Distortion Ve Delay Konusunda Karar Veremiyorum

Arkadaşlar elimde 2 tane distortion pedalı var fakat bu aletler daha yumuşak şeyler için gidiyor.Ds-1 ile crunch tonlar alıyorum yada doubleshot ı boostlıyorum,yada mxr ile solo tonları alıyorum.Edge karakterli,dolgun bass veren bazılarının tabiriyle gaz metal pedalına ihtiyacım var :)

Ben bir zamanlar mt-2 kullandım ve tekrardan mt-2 alma taraftarıyım.Çünkü beni buna iten üzerindeki 4 band eq,aletin yelpazesi o kadar genişliyor ki,hemen hemen her yöne çekiyorum.Ama biryandan piyasada digitech metal master diye bir alet var onu da beğendim,üzerindeki morph ile güzel tonlar yakalanabiliyor sanırım onunla da... Ama şimdi karar veremiyorum bir türlü.Digitech kullanan arkadaşlar görüşlerini yazarlarsa çok sevinicem :)

Bir yandan da bir delay pedalı almak istiyorum,boss dd ler benim için çok fazla özellik barındırıyor.Ben şimdiye kadar basit delaydan başka birşey kullanmadım gt-8 varken bile,reverse,warp falan pek açmadı doğrusu.. Piyasada bir de bu ibanezin de7 delay echo pedalını gördüm... Ben sadece sololara biraz renk katmak maksadıyla bir delay istiyorum... Sizce bu alet bana gelir mi :?:

Solon için ambiyans, derinlik oluşturmak istiyorsan DE7 den çok boss delay tavsiye ederim. Özellikle dd-3 ile çok iyi doğal derinlikli solo tonları yakalayabilirsin. Bende ambiyans oluştururken reverb e yüklenmektense delay ile tona ambiyans katıyorum. Bu manada de7 çok açmayabilir. Ama amaç ambiyans değil sadece eko vermek falansa de7 gerçekten çok güzel..

AllexStone demiş ki:
Solon için ambiyans, derinlik oluşturmak istiyorsan DE7 den çok boss delay tavsiye ederim. Özellikle dd-3 ile çok iyi doğal derinlikli solo tonları yakalayabilirsin. Bende ambiyans oluştururken reverb e yüklenmektense delay ile tona ambiyans katıyorum. Bu manada de7 çok açmayabilir. Ama amaç ambiyans değil sadece eko vermek falansa de7 gerçekten çok güzel..

dd3'te bunun için nasıl bir ayar kullandığınızı öğrenebilirmiyim?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
distortion amfiden alınır ,gerisi boş bence.

ya bende seninle aynı görüşteyim ama amfim tek kanal.Ama o kanalda düzgün preamp volume ayarlarıyla çok hoş tonlar veriyor ya.Keşke bunları foot switchable yapabilsem.Haytımda kullandığım en güzel marshall ı kullanmaktayım bu aralar.Zira bana bir jcm800 kadar tat veriyor.. :) O yüzden gaini 10 üzerinden 3 te tutuyorum yada 4-5 arası yapıyorum hafif bluesy oluyor ama clean liği koruyor ton... Sonrasında pedallara düşüyor iş...

De7 nin az bulunduğunu okumuştum,ben çok fazla birşey beklemiyorum dediğim gibi arada bir renk katsın yeterli.. :) Pazartesi istanbulda olucam zuhal e bir sorayım ,ellerinde bir tane kaldığını yazmıştı bir arkadaş,umarım o hala duruyordur ve alabilirim..

Bu arada df7 için biraz dijitale kaçıyor diyorlar ama siz neler dersiniz? Çünkü benim elimden arkadaşımın aldığı bir od-20 dist modeler geçti ve berbattı,tek kelimeyle berbattı... :? Deneme fırsatım olsa daha iyi anlayabilirim df-7 yi.. Gerçi mxr bende çoğu şeyi hallediyor ben sadece thrash gibi tarzlar için gereksiz sertlikte bir alet arıyorum.Örneğin ml-2 de güzel ama bence şu an fazla pahalı...

