Steely Dan

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda delaluz tarafından 6 Nisan 2004 tarihinde açılan konu

 1. bilmem bilirmisiniz steely dan ı ....80 lerden gunumuze kadar uzanan 10 larca albume imza atmış rock jazz ve funkı muthiş derecede ilginç, detaylı ve ınanılmaz muzisyenler eşliinde işleyebilen çekırdekte 2 kişilik zeka küpünden oluşan grup.....bilenler benle paylaşsa görüşlerini bulabilenler o deli klavye veya gitar chord larını yollasa ya bana.....
   
 2. Bilmez miyiz Steely Dan'ı? :D
  Kendimi bütün albümlerini satın alma zorunda hissettiğim ve netice olarak da aldığım birkaç gruptan biridir. Gerçekten ders gibi bir müziktir. Enstruman çalmayı öğrenmekte olduğum dönemlerde nota kitaplarını getirtip oturup "Aja"yı, "Rikki Don't Lose That Number"ı, "Peg"i, "Josie"yi, "FM"i az çalmaya çalışmamıştım, boşa tabii :D

  Hâlâ benim için bir numaralardan biri. Geçen sene çıkan son albümlerini dinledin mi? "Everything Must Go"... Bir önceki "Two Against Nature" biraz fazla donuktu ama bu sonuncusunu çooook beğendim.
   
 3. dinlemez olurmuyum "everything must go" cıkar cıkmaz ertesi gün amerıka'dan sipariş verdim..:)))hayatımda muziğe bakış açımı değiştiren grup..onlardan öncesı ve onlardan sonrası var..bende senin gibi o karmaşık chordları gitarda çalıp kendi kendime şak diye değişik pozisyonlardan aynı akoru nası vururum diye kasmışlılıklarım vardır.. hele birde "live in america" albümlerı vardır..sayısız cazz muzisyenıyle bırlıkte davullarda dennıs chambers..oof of her şarkısına hastayım..deli manyak adamlar ..müzik değil müzik dersi:))))
   
 4. Yazımına dikkat et ve forum kurallarını iyice oku. Yönetici ile aynı gruplardan hoşlanıyorsun diye sulanmak yok.
   
 5. imla kuralları meselesi..tamam dikkat ederim daha yeni okudum kusura bakma..bu arada koskoca forumda bir tanemı çıktı steely dan hakkında yazı yazıcak kişi..
   
 6. steely dan albümlerine sahip olmasamda adlarını ve soundlarını duymuşluğum vardı. ama bardağı taşıran durum vh1 da konserleri yayınlandı baktım gerçekten çok nadir bulunabilecek bir güzellik.dediğiniz gibi tam bir müzik dersi. su gibi bir müzik. besteler vokaller enstruman kullanımları çok etkilendim journey ve toto ile birlikte baba gruplar kategorisindeler keşke daha fazla tanınsalar ülkemizde. bu arada hangi albümünü almalıyım en sevdiğiniz hangisi?
   
 7. en sevdiğim albümleri "alive in america" bu eski şarkılarını yenıden düzenleyip 94 yılında verdıkleri konser..kayıt inanılmaz iyi..birde en son albümleri var "everything must go" bu bir stüdyo kaydı ve çok iyi..ayrıca bulabilirmisin bilmem ama ilk albümlerini mutlaka edınmen lazım "can't buy a thrill" bende kaseti mevcut..ha birde "goucho" albümü çok iyi 90 lara doğru çıktı sanırım..
   
 8. "Gaucho" 1980 yılına aittir bildiğim kadarıyla.

  Hepsi güzel, hepsi. "Katy Lied", "Aja", "Pretzel Logic", "Countdown To Ecstasy", "Can't Buy A Thrill"... hepsi çok güzel albümlerdir.
   
 9. Merak ettim çok pis...
   
 10. Su anda CD calarimda Can't Buy a Thrill ve Pretzel Logic CDleri var ne tesaduf :)
  Muhtesem ikili ve yanlarinda en yetenekli studyo muzisyenleri ne denebilirki?
  Everything Must Go'yu hala almadim, birara alacagim.
  Aja'nin kayidinin nasil yapildigi hakkinda bir belegeselin DVDsini seyretmistim cok enteresandi.
  Donald Fagen'in sesi de son derece kendine has, kendisinin solo albumleride superdir ozellikle nightfly :)
   
 11. O belgeseli ben de seyrettim. Albümde yer alan müzisyenlerle filan konuşuyorlar, Larry Carlton, Wayne Shorter, Ian Dury filan, o değil mi? Channel 4'da bir seri vardı "Classic Albums" diye birkaç sene önce burada, o programın bir bölümünde yayınlamışlardı, her hafta bir klasik albümü anlatıyorlardı. Çaldırıp da beğenmedikleri için albüm miksajına girmeyen soloları filan gösterip yorumluyor Becker ve Fagen mikserin başında, faderlarla şipşak yeni miksler yapıp o zaman ne yaptıklarını hatırlamaya çalışıyorlardı filan. O yıllardır tek versiyon olarak bildiğimiz parçaların üzerlerine o zaman çalınmış başka başka sololar... hepsi aynı güzellikte geliyor bugün. Ama o ikili kabız birader, millete kan kustururlarmış stüdyoda o zamanlar titizlikleri ve mükemmelcilikleriyle.
   
