acil yardım canlı müzik

C

carnitin

arkadaslar canlı müzik ya da konser veren bir çok grup çalarken sahnede bir laptop görüyorum ayrıca yanlış görmediysem lap-top ta winnamp programı açılıydı.. canlı müzikte şarkıları orjinalliğe yakın çalmada yani efektler koymada laptop nasıl kullanılıyor nedir bu nasıldır ? ? ? aydınlatırsanız sewinirim ..:)

İzmirli grup Makine -eski adıyla Inprogress- de hatırladığım kadarıyla vakti zamanında mp3 playerdan çalıyorlardı altyapıları. Şarkının altyapıları sahnede çalınacak trafikte hazırlanıp kaydedilir, davulcuya -ya da herkese- bu altyapı kulaklıkla ya da monitörlerden verilir, sahnedekiler de üstüne çalarlar ve mutlu son..

Sahnede oluşturamayacakları sesleri ya da partisyonları (grupta olmayan, performansa gelemeyen klavyeci; efektler vb) konser sırasında birçok grup bilgisayardan vermeyi tercih edebiliyor...

Bunu yapmak çok kolay, hatta herhangi bir enstrümanı tonlamaktan daha kolay...

C

carnitin

eywallah .. bu çok pratik geli bana.çünkü herkeste (benim gibi :( ) mesela.. iyi enstrümanlar ve pedalar yok .bir çok şaRKI çok kötü kalıyo çalarken.bunu öğrenmem lazım detaylarını .. teşekkür ediyorum ...