Müzik altyapısı

B

benpiskin

Arkadaşlar hayko'dan sonra aklıma birşey takıldı.Acaba ben neden bilgisayarda müzik yapamayayım.Zor bir iş,önemli bir teknik destek gerektiriyor gibi görünüyor.Ama tamamıyla bilgisayarda yapılan altyapılar ve şarkılarda var.Acaba ne gibi programlar öneriyorsunuz.Kaynak önerebilir misiniz?Nerden başlayabilirim sizce?

dostum altyapı yapmak için raple uğraşanların büyük çoğunluğu(mode xl gibi) fl studio ve reason kullanıyor ben fl yi kullanıyorum onda elekro gitar sesleri gitar paneli fln var kullanımı da oldukça basit ama arkadaşlardan duyduğum üzere sırf gitar üzerine de altyapı proğramları varmış

ilk olarak ekipman toplamalısın.sırasıyla ses kartı(mıdı destekli),mıdı klavye,mic.,mixer....vs..uzar gider bu liste. ama yazdıklarım gerekli olanlar.birde yazılımlar konusu var tabi.adobe audition kayıt ve düzenlemeler için başlangıçta kullanabilirsin. FL stüdiodada mıdı tabanlı işlerini halledersin..ben bu işi nasıl öğrenicem dersen forumlardan destek alıcaksın başlangıç için zaten yeterli bilgi var.proğramı iyce kurcalarsın eq,compressesor,limiter dinamikler vs. vs.. bunların çalışma prensipleri konusunda bilgi edinir ve kullanırsın..deneme yanılma yoluyla forumlarla bu işi genişletirsin.

reason tek önerim olur tüm seslerle birlikte 20 gb aşkın arşivi var. kapptan'a katılıyorum evde bilgisayarda müzik yapacağım diyorsan bayağı bir masrafın olacak ama sadece bilgisayarda alt yapı hazırlayım dersen creative live24 bit ses kartı+ reason

bence önce fl le başla sonra reason a geç ben de ilk fl le başlamıştım sonra reason a geçtim şimdi cubase kullanıyorum fl in ilk kademede katkısı oldu baya

ilk önce FL den başla ve bir süre sonrada FL'ye vst ler yükle ardından FL sana yetmediği durumda REason'a geç zamanla refill'ler yükle REason'a ve bu arada Cubase ile az da olsa haşır neşir olmaya başla ardından Reason ve Cubase i rewire yapıp yani birleştirip çalışmalar yap,zaten FL için yüklediğin Vst'leri Cubase'de de Vst instrument bölümünde kullanabileceksin..!! yazması kadar yapması da kolay mı diye soracaksın ..Tek kelime SAbır ve İstek .. Bende aylarımı günlerimi yıllarımı verdim bunları aşmak için ve benden sana tavsiye kendin öğren kurcala,inan daha faydalı olacaktır..Başarılar

ilk olarak FL den baslamalısın o birz daha kolay digerlerine nazaran ama alıstıgın her program snn için en iyisidir..yoksa pek bi fark yok...ama diosan
bilgisayarım iyi...hardiskimde büyük..cubase i ogren derim dokumanla karıstır kurcala taktigiyle falan..VST indirip netten istedigin alt yapıları hazırliyabilirsin....FL deki elec gitar falan o vst ler boktan yani seni tatmin edermi bilmiyorum ama fl ye saglam guzel vst ler indirdigin zaman cok guzel bi programa donuo..bide tabi arayuzunu sevmen lazım yoksa bayıyo seni cunku surekli bakıcaksın o ekrana.....

mcdeny demiş ki:
dostum altyapı yapmak için raple uğraşanların büyük çoğunluğu(mode xl gibi) fl studio ve reason kullanıyor ben fl yi kullanıyorum onda elekro gitar sesleri gitar paneli fln var kullanımı da oldukça basit ama arkadaşlardan duyduğum üzere sırf gitar üzerine de altyapı proğramları varmış

mode xl Logic kullanıo suan...yani 2-3 yıldır sanırım..ve 2005 de falan yada 2004 de ..apple i mac yarısmasında birinciligi var productorlukte logic kullanrk snrm...Logic prof işi braz kavrulmak lazım cubase de falan

logic kullanıyorum bende..logic daha produr diye bişi yok aslında cubase ile hemen hemen aynı yapabiliteye sahip...ancak logic machintosh bilgisayarlarda kullanılabiliyor pc versiyonu yok...

Cubase kullanarak, vst ve vsti'ler ile birlikte, sadece audio altyapılı ve midi enstrumanlı şarkılar yapıyorum. Ayrıca başka program kullanmadım, cubase ve pluginler yetti.

Bende FL studio kullanıyorum. Kendi halimde evimde, birşeyler yapmaya çalışıyorum ve şu ana kadar gayet tatminkar görünüyor. Kullanımı kolay, sadece kurcalayarak bile öğrenebiliyorsunuz.Beraberinden bir çok VSTi ve efektle geliyor. Internet üzerinde de bir çok kaynağı var.

Bu arada bu benim ilk mesajım, "herkese merhaba" da demiş olayım :)

sadece cubase yeterli olabilir aslında ama doğru kullanırsanız tabi.. ben yıllardır cubase kullanıyorum ve vaz geçmem mümkün değil.. ayrıca FL studioda harika onuda öneririm.

hepsi için youtube da güzel videolar var bu arada reason ile ilgili tıkanıklık yaşamamak için tutorial videolarını iyi izlemek ve demo parçalar üzerinde iyice kurcalamak şart ancak öyle öğrenilebilir...keyboard çalmayı bilmeyen birisi için reason genede zor bana kalırsa...pc de müzik yapmak için biraz piyano dersi almak işleri çok hızlandırır...

Geri