kullanmışım pardon

18. bu arada şu anki sabit başlıklara acaba nasıl bir çözüm getirilebilir? yani 289 sayfa arasından aradığını bulabilmek malum pek mumkun degil, ya da aramanın öyle bir fonksiyonu var da ben bilmiyorum. yoksa konabilir mi ki?

19. abi aynen en önemli konu bu modlar bizi sağolsunlar sabit başlıklara yönlendiriyo ama orada 100lerce sayfayı tek tek okumak kasıyo

20. ben yukarıda da yazdığım gibi sabit başlıklar kendi içlerinde konulara göre alt başlıklara ayrılabilir diye düşünüyorum..

Bu Sayfayı Paylaş