Amfini Göster Ey Türkrockcılar

16073305803_1602a0c228_c.jpg

Yaptığım bir yorumu burada da paylaşayım:

Mark V:25 drive konusunda denediğim ve sahip olduğum en iyi küçük (lunchbox) sınıfı ampli şu anda. (Mini Rectifier, OR15, Tiny Terror, Dark Terror, TA15-30, Ceriatone OTS20 vs hepsini denedim veya bir kısmına sahip oldum). IIC+, Mark IV ve Extreme modları Mesa "drive"ı isteyen adamı hayli hayli mutlu edecektir. Mini rectifier gibi de değil bu sefer tutturmuşlar, tek bir işi yok amplinin. "Clean" kanalı da güzel ama o noktada yan taraftaki Express 5:25 ağır basar zira "clean" kanalı Mesa Lonestar kopyasıdır. Birebir deneyerek (bende o aralar Lonestar Classic de vardı) test ettim.

İkisi arasında kıyaslama yaparak devam edelim, şu anda Mesa'nın en gözde iki küçük modeli bunlar. Bunlar karşısında TA15 ve TA30 olabilir ama sevemedim ikisini de.

Şimdi Express 5:25 Plus sahne kullanımı için biraz daha fonksiyonel: Kanallar arası geçiş, EQ açıp kapama, reverb açıp kapama ve solo modu footswitch ile kontrol edilebiliyor.
Böylece sanki ayak altında 4 kanallı bir ampli var gibi davranabiliyorsunuz. Ayrıca EQ'yü isterseniz kendiniz ayarlayıp isterseniz preset seçeneğinde de kullanabilirsiniz. Preset seçeneği "V" olarak ayarlanmış, bildiğiniz metalci işi. Preset depth denilen bir ayar var ama ne işe yaradığını çözemedim.

Express 5:25 5, 10 ve 25 watt olarak kullanılabiliyor. 1. kanalın clean seçeneği favori kanalım. Biraz daha crunch bir şeyler isterseniz 1. kanalı crunch seçeneğine getirmeniz sizi mutlu edecektir.

2. kanalın blues seçeneği de clean kanal gibi kullanabiliyor. Express 5:25 kullanıcıları arasında bu şekilde tercih edenlerin de oldukça fazla olduğunu gördüm. 2. kanalın burn seçeneği ise yüksek drive ama o kadar hi gain bir şey beklemeyin. Ben pop-rock grubunda çalıyorum ve bu kanalda "drive"ı neredeyse sona yaklaştırıyorum.

Footswtich büyük ve standart dışı bir girişi (pinli olan, midi de değil işte bilmiyorum adını) olan bir kablo kullanılıyor.

Mark 5:25 ise drive canavarı. Clean kanal güzel. 3 seçenek var; clean, fat ve crunch olarak. Clean ve crunch seçeneklerini çok tutmadım, fat seçeneğini tercih ediyorum. 1. kanalda mid ayarını %50'dan fazla açarsınız mid boost yapıyor.

2. kanalda da üç seçenek var; IIC+, Mark IV ve Extreme. Mark IV ve Extreme benim için çok fazla. Hi gain çalan arkadaşlar bayılacaktır bu kanallara. Ben IIC+ seçeneğinden oldukça memnunum.

İkili ve normal bir gitar kablosuna uygun footswitch ile geliyor. Kanallar arası geçiş yapıp EQ kapatılıp açılıyor. Express 5:25'teki gibi preset yok EQ tarafında, siz ayarlayacaksınız.

Express 5:25'ten farklı olarak presence ayarı var ki genel olarak tonları parlatmak için çok faydalı, hatta konserde bütün ayarları "flat" yapıp buradan çözdük bütün işi.

Bunda reverb ayarı arkada, Express 5:25'te ise önde.

Mark 5:25 küçük ve hafif görüldüğü gibi, sağlam bir çantaya atıp taşınabilir ki stüdyorlardaki ampli eziyetini bununla bitirebilirim sanırım.

Hızlıca kabinsiz de denedim. Önce bir çekindim ne yalan söyleyeyim, daha ilk taksidini bile ödememiştim, açtık, "speaker off" moduna getirdik ve trafonun üzerinde minik bir fan çalışmaya başladı.

Kafayı Yamaha power mikser üzerinden iki tane 1X12 monitöre bağladım.

"open back" seçeneğini daha güzel buldum. "closed back" biraz daha sağır gibi, zevk meselesi.

Clean tonlar beni şaşırttı. Böyle kuru kuru bir şeyler beklerken gayet güzel şakıdı meret. Şanki kabin varmış gibi tepki verdi. Tabii burada kullandığım sistemin kalitesi de önemli.

Clean ton bu kadar başarılıyken drive kanalı "eh işte" dedirtti. Yani kötü değil ama beklentim yüksek olmuştu. Ne bileyim böyle daha dağınık gibi, sanırım uğraşmak gerekecek bunun için. Bu arada kabinle çalarken yakalamadığım bir şey burada çok dikkatimi çekti, drive tonlarının modları arasında ciddi ses seviyesi farkı mevcut. Kabinsiz çalarken haydi modu değiştirelim derseniz ayarları tekrar elden geçirmeniz gerekecek.

Mümkün olduğu kadar kullanım açısından yorumlamaya çalıştım, ses, ton vb şeyler biraz öznel.

Bide biz gösterelim bari 2014 savage:)Bu arada bir dip not olsun 2012 den sonra bu amfilerde trafo büyüdü dept ve gain artışı sağlandı .
48961 eklentisini görüntüle
Savage herhalde ENGL'ın yapıtığı en baba amfi denebilir. Çok versital bi alet ne ararsan var, babalar gibi ENGL Drive'ı , High-Gain bir amfiye göre çok başarılı cleanler, 4 kanal, boost cart curt baya baya güzel bi amfiydi zamanında araştırmıştım. Ama maalesef boyum yetmedi :D Boyum yetseydi bi tane edinebilirdim belki de :) Vallahi insan görünce kıskanıyor böyle kocaman kocaman kafalar :)

Bide biz gösterelim bari 2014 savage:)Bu arada bir dip not olsun 2012 den sonra bu amfilerde trafo büyüdü dept ve gain artışı sağlandı .
48961 eklentisini görüntüle

Savage herhalde ENGL'ın yapıtığı en baba amfi denebilir. Çok versital bi alet ne ararsan var, babalar gibi ENGL Drive'ı , High-Gain bir amfiye göre çok başarılı cleanler, 4 kanal, boost cart curt baya baya güzel bi amfiydi zamanında araştırmıştım. Ama maalesef boyum yetmedi :D Boyum yetseydi bi tane edinebilirdim belki de :) Vallahi insan görünce kıskanıyor böyle kocaman kocaman kafalar :)

Boyu yeteceklere:

Satılık - Engl Savage 120 Head 120 Watt | turkrock.com

Kabini de hazır:

Satılık - Engl 2x12 Pro V30 Kabin | turkrock.com

Biraz deşin forumu :)

Geri