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
AllexStone demiş ki:

Özellikle bol reverb kullanarak solo soundumu yumuşak ve etkili bir havaya bürümek istediğim dönemlerde istediğim havayı bir türlü yakalayamıyordum. Solo nun mid leri traşlanmış gibi ve metalik bir ambiyans oluşyordu. Birara soundunu çok beğendim ünlü bulgar virtüözü ile yazışmalarımda soundundaki sıcak havayı oluşan ambiyansı nasıl yakalıdığını sorduğumda : "reverbten uzak durup delay başında geçirilen günlerce uğraşa borçluyum demişti. :LOL:

Time değerini kısa tutup yine düşük değerde feedback verip efekt leveli bayağı bir açarak ambiyans oluşturduğunu söylemişti dimitar. Kendisi aynı zamanda ses mühendisidir. Bende onun tavsiyelerine uyarak elden geldiğince bu yöntemi kullandım çok farketti. Daha hacimli dolgun ve etkileyici sesler elde ettim. Ama her marka delay de aynı sonucu alamadım bu anlamda yukardaki ayarları yaptığımda en iyi sonucu dd3 ten aldığım için dd3 ü tavsiye etmiştim. :) Bu arada çok uçuk delay tavsiyeleri de yapılabilir ama en hesaplı etkili çözüm olarak dd3 ü gördüm. Kayıt olayına girecekseniz zaten kuru kayıt yapıp harika vst pluginlerden geçirmek mümkün..

Selamlar...

Selamlar...

Dd-3 te hala olabilirler arasında,hatta bir arkadaştan alacaktım fakat para durumum o zamanlarda el vermedi... İstanbulda tekrar araştıracağım dd-3 ü... Senin de bahsettiğini bende gt-8 de yapmaya çalışıyordum ve gerçekten hoş oluyordu.. 100-200 ms arası bir delay veriyordum ve feedback i de max %20 yapıyordum.. Gerçekten etkili bir yöntem..

Bu arada elimde yavaş yavaş bir analog set-up oluşmaya başlıyor,potansiyel gürültü problemini nasıl önleyebilirim? Hangi arakabloları tavsiye edersiniz? İyi bir setup kadar bunları da biraraya getiren materyaller de önemli.. Planet waves in bir kablosuna 25 dolar dendi tünelde.. Ben istanbulu henüz pek bilmediğimden nereden alışveriş edilir pek bilmiyorum.. Kablo için yer ve marka tavsiye ederseniz çok mutlu olurum..

AllexStone demiş ki:
BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
AllexStone demiş ki:

Özellikle bol reverb kullanarak solo soundumu yumuşak ve etkili bir havaya bürümek istediğim dönemlerde istediğim havayı bir türlü yakalayamıyordum. Solo nun mid leri traşlanmış gibi ve metalik bir ambiyans oluşyordu. Birara soundunu çok beğendim ünlü bulgar virtüözü ile yazışmalarımda soundundaki sıcak havayı oluşan ambiyansı nasıl yakalıdığını sorduğumda : "reverbten uzak durup delay başında geçirilen günlerce uğraşa borçluyum demişti. :LOL:

Time değerini kısa tutup yine düşük değerde feedback verip efekt leveli bayağı bir açarak ambiyans oluşturduğunu söylemişti dimitar. Kendisi aynı zamanda ses mühendisidir. Bende onun tavsiyelerine uyarak elden geldiğince bu yöntemi kullandım çok farketti. Daha hacimli dolgun ve etkileyici sesler elde ettim. Ama her marka delay de aynı sonucu alamadım bu anlamda yukardaki ayarları yaptığımda en iyi sonucu dd3 ten aldığım için dd3 ü tavsiye etmiştim. :) Bu arada çok uçuk delay tavsiyeleri de yapılabilir ama en hesaplı etkili çözüm olarak dd3 ü gördüm. Kayıt olayına girecekseniz zaten kuru kayıt yapıp harika vst pluginlerden geçirmek mümkün..

Selamlar...

Selamlar...

konuyu dağıtmak istemiyorum ama bu paylaşımın için çok teşekkür ederim. projeden vakit bulduğumda ilk işim bu olacak :evil:

ara kablo olarak yine planet waves in ara kabloları vardı. boss bcb60 ın içinden çıkanlarda çok kaliteli.
taka, :) ben onu full lambalı amfi denedikten sonrada diyodum canım :D.
luciferion ben öyle dedim abi ama zaten full lambalı amfi kasıyor. gerisi boş derken yanlış anlama.

DigiTech Metal Master berbat bi alet, hiç bulaşmamanı tavsiye ederim.

Delay konusunda da Danelectro'nun mini pedalı var; PB&J Delay... Bu pedal sololarda daha ıslak bi ton istiyosan işine yarayabilir. Malzemesinin plastik ve tasarımının, tuşlarının dandik olması ciddi bi dezavantaj ama ben bi yıla yakın kullandım bu pedalı senin kullanmayı düşündüğün şekilde, iş görüyo, fiyatı da ucuz, daha ne olsun. =)

Geri