 12. Steely dan grubunu ilk burada duydum desem! bana kızanlar olur herhalde. Ama o kadar gaddar degilim bu kadar övüldüğüne göre .... bir merak bir merak aramadığım yer kalmadı koca Ankarada adını duyan kimsede yoktu 2 yerde buldum en sonunda. Sanırım eski albümlerinden derlenmiş bir albüm çıkarmışlar "show biz kids" adlı. valla ilk dinlemeden sonra baktım şarkıların bir kısmını mırıldanmaya başlamışım bile!!!

  alın size bir kisiden daha yorum. :lol:
   
 13. Gaucho’daki Third World Man; bence en kolay dinlenebilir ve müzikal sınırlarının genişliği anlamında dönemin krallarına göndermelerle dolu olan albümü The Royal Scam’daki Don’t Take Me Alive ve baştan başa Can’t Buy a Thrill şarkı sözlerindeki dehayı da vurgular.
  77 albümü AJA da incelikli ve mükemmeldir. Hele bir de Jane ve Omega(kişisel bir kokteyl elbet) ile balyoz yaparsanız, müzik kesinlikle Toshiba’nın içine sığmıyor. Benim de içim içime sığmıyor ve gözlerimi kapatıp 74 model jaguarla gün doğarken boş bir otobanda ilerliyorum.. Şahsen, Steely Dan’i her dinleyişim bass – trouble- treble şeytan üçgenidir. İmrenir, hayranlık duyar ve bazılarının başka diyarlardan gelmiş olduğu (yada başka diyarlara gitmiş olduğu) düşüncem, gittikçe olabilir gelir. Biz dinleyebilelim ve iliklerimize kadar müziğin hazzını alabilelim diye bu örümcek ağlarını ördükleri için, vay be diyorum..
   

 14. Countdown to Extasy, Cant Buy a Thrill, The Royal Scam’le başlamalısın bence. En sevdiklerimiz (Toto ve Journey beğenini göz önüne alarak; Steely’den uzak diyarlar sonuçta ama zevkini tanımlıyor) ve evvelinden başlamanın ortak paydası..
  Two Against Nature, Everything Must Go gibiler ısınma turlarından sonra ‘ısınabileceğin’ albümler. Kabaca bir benzetme ile, Toto’ya Through the Looking Glass ile başlamak gibi :wink:
  Ki orada da Steely eseri Bothisattva vardır (ortaokul çocukları için kısaltılmış rus edebiyatı romanları gibidir) :roll:
   
 15. Green Earrings'de biraz kırılan genel The Royal Scam davul sounduna dikkat. Marotta yada Purdi de enfesmiş ama bu nasıl bir mikrofondur bu temiz sesi yakalayan ve bu hangi dijital tekno.dur 76 senesinde?
   
 16. Evet, Steely Dan diye ayrı bir başlık varmış, aramaya inanmak lazım demek ki.

  Ancak üstadlar hakkında bu kadar az yazılması gerçekten ilginç. Bu adamlar kusursuz müzik yapan ender gruplardan biri. Tabi ki jazz-rock'a kayması belki de bu forumlarda çok yer almamasının nedeni.

  Benim Steely ile tanışmam göreceli olarak yeni aslında. Ama Aja başta olmak üzere tüm albümlerinde öylesine temiz ve şüphesiz akan bir müzik var ki şaşırıp kalmamak elde değil. Two Against Nature da bence müthiş bir albüm, bunca sene sonra çıkmasına rağmen. Eveything Must Go henüz o kadar sağlam bir yer etmedi kulağımda belki biraz daha dinlemem lazım.

  Öte yandan Fagen'in soloları ayrı alemler - The Nightfly ve Kamakriad. Nightfly'daki New Frontier insanın kafasında bir yer etti mi gitmiyor kolay kolay, aynen I.G.Y. gibi.

  Donald Fagen ve Steely'i tanımanın en iyi yolu yahoo launch radyoda Donald Fagen'i arayıp Donald Fagen Fan Radio'ya bir kulak vermek. Orada hem Fagen soloları, hem de Steely Dan parçaları arka arkaya çalıyor. Çok leziz çok.
   

Bu Sayfayı Paylaş